MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Gençlik, Genel, Kültür-Sanat, Toplum » Norveçli ve Türk çocuklarının yaptığı resimler Kral Herald Ve Gül’e hediye edilecek
Norveçli ve Türk çocuklarının yaptığı resimler Kral Herald Ve Gül’e hediye edilecek


Norveçli ve Türk öğrenciler, Norveç’ten Türkiye’ye Devlet Başkanlığı düzeyindeki ilk ziyaret öncesinde ortak resim çalışması yaptı. Bu çalışmaların, 5-7 Kasım tarihleri arasında Norveç Kralı V. Herald ve Kraliçe Sonja ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abbullah Gül ve Eşi Hayrunnisa Gül’e armağan edileceği öğrenildi.
Norveç Kralı V. Herald ve Kraliçe Sonja’nın Türkiye’de 5-7 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecekleri resmi ziyaret öncesinde Norveçli ve Türk öğrenciler ortak resim çalışması yaptı. Norveçli 8 yaş grubundaki 15 çocuk tabloların ilk bölümünü oluşturarak geri kalan kısmın tamamlanması için Türkiye’ye gönderdi. Norwegian Seafood Council ( Norveç Deniz Ürünleri Konseyi) tarafından geliştirilen ‘Gelin, birlikte yaptığımız denizi görün’ adını taşıyan proje İstanbul’da bulunan Nimetullah Mahruki İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından tamamlanarak hazır hale getirildi. Türk ve Norveçli çocukların deniz dünyasına bakışlarını, doğaya ve hayata dair düşüncelerini ve iki ülke arasındaki ilişkileri ortaya koyan bu çalışmaların, 5-7 Kasım tarihleri arasında Norveç Kralı V. Herald ve Kraliçe Sonja ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abbullah Gül ve Eşi Hayrunnisa Gül’e armağan edileceği öğrenildi.
Resim atölyesi çalışmasına katılan 8 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Gülfem Erdin, “Balık çiziyorum. Resim yapmak bana göre biraz zor. Hep birlikte resim yapıyoruz” diye konuştu.
Atölyeye katılan bir başka öğrenci Ali Ege Uysal da, “Ahtapot yapıyorum. Normal balıklar yapacağım. Köpek balığı çizeceğim” şeklinde konuştu.
Norveç Deniz Ürünleri Konseyi Ortadoğu ve Avrupa Müdürü Maria Kivijarvi Heggen ise, “Bu proje Kasım ayında gerçekleşecek olan Norveç Kralı ve Kraliçesinin ziyaretiyle başladı. Bu ziyaret kapsamında kendilerine takdim etmek için bir hediye hazırlamak istedik. Çocuklarla bir araya gelmek istedik. Burada yapılan çalışmalar Kral ziyareti sırasında hem Norveç Kralı ve Kraliçesine hediye edilecek hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşine hediye edilecek” ifadelerini kullandı. Heggen sözlerini şöyle sürdürdü:
“Projenin ilk kısmı Norveç’te başladı. Norveçli çocuklarla beraber çalıştık. Arkada gördüğünüz 5 tane Kanvas yapıldı. Onlar bize denizi çizmeye çalıştılar. İkinci ayakta ise bu okulla birlikte çalışıyoruz. Bunun devamı olarakta Kral ziyareti sırasında Çırağan Sarayı’nda bir çalışma yapılacak. Yemek pişirme üzerine bir çalışma olacak. Türkiye , Norveç deniz ürünleri için çok önemli bir pazar. Tadıma yönelik bir çalışma yapacağız.” İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , , , ,
📆 23 Ekim 2013 Çarşamba 16:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR