MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Toplum » Kartal Sahili’nde yükselecek gökdelenlerin inşaat ruhsatı var mı ?
Kartal Sahili’nde yükselecek gökdelenlerin inşaat ruhsatı var mı ?


Kartal Sahilde Ağaoğlu-Dap-Yapı -TOKİ ortaklığı ile yapımına başlanan gökdelenlerin inşaat ruhsatlarını olmadığı halde yapımına başlanıldığı belirtildi

Kartal sahilde TOKİ Ağaoğlu Dap Yapı Ortaklığı’na verilen eski Çimento Fabrikasının bulunduğu arazi’nin hukuka aykırı bir şekilde imara açıldığı belirtildi.

toki-1

 

Ayrıca, şirketin arazinin yan atarafına yaptığı dört katlı satış ofisinin de ruhsatsız ve kaçak olarak yapıldığı öğrenildi.

 

toki-2

Belediye Meclis üyesi İbrahim Doğan, geçtiğimiz ay belediye meclisinde konuyla ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi “ Bu arazi hazineye aittir yani kamu arazisidir. Arazi Zaha Hadid Planları içinde imara açılmıştı, bu planların iptali için gerek tarafımdan gerekse Mimar lar Odası tarafından İdare Mahkemesi’ne dava açılmış ve Mahkeme her seferinde bu planları yasaya aykırı bularak iptal etmişti.

toki-4

 

Ancak daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılı ortalarında bu araziyle ilgili, hiç bir değişiklik yapmadan iptal edilen planın aynısını onaylayarak yürürlüğü koydu ve TOKİ’ye devretti. Plan Bakanlıkta askıya asıldı ve kesinleşti. Bizim bu askı süresinde bilgimiz olmadığından tekrar dava açamadık. İdarede bu konuda bize bilgi vermedi. Hukuk TOKİ’ye kurban edildi.

 

Bu planlar yapılırken ve askıya asılırken, gerek Büyükşehir Belediye Başkanı gerekse İlçe Belediye Başkanları, hukuka aykırı olan bu planlarla ilgili yasal yollara baş vurmaları gerekirken bunu yapmamışlardır.

Çünkü bu planların hukuka aykırı olduğu mahkeme tarafından tescil edilmiştir. Mahkeme kararında, bu planların uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını ve kamu yararı taşımadığını belirtmiştir” diyen Doğan, Buraya yaklaşık 100 metre yüksekliğinde gökdelenler yapılacağını bununda Kartal’ın çevresini doğasını rüzgarını olumsuz etkileyeceğini belirterek “burdan meclis üyelerine, belediye başkanına ve idarecilere çağrı yapıyorum. Hukuka aykırı olan bu planlardan ötürü söz konusu alana ruhsat verilmemelidir.

 

toki3

Buranın betonlaştırılmasına karşı çıkmalıyız, Kartal’ın yeşil alana, ihtiyacı vardır, depremde toplanma alanlarına ihtiyacı vardır. Söz konusu alan, TOKİ aracılığı ile Ağaoğlu Dap Yapı ortaklığına peşkeş çekiliyor. Sanal ortamda bazı medya kuruluşlarına da gök delenler gösterilerek, hayali Marina gösterilerek reklem veriliyor”

 

 

Doğan ayrıca, Şirketin arazinin yan tarafına yaptığı 9-10 mekre yüksekliğindeki satış ofisinin de, ruhsatsız ve kaçak olduğunu belirtti. Doğan, gariban vatandaş bir tuğla koyduğunda kıyameti koparan yetkililer, bu holdinglere neden sesini çıkarmıyor” dedi.

 

 

Doğan, ayrıca bu arazinin bir kısmında yüzlerce çeşit ağaç bulunduğunu, bu planlarla ağaçlarında yok edileceğini söyledi. Doğan Kartal’da herkesin bu konuya duyarlı olması çağrısında bulundu.

 

Galeri
📆 20 Aralık 2013 Cuma 13:12   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR