MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel » Avukatların kovaladığı sivil polis, camdan çıkartılarak kaçırıldı
Avukatların kovaladığı sivil polis, camdan çıkartılarak kaçırıldı


İstanbul Adalet Sarayı’nda yaklaşık bir aydır Salı günleri yapılan avukatların ‘aranma’ protestosunda bu hafta adliye içinde görüntü çeken sivil polis memuru gerginliği yaşandı. Avukatlar, kendilerini kameraya çeken sivil polisi adliye içinde kovaladı. Polis memuru meslektaşları tarafından giriş kattaki bir odaya sokulduktan sonra camdan dışarı çıkartıldı. Gerginliğin arttığı adliyeye çevik kuvvet çağrıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi yaklaşık 100 avukat, her hafta olduğu gibi adliye girişlerinde avukatların aranmasını protesto etmek için Çağlayan da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. ‘Ayrıcalık değil savunma hakkı, kanunsuz aramaya son’ yazılı pankart açan avukatlar adliye önünde basın açıklaması yaptıktan sonra kendilerini aratmadan topluca adliyeye girdi. Girişte herhangi bir engellemeyle karşılaşmayan avukatlar adliye içinde ‘Direne direne kazanacağız’ , ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ şeklinde sloganlar attı.

Avukatların adliyeye girdiği sırada basın mensupları yasak olduğu gerekçesiyle içeri alınmazken, adliye içinde çekim yapan bir kamera gören avukatlar sivil polis olduğu gerekçesiyle şahsın üzerine yürüdü. Bu sırada şahıs resmi polisler ve güvenlik görevlileri tarafından avukatların elinden alınarak hızla uzaklaştırıldı. Polislerin şahsı kaçırdığını gören avukatlarda peşlerinden koşturdu.

Avukatların arkalarından geldiğini gören resmi polis ekipleri şahsı giriş kattaki icra müdürlüklerinden birisine soktu. Kapıya dayanan avukatlar şahsın kendilerine verilmesini istedi. İçeride gerginliğin artması üzerine adliyeye çevik kuvvet çağrıldı. İcra Müdürlüğünün kapısında bekleyen avukatlar çevik kuvvetin geldiğini görünce uzun süre polis aleyhinde slogan attı. Gerginliğin artması üzerine çevik kuvvet ekipleri dışarı çıkartıldı.

Avukatları sakinleştirmek için devreye giren emniyet yetkilileri, şahsın camdan adliye dışına çıktığını söyledi. Emniyet müdüründen kendilerini görüntüleyen ve polis olduğunu belirttikleri şahısla ilgili suç duyurusunda bulunmak için isim isteyen avukatlar, içeride kimsenin kalmadığını anlayınca sloganlar atarak giriş kapısına geri döndü.

Burada avukatlar adına bir açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, yasak olmasına rağmen içeri giren sivil bir polisin kamerayla kendilerini fişlediklerini öne sürdü. Polisin icra müdürlüğünden camdan çıkartılarak kaçırıldığını öne süren Tanay, avukatlık haklarından vazgeçmeyeceklerini ve sonuna kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

CİHAN

📆 27 Eylül 2011 Salı 16:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR