MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Flaş, Gençlik, Toplum » Ahmet Şimşek Kolejinden İstanbul’un kurtuluşu kutlamaları..
Ahmet Şimşek Kolejinden İstanbul’un kurtuluşu kutlamaları..


AHMET ŞİMŞEK KOLEJİ’NİN İLK-ORTA VE LİSE ÖĞRENCİLERİ 6 EKİM İSTANBUL’UN KURTULUŞUNU BÜYÜK BİR COŞKU İLE KUTLADILAR.
NE MUTLU İSTANBUL’LULARA!…
NE MUTLU İSTANBUL’DA YAŞAYANLARA!...
İstanbul, dünyanın en güzel kentlerinden biridir.Sanki tarih İstanbul’un doğal güzellikleriyle bütünleşmiş. Tarihin ve coğrafyanın İstanbul’daki kadar buluştuğu bir kent az bulunur. Sayısız şairler İstanbul üzerine şiirler yazmışlardır.Yahya Kemal,Ziya Osman Saba,Ümit Yaşar Oğuzcan gibi şairlere ilham kaynağı olmuştur.İstanbul aynı zamanda şarkılara da ilham kaynağı olmuştur. Hatta bir şarkıda “Sana dün tepeden baktım aziz İstanbul” demiştir.Yahya Kemal “Sıyrıl bu Karanlık İçinden”derken İstanbul’un  ihtişamlı güzelliğinin büyüsünü ortaya çıkarmak istemiştir.
Yeditepe, Boğaziçi, Altın boynuzlu Haliç,Çamlıca,  Kadıköy, Moda, Üsküdar, Adalar,Bizans, Ceneviz ve Osmanlı mimarlarının elbirliği ile istanbul’u güzelleştirmek için yaptıkları eserler,renk renk yalılar,büyüklü küçüklü camiler,saraylar, çeşmeler,gemilerin martıların sessiz çığlığında rıhtıma yanaşması İstanbul’u dünyanın en vazgeçilmez ilham kaynağı olmuştur.
Güzel şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 91.yılını kutluyoruz.Bu program dahilinde tören; ilköğretim Müdürü Hasan Delikenli ve Lise Müdürü Erhan Demiralp’in günün anlam ve önemini belirten konuşmalarından sonra, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Saniye Tan’ın konuşması, Tarih öğretmeni Neşe Aydın Dizman’ın” İstanbul’un Dünü, Bugünü,Kültürel ve Tarihsel Değeri” konulu slayt ve fon müziği, Tarih Öğretmeni Neşe Aydın Dizman’ın 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşunu anlatan video gösterimi, Yavuz Bülent Bakiler’in “Gözlerin İstanbul oluyor Aniden” adlı şiirini, Edebiyat Öğretmeni Ayşe Gül Par seslendirdi.
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İstanbul Destan” şiirini Lise 12.sınıf öğrencisi Serra İlgi Karakaş ve Gökhan Kıloğlu seslendirdiler.Program Sezen Aksu’nun “Ada Vapuru Yandan Çarklı”parçasıyla son buldu.

📆 06 Ekim 2013 Pazar 13:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR