MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Heyelan Raporuna rağmen Belediye buraya nasıl inşaat ruhsat verdi!
Heyelan Raporuna rağmen Belediye buraya nasıl inşaat ruhsat verdi!


Yakacık’ta heyelan bölgesine inşaat ısrarı, tehlike arz ediyor!

Mimarı da Osman Güdü!..  

Kamuoyunun dikkatine

Heyelan bölgesidir, yapılaşma sakıncalıdır uyarısına rağmen bile bile lades demek nasıl bir cesarettir?

İTÜ İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim adamlarının Yakacık Spor Caddesinin üstündeki bazı bölümlerin “Heyelan bölgesinde bulunduğu, heyelan tehlikesinin devam ettiği, yakın gelecekte bölgenin heyelandan etkileneceği, yapılaşmanın sakıncalı olduğu” yönünde raporuna rağmen Kartal Belediyesi bu inşaatın yapılmasına neden ve nasıl izin verdi?

yakacik-yol

Heyelan raporlarına rağmen; Demirli Yapı, Kartal’da onlarca mimar varken, mimari projesini CHP Kartal Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Osman Güdü’ye yaptırması da dikkat çekici ayrı bir husus.

HEYELAN RAPORU’na rağmen Kartal Belediyesi’nin Demirli Yapı’nın inşaatına neden önlem almadığı, zamanında istinat duvarı yaptırtmadığı ve neden ruhsat verdiği kamuoyunda şüpheler uyandırdı.

heyelan-duvar

Çatlakları yamamak kapatamıyor!

Yollar çöküyor, binaların duvarları çatladığı dile getiriliyor, yama yaparak rötüş yaparak konuyu örtbas etmeye çalışıyorlar.

heyelanli-zemin

heyelanli-bolge-harita

Rapor ne diyor?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, Prof. Dr Hakkı Eyidoğan (İTÜ Maden Fakültesi), Prof. Dr. Mustafa Erdoğan (İTÜ Maden Fakültesi), Doç. Dr. Cengizhan İpbüker (İTÜ İnşaat Fakültesi)in konuyla ilgili hazırladığı raporda çarpıcı tespitlere yer veriliyor.

Rapor’un sonuç bölümü özetle şöyle.. ?
1-Yakacık 944 ada, 119 pafta, 82 parsel sayılı gayrimenkul dahil olmak üzere Koru Sitesi olarak adlandırılan alanın tamamı ile Geriatri Hastanesi arazisi ve spor caddesi arasında kalan bölgenin tamamı yamaç molozu üzerinde bulunmaktadır.

2-Heyelan hareketi, Dr. Hulki Müderrisler Geriyatri Hastanesinin inşaat çalışmalarına yönelik temel hafriyat kazısından sonra başlamıştır. Çevrede yaptığımız incelemede, Geriyatri Hastanesinin temel hafriyatı ve onu izleyen inşaat aşamasından önce arazi duyarlıdır ve her hangi bir deformasyon oluşmamıştır.

Heyelan Hastane inşaatının önünden başlamış ve daha güneydeki spor caddesine kadar ulaşmıştır. Heyelan Koru sitesinin bahçe duvarını, ortak mülkiyet durumundaki havuzun önemli bir kısmını, site içi istinat duvarlarını, merdiven basamaklarını, elektrik su ve kanalizasyon alt yapısı ile site içindeki bir binayı tahrip etmiştir.

Spor caddesinde ki 4 binayı kullanılmaz hale getirmiştir. Çarpıcı sonuç Tarafımızdan hazırlanan heyelan kinematiğine ilişkin sonuçlar çarpıcıdır.

Bu sonuçlara göre heyelan hala devam etmektedir.

Harekete bağlı tahribatın ve etkilenme bölgesinin yağışlı periyotlarda hızla artacağı görülmektedir.

Gerekli mühendislik önlemlerinin alınmaması halinde hastane inşaatı dahil olmak üzere, Koru sitesinin tamamı ile Koru yolunun kuzeyindeki konutların tamamı yakın bir gelecekte bu heyelandan etkilenecektir.

Aynca kayan malzeme daha düşük kotlardaki (Spor caddesinin altındaki) konutları tehdit etmektedir” denilmekte.

heyelan_rapor1

 

Galeri
📆 06 Aralık 2013 Cuma 17:15   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR