MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Flaş Flaş !, Genel, Mahalleler, Manşet, Mekanlar, Toplum » Doğan, Çimento Fabrikasının yerine gökdelenler dikilmesin!
Doğan, Çimento Fabrikasının yerine gökdelenler dikilmesin!


Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyesi İbrahim Doğan, Kartal sahilinde çimento fabrikasının yerine yapılmakta olan gökdelenlerin yapılmasına izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

İbrahim Doğan Kartal Belediye Meclisi kürsüsünden çağrıda bulundu; Sayın Başbakan Erdoğan bile , “ Biz sahil alanlarında gökdelenlerin yapılmasına izin vermeyeceğiz” derken Kartal sahiline yapılamakta olan 90 metrelik gökdelenlere de izin verilmemeli” dedi.

Kartal Belediyesi’nin mevcut ilçe merkezini ‘Barcelona’ modeliyle dönüştürme planı kapsamında, DAP Yapı ve Ağaoğlu ortaklığında Emlak Konut GYO arazisinde gerçekleştirilecek projeye engel olunması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.
ibrahim--dogan

Doğan yaptığı konuşmasında, “Kamusal alanlar imara açılıyor betonlaştırılıyor ve Kartal’da yaşayan halkımızın hava almasına bile engel olunuyor.  Dolayısıyla buna paralel olarak çimento fabrikasının yerini hepimiz biliyoruz arkadaşlar. Orada yıllarca çalışmış oranın tozunu toprağını yutmuş, mahalleli arkadaşlarımız, Kartallı insanlarımız buranın çilesini çekmiş, daha sonra sanayi tahsis edilen alanları ile birlikte çimento fabrikası ve diğer sanayi alanları buradan peyderpey tasfiye edildi. Şimdi de burada kamusal alanı olmasına rağmen TOKİ aracılığıyla yandaş şirketlere verilip gökdelenler yapılmaya çalışılıyor.

Sahilde Pendik-Kartal yolu üzerinde yaklaşık 250 dönüm civarında bir arazi, çimento fabrikasının alanı trafiğe açık olan bir yol var o yolun hemen doğusunda çimento fabrikasının lojmanları var, tek katlı ve etrafında da binlerce ağaç var çam, ağacı, zeytin ağacı aklınıza gelebilecek her tür ağaç var. Bu ağaçları da yok sayarak hazinenin bu alanı imara açılmış, 2.75 emsal verilerek bu da sıfır konumundan sonra 90 m yüksekliğinde bir bloklaştırılma kulesi belediye vermiş bulunmaktadır.

cimento-fabrikasi

Bu gökdelenler dikilirse gerçekten de buradaki rüzgar akımını da engellemiş olacaktır. Dolayısıyla  daha önceki planlar yapıldığı zaman Mimarlar odası dava  açtı, bizlerde dava açmıştık. En son 2013’te bu planın aynısı, daha önce iptal edilen  planlar içinde aynısı iptal edilmişti, ama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı  planı yeniden yaparak kendi  bünyesinde  askıya  astı. Fakat o askı süresini haberimiz olmadığından dolayı biz geçirdik, Aslında yasal olmayan bir plan, çünkü daha önce bu planın aynısı mahkeme tarafından iptal edilmişti. Ancak şu anda projeleri belediyede onaylamak üzere.

Meclis üyelerinin vicdanlarına sesleniyorum!

Ben burada Kartal Belediye Meclis Üyelerini vicdanlarının sesini dinlemeye davet ediyorum. Değerli arkadaşlar bu planın uygulanması halinde gerçekten telafisi olmayan zararlara yol açacaktır. Burada böyle bir betonlaşmanın yapılması sayın Başbakan tarafından bile “Biz sahillere yakın alanlarda, 5-6 kattan fazla imar izni vermeyeceğiz” diye sayın Başbakanımız kendisi söylüyor. Ama bakıyoruz Sayın Başbakanın kabinesindeki Bakanı bu gökdelenleri yapmaktan çekinmiyor.

Biz Kartal Belediyesi Meclis üyeleri olarak bununla ilgili bir yasal çalışma yapmak zorundayız. Yasal yollara başvurmamız lazım, kamuoyu yapmamız lazım. Kartal Belediyesinin de bu konuda gerekli algıyı göstermesi gerekmektedir. Hepimizin gözü önünde bu betonlaşma yapılacak ve biz seyirci kalacağız, bu gerçekten akla zarar bir durumdur arkadaşlar. Biz kamunun hukukunu ve hakkını korumakla mükellefiz, dolayısıyla bu konudaki gerekli itinayı göstermek zorundayız.

Haber: Kenan Gülerci

 

Galeri
📆 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:42   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR