MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Toplum » DAP Yapı’nın Kartal’daki İstanbul Marina projesi hakkında önemli iddialar!
DAP Yapı’nın Kartal’daki İstanbul Marina projesi hakkında önemli iddialar!


DAP Yapı’nın Kartal sahilde, eski çimento fabrikasının bulunduğu alana yapmaya başladığı “İstanbul Marina projesi”  ile ilgili önemli iddialar gündeme gelmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, projenin ruhsat alınmadan önce Mimarlar Odası’na kayıt yaptırarak mesleki denetiminden geçmesi gerekirken, odaya kayıt yaptırılmadan ve denetimden geçmeden ruhsat verilerek uygulamaya konulduğu öğrenildi. 

Öte yandan, proje hayata geçirilmeden ve ruhsat verilmeden, alınması gereken Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun da alınmadığı, bu nedenle önümüzdeki günlerde projede hukuki sıkıntılar yaşanabileceği iddia ediliyor.

Olayla ilgili, Mimarlar Odasının tavrının ne olacağı ise merak konusu..

Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz günlerde ÇED’le ilgili önemli bir karar aldı. Bu karar DAP Yapının yaptığı projeyi de kapsamaktadır.

İŞTE AYM’NİN ALDIĞI O KARAR

Anayasa Mahkemesi’nden flaş ÇED kararı

Anayasa Mahkemesi AK Parti’nin çevre zararına neden olan bir yasa düzenlemesini daha durdurdu.

Hürriyet/ Melis Alphan –Geçtiğimiz yıl Çevre Kanunu’na geçici 3’üncü madde olarak konulan ve çok sayıda büyük projeye ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) muafiyeti getiren değişiklik Anayasa Mahkemesi tarafından durduruldu.

Birçok kesimden büyük tepki alan geçici madde şuydu:

“23 Haziran 1997 tarihinden önce yatırım programına alınmış olup bu maddenin yürürlüğü girdiği tarih itibarıyla planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler ÇED kapsamı dışındadır.”

Aslında bu geçici 3. Madde (son düzenlemeyle 2. Madde) ilk olarak 1993 yılında yayımlanmış, ardından yargının iptal kararlarına rağmen 8 defa yönetmeliğe konulmuş, Çevre Mühendisleri Odası’nın açtığı dava ile 1 Nisan 2014’te iptal kararı verilmiş, fakat Danıştay’ın kararı yok sayılarak tekrar 5 Nisan 2014’te yönetmeliğe konulmuştu.

Ertesinde Çevre Mühendisleri Odası yeni davayı açmıştı. Dava nedeniyle bu düzenlemenin de iptal edileceğini öngören Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmelikle yetinmemiş, aynı düzenlemeyi Çevre Kanunu’na torba kanunla konulmasını sağlamıştı.

CHP KONUYU AYM’YE TAŞIMIŞTI

En son geçtiğimiz yıl CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak bu düzenlemenin iptalini istedi. Anayasa Mahkemesi projelerdeki ÇED muafiyetlerini iptal etti.

KARAR 3. KÖPRÜ, ILISU BARAJI VE ONLARCA HES’İ KAPSAR

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Baran Bozoğlu konuyla ilgili şu yorumu yapıyor:

“Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar tüm çevre mevzuatına yansıyacaktır. 3. Köprü’de, İzmir – İstanbul (Gebze) Otoyolu’nda, Ilısu Barajında, onlarca HES projesinde ÇED muafiyeti artık uygulanamayacaktır.

Ülkemizin çevre sorunlarının kronikleşmesinde, adaletsizliğin, hukuksuzlukların artmasında, ülke kaynaklarının yok edilmesinde büyük rolü olan ÇED Muafiyeti sürecinin yarattığı tahribatın hesabı mahkemelerce mutlaka sorulmalıdır.

Gelişmiş ülkeler daha katılımcı bir anlayışla, bütüncül ele alarak ÇED süreçlerini nasıl yapabileceğini tartışırken, geri kalmış ülkeler gibi ÇED sürecinde muafiyet yaratmaya çalışmak aynı zamanda anti demokratikliğin ve kamu yararını gözetmemenin, plansızlığın yansımasıdır.

ÇED bir belge veya rapor değildir! ÇED bir süreçtir. ÇED bir planlamadır… Bu planlamaya göre projelerin yapılıp yapılmayacağına karar verilmelidir. Aksi halde, yanlış projelerle halk sağlığı ve ülke ekonomisi zarar görmekte bundan sadece halk değil yatırımcı da olumsuz etkilenmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı varoluş nedeni olan çevreyi koruma, halkın sağlıklı çevrede yaşamasını sağlama gibi sorumluluklarını yerine getirmeli, çevre sorunlarını arttıracak düzenlemelerden vazgeçmelidir.”

 

Etiketler: , , , ,
📆 10 Temmuz 2014 Perşembe 12:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR