MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Pendik, Sivil Toplum, Toplum » Amerikalı yazar Alden: “Namazdan etkilenip müslüman oldum”
Amerikalı yazar Alden: “Namazdan etkilenip müslüman oldum”


30 yıl önce Müslüman olan Amerikalı yazar ve iş adamı  Donald Earl Alden, Pendik Genç Akademi Derneğinin davetlisi olarak Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’de Pendiklilerle bir araya geldi. Namazdan çok etkilendiğini söyleyen Alden, namaz sayesinde Müslüman olduğunu belirtti.

Müslüman olduktan sonra Abdullah İsmet adını alan ve Türkiye’de yaşamına devam eden Donald Earl Alden, “Dünyada yükselen değer: İslam” adlı konferansta, İslam’ı kabul ediş öyküsünü ve Batılıların İslam’a bakışını anlattı.

Bir akrabasının vefatından sonra Türk olan eşinin bundan etkilenerek İslam’ı hakkıyla yaşamaya başladığını belirten Abdullah İsmet, kendisinin de eşinden etkilendiğini  ve onun yaşamındaki güzel değişimlerin tesiri altında kaldığını söyledi. Namazdan çok etkilendiğini ifade eden İsmet, İslam’ı kabul ettiğini ve İslam ile ilgili bilgileri de ilk olarak eşinden öğrendiğini belirtti.

Müslüman olduktan sonra İslam’ı daha iyi öğrenmek istediğini, bunun için de birçok İslam aliminin eserlerini okuduğunu anlatan Abdullah İsmet, dünyada bilhassa Avrupa’da insanların akın akın İslam’a yöneldiğini belirterek, “Avrupalılar İslam’ın kıymetini anlamaya başladılar ve hızla Müslümanlaşıyorlar. Bu hızla giderse Avrupa’da hakim din ‘İslam’ olacak. Ancak buna mukabil Müslümanlarda da bir yozlaşma, bir bozulma var. Maalesef Müslümanlar dinlerine gereken değeri vermiyor ve İslam’ı hakkıyla yaşamıyorlar. Bunun yanında sanatta, bilimde ve teknolojide Müslümanların kayda değer hiçbir eseri, hiçbir izi yok. Okuma yazma oranında çok ama çok gerideyiz. Demokratikleşmenin İslam ülkelerinde esamesi okunmuyor. Bilimde, sanatta , teknolojide ve insan haklarında Müslümanlardan üstün olan Avrupalılar hızla İslam’ı öğreniyor ve kabul ediyor” dedi.

Yaklaşık iki saat süren program sonunda Pendik Genç Akademi Derneği Başkanı Hikmet Dumanoğlu, Abdullah İsmet’e, üzerine besmele işlenmiş gümüş kaplama bir tablo hediye etti.

📆 14 Mart 2012 Çarşamba 12:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR