MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Atatürk’ün gizli vasiyeti açıklanacak mı?
Atatürk’ün gizli vasiyeti açıklanacak mı?


Atatürk’ün vasiyeti yine gündemde, Atatürk’ün korumasının torununun iddiası ülke gündemini etkileyecek.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölmeden önce bıraktığı ve ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını istediği gizli vasiyetinin neden açıklanmadığını dile getiren Meriç Tumluer, bugün 05 – Aralık – 2013 Saat 23.00 te Beyaz Tv’de Objektif Programında tüm yönleriyle açıklayacak.

 

Atatürk’ün gizlenen vasiyetinin açıklanması için mücadele eden Tumluer, Atatürk’ümüzün gerçek vasiyetinin ölümünden 50 yıl sonra açıklanması gerekiyordu, fakat o dönem Türkiye Cumhuriyetini askeri darbe yaparak işbaşına gelerek ülkeyi yöneten Kenan Evren’in bu vasiyetin açıklanmasından tedirgin olduğu ve süreyi 25 yıl daha uzattığı biliniyor.

 

T.C. Devletimizin Kurucusu 1.Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hukuk dışı bir şekilde 75 + 25 Yıldır Gizlenen Vasiyetinin açıklanmasını anlatmak için Canlı Yayına konuk olacak. O sürede doldu artık Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün harekete geçmesi bekleniyor.

 

Atatürk’ün vasiyetini yıllardır araştıran bir isim var: Meriç Tumluer. Babasının dedesi Mehmet Rıfat Efendi, Atatürk’ün korumalığını üstlenmiş. İşte vasiyeti bildiğini söyleyen torun Tumluer’in ortaya attığı o iddialar:

TÜRK-İSLAM BİRLİĞİ: Mustafa Kemal’in gizlenen vasiyetinde Türkiye Cumhuriyeti devleti, milleti, Türk- İslam coğrafyası için gelecekte yaşanabilecek sorunlar yer alıyor. Ayrıca Musul ve Kerkük’ün alınması gerektiğini dile getiriyor.

KÜRT SORUNU: Atatürk, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni kimseyi ayırt etmeden eğitim ve öğretimleri için harcanmasını istiyordu. Olası bir Kürt sorununun da önüne geçmeyi hedefliyordu.

DARBELERİN NEDENİ: 12 Eylül darbesi yapılarak anayasanın değişmesi sağlandı. Çünkü önceki anayasa ile 10 Kasım 1988 yılında 50 yıl dolduğu için gizlenen vasiyetin açılması gerekiyordu. 25 yıllık bir yasak konuldu.

MENDERES BİLİYORDU: 27 Mayıs’ta yapılan darbe Menderes’e yönelikti. Vasiyetin açıklanmasıyla hilafetin canlanacağı ve bunu da Menderes’in bilmesi nedeniyle darbe yapıp öldürdüler.

ÖZAL SUİKASTI: 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın ölümünün nedeni de Atatürk’ün vasiyetinde yer alan Kürt meselesinin çözümü ve Türk ülkeleriyle birlik için Özal’ın attığı adımlar. Ahmet Özal bana bu konuyla ilgili bazı bilgiler verdi. Babasının gizlenen vasiyetin açıklanması için çalışmalar yaptığını bildiğini belirtti.

📆 05 Aralık 2013 Perşembe 19:56   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR