MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Sivil Toplum, Toplum » Belediye Meclisi’nde İspark savaşı!
Belediye Meclisi’nde İspark savaşı!


 

Kartal Belediyesi Mart ayı son Birleşiminde bu sefer İSPARK tartışıldı. AK Partili meclis üyeleri İspark’ın yatırımlarını savundular. Kartal Belediyesi Eski Başkan yardımcısı ve CHP Meclis üyesi Ali Haydar Süslü, İspark’ın ilçeler bazında farklı ve dengesiz bir park ücreti uyguladığını dile getirdi ve İspark’ı sert bir dille eleştirdi. Kartal’da İspark’ın park yeri uygulaması ve ücretlendirilmesi hakkında düzenlemeye gidilmesinin altını çizen CHP Meclis üyesi Ali Haydar Süslü, İspark’ın farklı uygulamalarının ortadan kaldırılması ve adaletli bir uygulama yapması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve Kartal belediye Başkanlığı’na İspark mağduru Kartal esnafının başlatmış oldukları İmza Kampanyası ile ilgili dilekçe verdi.

SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI.

Kartal belediyesi Mart ayı son Birleşimi Meclis 2. Başkan vekili İmkân Demirci’nin Başkanlığı’nda toplandı. Gündem dışı bir konuşma yapan AK Partili Ebubekir Taşyürek, İspark’ın yatırımlara yönelik çalışmalarını hatırlattı ve” İspark İstanbul halkına kazandırılmış çok önemli bir değerdir. Ben tarafsız bir insan olarak şunu öneriyorum İspark’ın çok iyi hazırlanmış bir Web sitesi var dalayısıyle siteye girdiğinizde kafanızdaki bütün soru işaretlerine cevap verecek bilgiler var. Ben öncelikle bu Web sitesini CHP’li meclis üyeleri adına inceledim. Bu Web sitesinde, İstanbul’un 28 ilçesinde İspark faaliyette bulunuyor. Bu 28 ilçe’de uygulanan fiyatlandırma ile ilgili,fiyat politikaları ile ilgili ve ücret politikaları ile ilgili,niçin yapıldığını  belirten bilgilendirmeler var.Oraya bakılabilir ve mukayese edilebilir” hatırlatması yaptı.

“KARTAL HALKI CEZALANDIRILMIYOR”

Taşyürek,şöyle devam etti: “Bir önceki birleşimde “Kartal ilçesi’nde 5 lira,,Pendik’te  ve şurda burda 3 lira” gibi bir değerlendirme çok yüzeysel bir değerlendirme arkadaşlar. Böyle bir şey olması mümkün değil. Web sitesinden edindiğim bilgilere göre bunun böyle olmadığını, ana arterler,diğer park alanları dikkate alınarak bir ücret politikasının belirlendiği ve İstanbul’da genel ulaşım kompsettine   uygun,ulaşımı rahatlatacak bir politika izlendiğini sizlerde rahatlıkla görebilirsiniz.Kesinlikle Kartal halkını her hangi bir konuda cezalandırma ve ayrı bin ücret polikitası uygulaması söz konusu değildir.” Şeklindeki konuşması bir anda meclisi hareketlendirdi. Meclis 2. Başkan vekili İmkan Demirci’nin müdahalesi ile sesli tartışmalar önlenmiş oldu.

 

SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Taşyürek’in İspark’ı savunmaya yönelik yanlı bir konuşma yaptığını dile getiren CHP’li meclis üyesi Ali Haydar Süslü, “ Sayın Başkan değerli meclis üyesi arkadaşlar Öncelikle Madımak konusunu eleştiren bir konuşma yapan Osman beyin duygu ve düşüncelerine katıldığımı, bu vahşeti yaşatanları da burda lanetlediğimi bende tekrarlamak istiyorum. Vicdanı olan herkesin böyle düşündüğünü bende düşünüyor. Aslında söz almayacaktım İspark’ın yanlış uygulamalarını ben ortaya attığım için bir iki cümle söyleme ihtiyacı duydum. İspark doğru çok büyük bir değerdir birçok Şirket gibi keşke böyle düzgün yönetilse. Ama şöyle; kamu kaynaklarını sürekli pompalayarak para aktararak bir şirketi ayakta tutuyorsanız onun adi Şirket değildir. Bir. İkincisi 39 ilçeniz varken kaç yıldır kurulmuş bu şirket? 2005’te yani altı yıl olmuş. Altı yılda siz 13 ilçenize girmemişseniz oturup onu sorgulayacaksınız. Ben ilçenin bir toplantısına Başkanımızın işi olduğu için katılmıştımŞile’de. Şile Belediye Başkanı AK Partili çok ufak bir ricası oldu. Dedi ki ‘ ki İspark Genel Müdürüne “Sayın Genel müdürüm yazın Şile cehenneme dönüyor. Sizden ricam. Arsayı tahsis edeyim Şile’nin girişine  İspark’a ait bir Otopark yapalım. İçeriye vatandaşları ben Faytonla alayım hem Şile’nin merkezini daha yaşanır  hale getirmek hem de buraya akın eden insanları da zorunlu hale getire cem .Yazın gezemiyoruz insanlar çok zor durumda”  Genel müdür”Bir hesap yaptık çok ticari değil,yapamayız” dedi.  Hizmet mi ticaret mi? Onu bir sorgulayalım önce. Bunu yaparken 2005’ten bu yana Kartal’dan alınan rakamın geri dönüş olarak Kartal’a BİR kuruş yatırım yapılmadığını da biliyor musunuz? Caddeyi kapatıp oraya 2 tane tabela dikmek yatırımsa ben o zaman şunu isterdim. Kamunun Kartal’da merkez içinde oluşabilecek yerlerde açık alanlarda İspark’a ait olsa bile, merkeze geldiği zaman esnafı rahatlatabilecek ucuz fiyatlı Park sistemi oluşturabilirdi” diye konuştu.

“PENDİK’TE ÜCRETSİZ, KARTAL’DA ÜCRETLİ”

Süslü, şöyle devam etti: “  Pendik’de sıfır  BİR saate kadar ücretsiz ken Kartal’da niye değil? Pendik’teki esnafta Kartal’daki esnaf değilmi? Bu aradaki adaletsizliği sordum sadece. İki Şişli’de arsa olmadığı için 44 tane aracın sığabileceği kadar dikili İspark yapabiliyorsunuz da dev asa alanların olduğu yerlerde, ilçe’lerde rahat rahat hareket edecek alanlarda niye İspark hizmet yapmıyor? Eğer hizmet anlayışımız buysa ben orada çalışan hiçbir arkadaşımı suçlamak istemiyorum. Ama  üye arkadaşlarımız geçen ayki yaptıkları konuşmalarda  “Hayır Hürriyet caddesi haricinde  hiçbir yere bırakamazsınız. Eğer abone iseniz oraya bırakırsınız” dediler. Ben bunu sordun bunun cevabı varmı? Pendik’te böyle zoraki bir uygulama varmı? Bakın ben o gün söylemek istemedim aradaki SİYASİ oyunla arada işlenen fark şu. Diğer ilçe’lerdeki vatandaşa eziyet uygulanmadan oraya alış veriş yapan insanların kaydırılması sağlanıyor. Ama sizin muhalefette gördüğünüz belediyelerde oradaki yanlış uygulamalarla insanların merkeze gelmesi engelleniyor” şeklindeki iddiası bu konuda yeni tartışmaların yaşanacağının işareti olarak algılandı.

 

FETHİ SATICI

Galeri
Etiketler: , ,
📆 10 Mart 2012 Cumartesi 16:47   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR