MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Mahalleler, Manşet, Toplum » Mehmet Altan, “Açılım, vatandaşlık açılımıdır”
Mehmet Altan, “Açılım, vatandaşlık açılımıdır”


Tuzla Belediyesi’nin bir yıldan beri sürdürdüğü ‘Tuzla Sohbetleri’ isimli konferanslar dizisinin bu ayki konuğu, Gazeteci Yazar Mehmet Altan oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde yapılan sohbete, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, başkan yardımcıları Ahmet Çabuk, Serhan Kural, Av. Mehmet Çelikel ve Funda Oktay’ın yanı sıra çok sayıda Tuzlalı katıldı.

 

Vatandaşlık açılımı

Sıcak bir ortamda süren sohbette, Prof. Dr. Mehmet Altan Türkiye’nin gündemiyle ilgili konularda görüşlerini açıkladı. Özellikle Demokratik Açılım üzerinde duran Altan, kamuoyunda “Demokratik Açılım” olarak algılanan durumun, aslında bir ‘vatandaşlık’ açılımı olduğunu söyledi.

Önemli olan, farklı düşüncelere saygı göstermek ve farklılıkları benimsemek olduğunu belirten Altan, demokratik açılıma temel hak ve özgürlükler çerçevesinden bakılması gerektiğini ifade etti. Altan, ‘Demokratik Açılım’ çerçevesinde ele alınan konuların da zaten Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda var olduğunu vurguladı.

 

Vatandaş vergisini takip etmeli

 

Özellikle ‘Vatandaşlık Hukuku’ üzerinde duran Gazeteci Mehmet Altan, vatandaşların haklarını yeterince bilmediğini vurgulayarak “ Türkiye’de yaklaşık 50 milyon civarında bir seçmen olmasına rağmen, yaklaşık 10 milyon kişi vergisini ödüyor.

Vergisini ödeyenler içerisinde ‘bu param nereye gidiyor’ diye düşünen kaç kişi çıkar?  Mesela verdiğimiz vergilerden sadece %1’i adalet için ayrılıyor. Bu miktar komik olmasına rağmen, vatandaş olarak bunun hesabını soramıyoruz. Oysa demokrasilerde vatandaş bunları takip edebilmeli” diye konuştu.

Konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyicilerin sorularını cevaplayan Altan, davet için belediye yönetimine, katılım için de Tuzlalılara teşekkür etti. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ise yazar Mehmet Altan’a çiçek takdim etti.

Galeri
📆 09 Şubat 2010 Salı 12:02   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR