MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Flaş, Sivil Toplum, Toplum » Ahilik Haftası Kartal Meydanı’nda Kutlandı
Ahilik Haftası Kartal Meydanı’nda Kutlandı


Ahilik Haftası Kartal Meydanı’nda düzenlenen bir törenle kutlandı. Yapılan kutlamalara protokolün yanısıra CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza İkisivri, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, Bektaşi Derneklerinin yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve Kartallılar katıldı.

Kutlama programında konuşan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı Ahilik’in tarihsel sürecine ve önemine değinerek “Ahilik haftası, her ilçede çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olup,  bu yıl 2. kez  Kartal Meydanı’nda gerçekleştiriyoruz. Ahilik tüm insani değerlerimizi kuşanmaktır. Kamil insan olmak, ahlaklı, dürüst kişi olmayı gerektirir” diyerek ahilik hakkında bilgi verdi.

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza İkisivri, “Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaşı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman, Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik, hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Kendi kural ve kurulları vardır. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Ahi Evran ‘a Ahi Baba da denir” diyerek ahilik tarihi hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından “Ahilikte Şed Kuşatma” töreni canlandırıldı. Şed, görünüşte bir esnaf merasimidir.Anlatmak istediği mana, hayatımızı kuşatan ihtiyaç maddelerinin mamul hale getirilişinde, kalite ve standart da muvaffak olunduğunu, kalite ve standart ölçülerine göre iş yapabilecek bir sanatkarın yetiştiğinin ilanıdır. Şed, eğitilip yetiştirilen çırakların ustalık icazetini aldıkları törende bellerine bağlanan pamuktan veya yünden yapılmış peştamala verilen addır. Beşe bükülüp üçe katlanan şed hurma yaprağından örülme tepsi içinde üçe katlanmış seccade ile birlikte törenin başı Ahi Baba’ya sunulur. Çarup çekme (süpürme), hediye verme, nasihat etme, el öpme törenlerinden sonra hazırlanan şed, usta adayının beline bağlanır mesleğinde kullanacağı aletlerden bazılarıyla sanat sırları verilir.

Tiyatro gösterisinin ardından Türk Halk Müziği sanatçıları Hakkı Şimşek ve Filiz Kılınç eşliğinde konser gerçekleştirildi ve ahilik pilavı dağıtımı yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

📆 03 Ekim 2013 Perşembe 09:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR