MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Flaş, Sağlık, Toplum » Yeşilay, sosyal medyayı bağımlılıkla mücadele için kullanacak
Yeşilay, sosyal medyayı bağımlılıkla mücadele için kullanacak


Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) ulusal düzeyde bağımlılıkla mücadelede, sosyal medyanın etkin kullanımına yönelik işbirliği yapacak.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, bağımlılıkla mücadelede sosyal medyanın daha etkin kullanılması için Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) ile işbirliğine gitti. İşbirliği protokolü Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman ve USMED Başkanı Said Ercan tarafından yapılan bir törenle imzalandı.

Protokol, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Uluslararası Sosyal Medya Derneği arasında, sosyal medyanın sağlıklı ve güvenli kullanımı sağlamak, ulusal düzeyde bağımlılıklarla mücadelede sosyal medyanın etkin kullanılmasına yönelik yapılacak işbirliğinin ve ortak hizmetlerin çerçevesini belirlemeyi amaçlıyor.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, imza töreninde yaptığı konuşmada, bu protokol ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin tüzüğünde belirlediği bağımlılıklar konusunda toplumda ve özellikle gençlerde farkındalık oluşturmak üzere yapacağı çalışma, araştırma, yayın, seminer ve konferanslara destek sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Sosyal medya, dijital medya ve mobil medya konularına yönelik işbirliği yaptıklarını belirten Karaman, protokol kapsamında yürütülecek faaliyetler hakkında şu bilgileri verdi: “Yeşilay ile USMED, sosyal medya bağımlılığının önlenmesi ve sosyal medyanın güvenli kullanımı bilincinin kazandırılması için ihtiyaç ve sorunların tespiti ve giderilmesi amacıyla çalışmalar yapacak ve projeler üretilip gerçekleştirecek. Yeşilay gençlik gruplarının ve Yeşilay Bilim, Sanat ve Spor Merkezi’nin aktif hale gelmesi için USMED tarafından gençlere yönelik sosyal medya eğitimleri düzenlenecek. USMED Yeşilay’a sosyal medya danışmanlığı yapacak. Yeşilay ve USMED, protokolün geçerli olduğu süre boyunca çalışma grubunun nezaretinde hazırlanacak olan tüm proje ve çalışmaları karşılıklı karar mekanizmalarının onayıyla birlikte gerçekleştirecek”

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan ise sosyal medyanın Türkiye’de her geçen gün hızla büyümeye devam ettiğini belirterek, sosyal medyanın kültüre, sanata, gençliğe, sağlığa bakan yönlerinin, toplumların gelişimine ve dönüşümüne olan etkisinin irdelenmediğini belirtti. Yeni nesillerin sosyal ağları sıklıkla kullandığını ifade eden Ercan şunları kaydetti: “Gençliği sosyal medyanın olumsuz etkilerinden korumak amacıyla köklü bir geçmişe sahip olan Yeşilay Cemiyeti ile sosyal medya sivil toplum kuruluşu olan USMED bir araya gelmiştir. Yeşilay ve USMED bu protokolle, sosyal medya bağımlılığının önlenmesi ve sosyal medyanın güvenli kullanımı bilincinin kazandırılması için birçok çalışma yapacaktır. Sosyal medya bağımlılığı ile mücadele ve diğer zararlardan korunmak üzere uygulamalar, akademik çalışmalar, anketler, multimedya içerikler, fotoğraflar, seminerler, konferanslar, kültür buluşmaları, sanat etkinlikleri gibi faaliyetler düzenlenerek daha çok sosyal medya kullanıcısına ulaşılması ve bilinçlendirilmesi hedeflenecektir.” USMED’in Yeşilay’ın sosyal medya danışmanlığını üstlenmesinden de gurur duyduğunu ifaden eden Ercan, bu işbirliğinin sosyal sorumluluk anlamında tüm kurumlara örnek olmasını gerektiğini söyledi.

 

 

 

📆 07 Ekim 2013 Pazartesi 12:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR