MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Büyükşehir, Ekonomi, Flaş, Toplum » Türkiye İMSAD: “Özel sektörün ivmesi ile inşaat sektörü 2014’te yüzde 5 büyüyecek”
Türkiye İMSAD: “Özel sektörün ivmesi ile inşaat sektörü 2014’te yüzde 5 büyüyecek”


Türkiye İMSAD’ın”2014 Sürprizler Yılı mı, Fırsatlar Yılı mı” konulu ekonomi toplantısında, “İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2013 Yılı Değerlendirmesi” raporunu açıklandı

 

 

 

Türkiye İMSAD:

 

Özel sektörün ivmesi ile inşaat sektörü

 

2014’te yüzde 5 oranında büyüyecek”

 

 

 

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “2014 Sürprizler Yılı mı, Fırsatlar Yılı mı” konulu ekonomi toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konferans salonunda gerçekleştirildi. “İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörünün 2013 Yılı Değerlendirmesi” raporunun açıklandığı toplantıda, özel sektörün ivmesi ile inşaat 2014 yılında yüzde 5 oranında, inşaat malzemeleri sektörünün ise yüzde 5-6 arasında büyüyeceği belirtildi. Son altı çeyrektir küçülen özel sektör inşaat harcamalarının 2013 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 7,5 oranıyla yeniden büyüme sürecine girdiğine dikkat çekilen toplantıda, bu büyümenin yılın son çeyreğinde de devam ettiği vurgulandı.

 

 

“2014 Sürprizler Yılı mı, Fırsatlar Yılı mı” konulu ekonomi toplantısının açılış konuşmasını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener yaptı. Konsensus Araştırma Danışmanlık Şirketi Başkanı Murat Sarı’nın ülke gündeminde yer alankonuların siyasete yansımalarını değerlendirdiği toplantıda, Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin ve Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Gürlesel, 2013 yılında ekonomi ve inşaat sektöründeki gelişmeleri ile2014 yılına ilişkin beklentilerianlattı. Çok sayıda Türkiye İMSAD üyesi ve üye dernek yöneticilerinin katıldığı toplantının oturumunbaşkanlığını, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Bulut yaptı.

 

 

Yetişener:”İnşaat sektörü yeniden büyüme sürecine girmiştir.”

 

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener, toplantıda yaptığı konuşmada, İnşaat sektörünün 2013 yılını yüzde 6 oranında büyüme ile kapatmasının beklendiğini, böylece inşaat sektörünün yüzde 4 civarında büyümesi beklenen ekonomiden daha hızlı bir büyüme performansı gösterdiğini söyledi. Son altı çeyrektir küçülen özel sektör inşaat harcamalarının da üçüncü çeyrekte yüzde 7,5 oranıyla yeniden büyüme sürecine girdiğini kaydeden Yetişener, bu büyümenin yılın son çeyreğinde de devam ettiğini ifade etti.

 

 

İnşaat malzemeleri 2013 yılı ihracatı 22 milyar dolar

 

Dündar Yetişener, inşaat malzemeleri sanayinin 2013 yılında 22 milyar dolar ihracat gerçekleştireceğini ve bu performansla Türkiye’nin ihracat lideri olan sektörün, dünya ihracat sıralamasında 5. sıradaki yerini koruyacağını vurguladı. Yetişener, “Yakın coğrafyamızda yaşanan gelişmelerin etkisiyle 2013 yılında inşaat malzemeleri sektöründeki ihracat artışı yüzde 1 gibi bir ortanda kalsa dahi, Sahra Afrika ve Avrupapazarlarına ağırlık verilmesi ile ihracatta artış sağlanmıştır. İnşaat malzemeleri ithalatı ise 2013 yılında yüzde 25’e yakın artışla ilk kez 10 milyar doların üzerinde gerçekleşmektedir. İç pazardaki gelişmeler ve bu ihracat artışıyla birlikte 2013 yılında inşaat malzemeleri sanayi üretiminde ortalama yüzde 5-6 arasında reel bir büyüme gerçekleşmektedir” dedi.

 

 

 

 

 

 

Yurt içinde 2014’ün en önemli projesi, kentsel dönüşümdür.”

 

Türkiye inşaat pazarının konut tarafında, kentsel dönüşümün yurt içindeki en önemli projelerden biri olduğunu vurgulayan Dündar Yetişener, 2014 yılında alınacak konut yapı ruhsatının 1 milyon daireye yükselmesinin beklendiğini söyledi. Yetişener, ticari gayrimenkul pazarında devam eden projelerin yanı sıra, altyapı tarafında kamunun; üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve bağlantı yolları, otoyollar, hızlı tren projesi, şehir hastaneleri ve lojistik merkezler ile HES projelerinin de sektördekiönemli projeler arasında yer aldığını belirtti.

 

 

Kamu inşaat harcamalarının yıl genelinde yüzde 30’u aşan oranda büyüdüğü veinşaat sektöründeki büyümede etkin olduğuna işaret edilen “İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2013 Yılı Değerlendirmesi” raporuna göre, 2014 yılındaTürkiye ekonomisi için yüzde 4 oranında büyüme hedefi konuldu.Tüketim harcamalarında yüzde 3,2 büyüme öngörülen 2014 yılı, aynı zamanda tasarruf yılı ilan edildi. 2014 yılında içinde inşaat harcamalarının da içinde bulunduğu özel sektör yatırım harcamalarında hedeflenen büyüme yüzde 5,6 oranında. Buna bağlı olarak 2014 yılında özel sektörün sürükleyeceği inşaat sektöründe yüzde 5 büyüme gerçekleşecektir.

 

 

Bununla birlikte inşaat malzemeleri sektörü2013 yılında özelikle kamu yatırımları ağırlıklı olan iç talebin etkisiylebüyüdü. İnşaat malzemeleri sanayinin alt sektörler arasındaki büyüme oranlarında ise önemli farklılıklar yaşandı. Özellikle kamu yatırımları talebine bağımlı alt sektörler arasında bulunan; çimento, hazır beton gibi ürünlerdedaha hızlı büyüme görüldü. Bu gelişmelere bağlı olarak, yenileme pazarı da dahilolmak üzere inşaat malzemeleri iç pazarı 2013 yılında yaklaşık yüzde 6 oranında bir büyüme seyri bekleniyor.

 

 

 

Türkiye İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü, 2013 Yılı, İlk 9 Ay Verileri

 

 

Temel Göstergeler Büyüme Oranları (%)

 

 

Ekonomik Büyüme 4,4

 

Ekonomik Büyümenin İç Kaynakları

 

 • GSMH 4,0

 • Özel Kesim Tüketim Harcamaları 4,7

 • Kamu Kesim Tüketim Harcamaları 5,2

 • Kamu Sabit Sermaye Yatırımı 37,2

 • Özel Sektör Sabit Sermaye Yatarımı – 1,4

 

 

İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü ile GSMH Büyüme

 

 • İnşaat Sektörü Büyüme 7,4

 • Gayrimenkul-Kiralama ve İş Faaliyetleri 6,5

 • GSMH Büyüme 4,0

 

 

İnşaat Sektörü Büyümenin Dağılımı

 

 • Kamu 38,8

 • Özel – 3,5

 • Toplam 7,4

 

 

İnşaat Sektöründe İstihdam (Bin Kişi)

 

 • İnşaatta İstihdam 1,879

 • Toplam 25.808

 • İnşaat İstihdam Payı (%) 7,3

 

 

İnşaat Maliyetleri Endeksi

 

 • Konutlarda Yıllık Artış 6,2

 • Konut Dışı Binalarda Yıllık artış 6,7

 

 

 

 

 

 

 

İnşaat ve Gayrimenkul Sektöründe Yurtiçinde Kullanılan Krediler

 

 • İnşaat sektöründe Yıllık Artış 35,4

 • Gayrimenkul Sektöründe Yıllık Artış 27,5

 

 

Alınan Konut Yapı Ruhsatları (Adet)

 

 • 2011 650.000

 • 2012 756.000

 • 2013 (Gerçekleşme Tahmini) 850.000

 

 

Konut Satışları Adet Artış (% – İlk 9 Ay) 78,7

 

 

Konut Kredileri Yıllık Artış Hızı 31,0

 

 

Konut Kredisi Faiz Oranları (Kasım- Ortalama) 0,96

 

 

Gayrimenkul Sektöründe Yabancı Alımları ve Yatırımları (Milyon Dolar)

 

 • Yabancılara Gayrimenkul Satışı 1.909

 • Doğrudan Yatırım Girişi 95

 

 

İnşaat Malzemeleri Dış Ticareti (İlk 10 Ay) 17.511.9

 

 • Değişim 2012/10 – 2013/10 (%) 0,5

 

 

 

 

 

 

Etiketler: ,
📆 23 Aralık 2013 Pazartesi 10:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR