MENÜ ☰
19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Sahte evrak çetesi, arama kararı basmış
Sahte evrak çetesi, arama kararı basmış


İstanbul’da 3 ay önce polise gelen telefon ihbarı; paradan, vizeye ve resmi belgelere kadar çok sayıda sahtecilik olayını gerçekleştiren şebekeyi deşifre etti. Sahtecilik konusuyla ilgilenen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve şube müdürünün sahte kaşesini bile basan şebeke, basmaya çalıştığı 800 bin Doları piyasaya süremeden yakalandı. Ele geçirilen sahte belgeler arasında mali polis adına düzenlenmiş arama kararı bile var.

Temmuz ayında polisi arayan bir kişi, resmi belge sahteciliği yanı sıra sahte para ve pasaport basan bazı kişilerin büyük çapta maddi kazanç elde ettiklerini ihbar etti. Verilen bilgilerin ciddiyeti karşısında hemen harekete geçen polis, soruşturma için özel bir ekip oluşturdu. İlk belirlemelere göre şüphelilerin Fatih ve Eyüp bölgesinde bulundukları ve özel bir basım tekniği ile sahte belge yanında sahte para da bastıkları belirlendi. Bunların yanında diploma, vize, pasaport, resmi belge de bastıkları belirlenen zanlıların baskı kalitesinin gerçeğinden neredeyse ayırt edilmeyecek kadar yüksek olduğu ortaya çıktı. Polis laboratuarında incelenen numunelerin makine ortamında bile sahte oldukları belirlenemedi.

Diplomadan vizeye her belge var

İstanbul’daki çalışma ortamları ve adresleri tespit edilen şebeke elemanlarının yakalanması için harekete geçen polis, 16 ayrı noktaya yaptığı operasyonlarda 12 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon adreslerinde yapılan aramalar, şebekenin sahtecilik kalitesini nereye kadar ulaştırdıklarını da ortaya çıkardı.
Aramalarda gerçek örneklerinden ayırt edilemeyen 800 bin ABD Doları, değişik kurumlara ait 19 ayrı mühür, 25 ayrı kaşe, 790 adet tanzim edilmemiş nüfus cüzdanı, 610 adet sürücü belgesi, 600’ün üzerinde ustalık ve kalfalık belgesi, 225 adet Anadolu Üniversitesi hologramı, aynı üniversitenin 224 adet diploması, 100 adet lise diploması, 87 adet Fırat Üniversitesi diploması, takdir ve teşekkür belgeleri, 15 adet pasaport ve pasaport sayfası, 9 adet İstanbul Büyükşehir Belediyesi bandrolü ele geçirildi.

Arama kararının bile sahtesini basmışlar

Aramalarda en fazla dikkat çeken belgelerden biri, mali polis adına düzenlenmiş sahte arama kararı oldu. Eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü adına düzenlenmiş ve altında kaşesi bulanan “Mali Suçlar Müdürlüğü” ibareli belgeyi ele geçiren polis, belgenin hangi amaçla kullanıldığını araştırıyor. Bu belgenin satılamaycağından hareket eden polis, sahte arama belgesinin şantaj amaçlı kullanılmış olabileceğini değerlendiriyor.
Tespitlere göre pasaportlar için vize karşılığı 500 TL alındığı ve üretilen belgelerin gerçeğiyle aynı kalitede olduğu belirtildi. Abdülkadir K. isimli zanlının aynı zamanda aşiret lideri olduğu da belirtildi.
Yakalanan zanlıların daha önce de aynı konulardan poliste kayıtlarının bulunduğu belirtildi. Adliyeye sevk edilen ve aralarında Abdülkadir K’nın da bulunduğu 9 zanlı tutuklandı.

 

CİHAN

Etiketler: , ,
📆 22 Eylül 2011 Perşembe 14:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR