MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Belediye, Büyükşehir, Dikkat Çekenler, Duyurular, Ekonomi, Flaş, Genel, Toplum » “Kentsel dönüşümle şehirler geleceğe miras kalsın”
“Kentsel dönüşümle şehirler geleceğe miras kalsın”


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, kentsel dönüşüm ile ruhu olan şehir özelliği taşıyacak kentler kurulmasını isteyerek, “Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm siyasi partilerden adaylarını seçerken kentsel dönüşüm konusunda ufuklarının olup olmadığını belirlemelerini istiyoruz” dedi.
Ankara- İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, kentsel dönüşüm ile ruhu olan şehir özelliği taşıyacak kentler kurulmasını isteyerek, “Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm siyasi partilerden adaylarını seçerken kentsel dönüşüm konusunda ufuklarının olup olmadığını belirlemelerini istiyoruz” dedi.
Tellioğlu, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’e yaptığı ziyarette, yurt genelinde 100 bini aşkın kişiyi temsil eden İMKON olarak, kentsel dönüşüm konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.
Paris, Roma, Londra gibi dünya şehirlerinin nasıl kimliği varsa Türkiye’de de kentlerimizin bir kimliği olması gerektiğine işaret eden Tellioğlu yazısında, kentsel dönüşüm çalışmalarının, en büyük eksiklerimizden biri olan kent kimliğinin yaratılması için fırsat olduğunun altını çizdi.
Tellioğlu, dönüşümle birlikte geleceğe miras olarak bırakılacak türde yapıların yükseleceğini vurgulayarak, “Yüzyıllar sonra bile yaşayacak olan yapıların, şehirlerin geleceğe miras kalmasını istiyoruz. Hep birlikte çalışarak ruhu olan, şehir özelliği taşıyacak kentler kurmalıyız” dedi.
-Kentsel dönüşümün önemi-
Türkiye’nin yakın zamanda deprem gerçeğiyle yüz yüze geldiğini anımsatan Tellioğlu, ülkemizin bu tür acıları bir daha yaşamaması için kentsel dönüşümün büyük önem taşıdığını vurguladı.
Tellioğlu, kentsel dönüşümün en önemli ayağı olan müteahhitlik sektörünün bu aşamada acilen gerekli düzenlemeye kavuşması gerektiğini ifade ederek, açıklamasına şöyle devam etti:
“Müteahhitlik sektörüne giriş serbestliği ve bu durumun yarattığı eksiklikler en büyük sorun. İlgili Bakanlığın konu ile ilgili eksiklikleri gidermediği takdirde üzerinde yoğun uğraşlar sarf edilen kentsel dönüşüm projesinin çok başarılı olamayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda israf ve emek kaybı da olacaktır.”
Tellioğlu, aynı zamanda yerel yönetimlere de çok iş düştüğünü bildirdi. Kentlerin inşa edilmesi, planlı ve sağlıklı yapıların oluşmasında ufku açık belediye başkanlarının en önemli aktörler olacağına işaret eden Tellioğlu, “Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm siyasi partilerden adaylarını seçerken kentsel dönüşüm konusunda ufuklarının olup olmadığını belirlemelerini istiyoruz” dedi.
Tellioğlu ayrıca önümüzdeki haftalarda CHP ve MHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkanlarıyla da bir araya geleceklerini sözlerine ekledi.

📆 05 Temmuz 2013 Cuma 11:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR