MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Toplum » Çelebi : “ Taksim’e cümbüş yapmaya gitmiyoruz”
Çelebi : “ Taksim’e cümbüş yapmaya gitmiyoruz”


DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye’nin en önemli birinci sorununun işsizlik sorunu olduğunu söyledi. Kartal Belediyesi’nin toplu sözleşme imza törenine katılan tecrübeli sendikacı burada yapmış olduğu konuşmada önemli ve dikkat çekici açıklamalar yaptı. Çelebi, “  Şu anda Türkiye’nin birinci sorunu bizim cephemizden birinci sorun işsizlik sorunudur. İşten atılmalar çoğaldı. Özellikle bu bölgede bu geniş şekilde yaşanıyor. İkinci sorun yoksulluk sorunudur, bizim açımızdan. Bizim açımızdan en temel sorun şu anda yapılan yolsuzluklar sorunudur. Şu anda bizim açımızdan en temel sorun kölelik düzenine yönelik çalışma düzeninin egemen kılındığı taşar on uygulamalarıdır. Bizim için sorun şu anda eğitimden sağlık alanına kadar karşı karşıya kaldığımız sorunun çözümü sorunudur. Bizim için sorun gerçekten sendikal hak ve özgürlükler önündeki engellerin kaldırılma sorunudur. Örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılma sorunudur. Bizim açımızdan siyasi partilerin, siyasi partiler yasasının, seçim yasasının değişme sorunudur. Bizim açımızdan bu ülkenin emeklileri, bu ülkenin memurları, bu ülkenin işsizlerinin, bu ülkenin çiftçilerinin, bu ülkenin mağdur edilmiş tüm halk kesimlerinin bugün karşı karşıya kaldığı sorun ortadadır” diye konuştu.

Mücadele etmek zorundayız

Çelebi, şöyle devam etti: “  1980 darbesinde Türkiye’nin nüfusu 42 milyondu, örgütleyici sayısı 2.5 milyondu. Bugün Türkiye’nin nüfusu 72 milyon, örgütleyici sayısı 651. Tablo bu. Bu tabloya karşı mücadele etmek zorundayız. Bu zinciri bunun için kırmak zorundayız. Şimdi buna bakıldığında neyle oyalanıyoruz? Geçenlerde bir araştırma yaptık yaptığımız araştırmada, yaklaşım bu kriz döneminde 2.5 milyon insan işsiz kaldı.  Aileler ile beraber 10 milyon. Bu bir Yunanistan nüfusu. Tablo bu. Sayın başbakan çıkıyor, diyor ki “  Keriz diyet geçti”diyor. Hala iddiasını Sayın Başbakan sürdürüyor. Şimdi Sayın Başbakan’a hak veriyoruz. Gerçekten kriz Sayın başbakana ve yakın çevresine TEYET geçti. Bizi de DELDİ geçti. “ ifadesini kullandı.

Ekmek bulamıyorlar

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, şöyle devam etti: “ En başarılı olduğu konu Sayın başbakanın ve bakanların bu krizin üzerini örtme konusunda daha başarılılar.  Bu konuda onlara ödül ve madalya verilmeli bu konuda. Hani ödüller veriliyor Sayın başbakana ve bakanlara ya. Çünkü başbakan ve bakanlar bu konuda baya marifetliler. Bu kadar işsizin olduğu bir ülkede bahsediyoruz. Yaklaşık altı milyon bir insanın işsiz olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Yaklaşık bu ülkedeki çalışanların yarısının kayıt dışı olduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Hani Sayın başbakan çıkıyor, sürekli “ gelişmişlik düzeyi 17.büyük, ekonomik kalkınmışlığı olan ülkeyiz” diyor ya.  O ülkenin vatandaşları sabahları kalktığında bir milyon 400 bini AÇLIK sınırının altında EKMEK bulamıyorlar. O ülkenin vatandaşlarının 12 MİLYON 400 BİNİ yoksulluk sınırının altında yaşıyorlar. Bu ülkenin vatandaşları her geçen gün daha da yoksullaşıyorlar, daha fakirleşiyorlar. Burada yüzlerce analiz yapabilirim. Ama bu analizin en önemli kısmı şudur; şimdi bu yapılan Anayasa değişiklikleri gerçekten bu sorunu aşan bir noktada mı? Toplumu ilgilendiren bir düzenlememi? Toplumun geleceğini, ekonomik yapısını iyileştirecek mi bu düzenleme? HAYIR. Bin defa hayır. Bu Anayasa değişikliği memurlara gerçekten, ifade edildiği gibi sendika hakkı, sözleşme hakkı mı tanıyor? Hayır. Peşin “EVET” çiler çıktı bir ara bunları alkışlayan sendikalar oldu, siyasiler oldu, demokratik kitle örgütleri oldu. Şimdi bazıları yalpa yapıyorlar bazıları halan ısrarla o yanlışın üzerinde duruyorlar.” Hatırlatması yaptı.

Taksime cümbüş yapmaya gitmiyoruz

Çelebi, yaklaşmakta olan 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili düşüncelerini de şöyle açıkladı: “  Bazıları soruyor “Ne yapacaksınız Taksim’de?”  Taksimi sulandırmaya gitmiyoruz onu açıkça söylüyorum. Bazılarının CÜMBÜŞ yapacağız gibi algılanmasın. Taksim’e cümbüşe gitmiyoruz.   Ha. Bunu bilelim. İlk önce Taksime hepiniz geleceksiniz değimli değerli arkadaşlarım. Ailelerinizle, çocuklarınızla bu ülkenin aydınlık yüzü olarak orda olacağız. Oraya davullar la gideceğiz ama o davulların sesi, o taleplerimizin sesi ülke semalarında öyle yansımalı ki, öyle bir gür sesle çıkmalı ki bugün bizim taleplerimize sırt çeviren iktidarı uyarmalı. O gür sesimizden işsizliğe karşı, yoksulluğa karşı,işten atılmalara karşı emekçilerin,memurların,çiftçilerin,bu ülkenin işsizlerinin,bu ülkenin mağdurlarının  sesi öyle gürlemeli ki  O duymayan kulaklar  duysun ve bir daha bize meydan okuyamasınlar. Onu yapmak zorundayız, onun için Taksim’e gidiyoruz.”dedi.

İşimiz zor

Çelebi, “bizim için 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. Birliğimizi sağlayacağız, dayanışmamızı sağlayacağız. Ama mücadele inadımızı da, inadına O alana yansıtacağız, yansıtmak zorundayız. Onu yansıtmadığımız zaman ağıtlar çekeriz değerli arkadaşlar.  O gür sesimizi Taksim’de yansıtmak için el ele tutuşmak zorundayız. O oyunu ancak o zaman bozarız.Bu mücadeleleri yalnız Taksim alanında değil.Diğer alanlar da  vereceğimiz diğer demokratik tepkilerle bozarız.Onun için işimiz zor” yorumunu yaptı.

FETHİ SATICI

📆 28 Nisan 2010 Çarşamba 14:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR