MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Sağlık, Toplum » Afetzede bebeğe “Kerem” ismi verildi
Afetzede bebeğe “Kerem” ismi verildiFilipinler’de hüzünle sevinç bir arada

 

Yeryüzü Doktorları, Filipinler’de yaşanan Haiyan Tayfunu’ndan etkilenen afetzedelere yardım için bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı yardım için bölgede sahra hastanesi kuran Yeryüzü Doktorları 3 haftada binden fazla afetzedeye hizmet verdi. Hamile bir kadın gönüllü doktorlar tarafından Tacloban’a götürülürken ambulansta doğum yaptı. Bebeğe Kerem ismi verildi.

 

Filipinlerde tayfundan etkilenen 45 bin nüfuslu Dagami bölgesinde Yeryüzü Doktorları tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde bir Sahra Hastanesi kuruldu. Yeryüzü Doktorları bağışçıların desteği ve Afet-Acil Durum konularında ortak projeler yürütülen Kanada menşeili Global Medic Vakfı ile beraber kurulan ve içerisinde bir de eczane olan hastanede şu ana kadar pediatri, yara bakımı, muayene, sünnet, aşılama gibi alanlarda bine yakın afetzedeye sağlık hizmeti verildi. Yeryüzü Doktorları Filipinler’e 3 gönüllü hekim grubu gönderdi. Yeryüzü Doktorları açtığı sahra hastanesinin yanında yer alan Resmi Sağlık Merkezi’ni de onarıyor.

 

Filipinler’e giden ilk ekip, yerel doktorların çalışmadığı Pazar günü de gelen hastaları geri çevirmedi. Hamile bir kadın Yeryüzü Doktorları gönüllüleri Dr. İlhan Öztürk ve Prof. Dr. M. Celal Devecioğlu tarafından Tacloban’a götürülürken ambulansta doğum yaptı. Bebeğe Kerem ismi verildi.

 

Hastanede iyileştirme çalışmaları, kurulacak ek çadır birimler, ilaç alımı, yerel sağlık personeli istihdam edilmesi ve Gönüllü Sağlık Ekipleri’nin operasyonel giderleri için bir kampanya başlatıldı. “Bir tuğla da siz koyun” mesajı ile başlatılan kampanya için Yeryüzü Doktorları’na Filipinler yazıp 6612’ye yollayarak 5 TL bağış yapılabiliyor. Bağışçılar www.yeryuzudoktorlari.org  adresinden online bağış yaparak da bu iyilik hareketine katkıda bulunabiliyorlar.

 

Yardımlar azalıyor

 

Tayfundan en fazla etkilenen 9 bölgeden 8’ine temel yardım malzemeleri ulaşmış durumda ancak önümüzdeki günlerde beslenme, temiz su ve sağlık alanında daha fazla yardıma ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Temel sağlık hizmetlerinin verildiği merkezlerde sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyuluyor. Sağlık ihtiyaçları ile ilgili hala geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılabilmiş değil. Bölgelerde yeni kurulan ve ayakta kalabilmiş sağlık merkezlerine ilaç ve medikal malzeme yardımları gönderilmeye devam ediliyor. Felaketin ilk günlerinde yardım kuruluşları aracılığı ile bölgeye pek çok yardım ulaşmıştı. Yardımların sürekliliği ve kalıcı çözümler için Yeryüzü Doktorları kampanyayı sürdürüyor.

 

Afet ve acil durumlarda faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, din, dil, ırk ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin 2011 Van Depremi, 2010 Pakistan Seli, 2005 Pakistan Depremi ve 2004’de Sri Lanka’da gerçekleşen Tsunami’de de afetzedelere sağlık yardımı götürmüştü.

 

 

 

Etiketler: , , ,
📆 17 Aralık 2013 Salı 10:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR