MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Sivil Toplum » TÜMKASDER Ramazan Ayında Her Gün 500 Kardeş Ailesine İftar Yemeği İkram Ediyor
TÜMKASDER Ramazan Ayında Her Gün 500 Kardeş Ailesine İftar Yemeği İkram Ediyor


Bir sofrada siz kurun
Fakirin çorbasında tuz olun
Hemen hemen her hafta farklı bir etkinlikle kamuoyunda yer alan TÜMKASDER Mübarek Ramazan ayında da boş durmuyor. TÜMKASDER (Tüm Kastamonulular Derneği) İlk gün 300 aile başladığı yemek dağıtımını üçüncü gün 500 ‘e çıkarttı.

TÜMKASDER (Tüm Kastamonulular Derneği) ramazan ayı boyunca gerçekleştireceği aşevi programı kapsamında 300 aile ile başlattığı iftar yemek ikramını henüz üçüncü günde 500 aileye çıkarttı. Dernek olarak oldukça yoğun bir program trafiği içerisinde olan TÜMKASDER ilk gün itibariyle vatandaşlara üç çeşitten oluşan sıcak yemek dağıtımına başladı. “Bir sofra da siz kurun”,  “Tümkasder Aşevimizde sizin de tuzunuz olsun” sloganıyla hayata geçirdikleri sosyal sorumluluk projesini üstlendikleri çok önemli misyonun gereği olarak gördüklerini belirten TÜMKASDER Genel Başkanı Murat Çalık, “Sivil toplum örgütleri, toplumun önünü açmak, toplumsal değerlere sahip çıkmak için projeler üretmek zorundadırlar. Bizler, bölgemizde 1.260 üyeye ulaştık, çevre illerimizde şube çalışmalarımızı başladık. Ramazan dolayısıyla hayata geçirdiğimiz “Bir sofra da siz kurun” projesi, toplumumuzda ihtiyaç sahibi olan insanların sofralarına aş olabilmenin, onların sıkıntılarına ortak olabilmenin kaygısıyla üretilmiş bir projedir” dedi.
Tümkasder’in sorumluluk misyonuyla üstlendiği bu projede, Ramazan’ın ilk günlerinde Beş yüz ihtiyaç sahibi aileye, onuncu günden itibaren 750, son günlerde ise Bin aileye, “Günde üç kap sıcak yemek” servisi yapılacağını, kendilerine başvuran ailelere, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Karşısında bulunan Dernek merkezlerinde kurdukları “Tümkasder Aşevinden”  gün boyunca yemek dağıtımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Murat Çalık, “Biz çok önemli bir kültürün mirasçıyız. Bu kültür, Vakıf kültürüdür. Osmanlı’da ihtiyaç sahibi insanların ihtiyacı kadarını aldıkları Sadaka Taş’ları vardı. Durumu iyi olanlar bu Sadaka Taşları’na paralarını koyarlar, ihtiyaç sahipleri de ihtiyacı olan kadarını alırlardı. Maalesef,  Büyükşehirin getirdiği kültür, bizim bazı değerlerimizi, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızı törpüledi. Biz, bu projeyle bu değerlerimizi hatırlamak ve topluma da hatırlatmak istiyoruz. Sadece, TÜMKASDER üyelerimiz değil, bu projeye herkes, her işadamı destek verebilir. Hatta 10 kişilik, 5 kişilik yemek vermek isteyen, çok küçük bir sadaka vererek bile ihtiyaç sahiplerini sevindirmek isteyenler  0532 370 43 43 veya 0282 653 50 37 den bizlere ulaşarak projemize katkıda bulunabilirler” diye konuştu.
İhtiyaç sahiplerinin sofralarını şenlendirmek, iftar sofralarında çoluk çocuğun yüzünü güldürmek için gerçekleştirdikleri bu projenin, yardımlaşma ve dayanışma kültürüne hizmet etmesini umduklarını belirten Genel Başkan Murat Çalık, “Biz çok önemli bir misyonun temsilcileriyiz. Bizi harekete geçiren dinamik, “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir” Peygamberi düsturundan gelmektedir. Herkes sorumluluklarını bilse, fakir fukarayı gözetme konusunda durumu müsait olanlar vicdan muhasebesini hakkaniyetle gerçekleştirebilse, inanıyoruz ki, toplum daha dirençli olacak, herkes birbirine saygılı ve sevgi atmosferiyle yoğrulacaktır” açıklamasını yaptı.
Kendilerine bu projenin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen ve fakir fukaranın sofrasının şenlenmesinde katkılarıyla çok önemli görevler üstlenen bütün hayırseverlere teşekkür ettiklerini belirten Çalık şöyle devam etti: “İhtiyaç sahiplerinin yemeklerini maliyet fiyatına yapımını ve dağıtımını üstlenen, büyük emekleri olan Cansu Restoran işletmecisi Turan Canu’ya, hizmetleriyle, gönüllü katkılarıyla gerçekten örnek olacak bir sorumluluk üstlenmiştir. Bu ülkede katma değer üreten her firmanın Cansu Restoran’ın hizmetlerini ve sosyal sorumluluk çalışmalarını örnek almaları dileğimizdir” dedi.

📆 13 Temmuz 2013 Cumartesi 14:18   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR