MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » MBB, Felaketle boğuşan Bosna için harekete geçti!

MBB, Felaketle boğuşan Bosna için harekete geçti!İstanbul’da bir araya gelen Marmara Belediyeler Birliği’ne (MBB) üye belediye başkanları, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek’e yapılacak yardımları görüştü. Görüşmede ülkenin 12 bölgesine yapılacak yardım kampanyaları konusunda fikir birliğine varıldı.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediye başkanları, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek için birliğin Eminönü’ndeki merkez binasında bir araya geldi. Yardım yapılacak bölgelerle yardımların aktarılmasında izlenecek stratejilerin konuşulduğu toplantıda ülkenin 12 bölgesinde yardım kampanyası düzenleme kararı alındı. Üye belediyeler, toplantı sonunda Bosna- Hersek’e acilen sinek ilacı, portatif yatak, çocuk bezi ve maması, süt tozu, motopomp malzemelerinin gönderilmesi gerektiği konularında anlaşmaya vardı.

Toplantıya, MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın başta olmak üzere İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir ve Tekirdağ büyükşehir belediye temsilcileriyle İstanbul’a bağlı ilçelerin belediye başkanları, Bosna Hersek’in İstanbul Başkonsolosu Nidzara Ercan katıldı.

“EN AZ 4 MİLYON İNSAN ETKİLENDİ”
Bosna’da 1 milyon insanın yaşanan sel felaketi nedeniyle evsiz kaldığını ve halkın temiz su bulmakta zorlandığını ifade eden MBB Başkanı Recep Altepe, yaşanan felaketten en az 4 milyon kişinin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Türkiye’nin yüzde 60’ını Marmaralı belediyelerin oluşturduğunu, bu nedenle dost ve kardeş Bosna Hersek’e yardım konusunda kendilerine büyük grevler düştüğünü söyleyen Başkan Altepe, MBB olarak birliğe üye tüm belediyelerle koordinasyonu sağladıklarını ve Bosna’da selden zarar gören 12 bölgede her bölgeye 2’şer Marmaralı belediye düşecek şekilde planlama yaptıklarını anlattı. Bosna’da yaşanan felaketin ardından sel sularının çekildiğini ve ortaya çıkan evlerin kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Başkan Altepe, bölgedeki vatandaşların öncelikli olarak ev eşyalarına, bozulmayan gıdalara, tıbbi ürünler, hijyen ve dezenfeksiyon malzemelerine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Şu anda başta Dışişleri Bakanlığı, İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere Türkiye’den giden teknik ekiplerin bölgede sürekli olarak ihtiyaç tespiti yaptığını vurgulayan Başkan Altepe, “Oradaki tüm ihtiyaç listesi, anında MBB’ye ve ilgili birimlerimize iletiliyor. Bu nedenle yardım yaparken mutlaka bizimle irtibat halinde olunmalı” diye konuştu.
Marmara’dan Bosna’ya yardım yapacak belediyeler için MBB’nin kurum olarak devreye gireceğini ve yola çıkacak araçlar için taşıma beyannamesi alınması konusunda yardımcı olacağını söyleyen Başkan Altepe, beyanname işlemi tamamlandıktan sonra ilgili yardım aracının hiçbir zorluk yaşamadan Bosna’ya ulaşabildiğini ifade etti. Başkan Altepe, yola çıkan araçlar ve içerisinde bulunan malzemeler konusunda, Bosna’daki yetkililerin de eş zamanlı olarak bilgilendirildiğini anlattı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Bosna Hersek’te 48 personel ve 19 araçla çalışmalarını devam ettirdiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Bosna- Hersek’te en büyük sıkıntıların ilaçlama ve eşya olduğunu, bütün belediyelerin de bu konuyla ilgili çalışma başlatması gerektiğini önerdi.

“SULARLA ZENGİN OLAN ÜLKEMİZİN SULARI KİRLENDİ”
Türk vatandaşlarına ve Marmara Belediyeler Birliği’ne yardım çağrılarından dolayı teşekkür eden Bosna Hersek’in İstanbul Başkonsolosu Nidzara Ercan, toplantının kendileri için çok onur verici olduğunu söyledi.
Bosna- Hersek’teki yaşanan olayın boyutlarını anlatan Başkonsolos Nidzara Ercan, “Sular yavaş yavaş çekilmeye başladı. Sularla zengin bir ülke olmamıza rağmen ülkemizde sel olduğu için bu sularımız da kirlendi. Su temiz olmadığı için tüm eşyalar kirlendi. Bu yüzden içme suyu da bizim için çok gerekli. Bununla birlikte temizleme malzemelerine ihtiyaç duyuyoruz. Her türlü malzeme bize yardımcı olacaktır” diye konuştu.

📆 23 Mayıs 2014 Cuma 09:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR