MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Sivil Toplum, Toplum » Bedava olsun, zehirli olsun!
Bedava olsun, zehirli olsun!


Sultanbeyli’de, vatandaşların içme suyunu karşıladığı onlarca çeşmeden alınan su numuneleri kirli çıktı. Çeşmelere asılan ‘Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici süre içilmez’ yazılı uyarı levhaları da vatandaşları durdurmaya yetmedi. Bedava suya hücum eden vatandaşlar, suyun kirli olduğuna inanmadıklarını, levhaların kendilerini kıskananlar tarafından astırıldığını öne sürdü.

Sultanbeyli Sağlık Grup Başkanlığı’nın bölgedeki kaynak sularına yönelik rutin olarak gerçekleştirdiği su analizlerinin sonuncusu, halk sağlığını yakından ilgilendiren önemli sonuçları ortaya çıkardı. Halkın yoğun şekilde içme suyunu tedarik ettiği çeşmelerdeki kaynak suları, Pendik Halk Sağlığı Laboratuarı Müdürlüğü’nde analiz ettirildi. Bakteriyolojik analiz raporu, çeşmelerden akan suyun içilemeyecek ölçüde kirli olduğunu gözler önüne serdi. İnsan sağlığını tehdit eden sonuçların ortaya çıkmasından sonra Sultanbeyli İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, ilçe halkının yoğun olarak kullandığı çeşmelerin üzerine ‘Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez’ yazılı uyarı levhaları astı.

Birçok çeşmenin üzerindeki uyarı levhasına rağmen vatandaşlar, çeşmelerden evine su taşımaya devam ediyor. Hastalık tehlikesine aldırmadan su bidonlarını dolduran vatandaşların basın mensuplarının sorularına verdiği cevaplar, bilinçsizliği gözler önüne seriyor. Vatandaşlardan bazıları suyun kirliliğine inanmadıklarını, bu nedenle de suyu kullanmaya devam edeceklerini söylüyor. Bazıları da, uyarı levhalarının kendilerini kıskanan ve çeşmelerini ellerinden almak isteyenler tarafından astırıldığını iddia ediyor.

Ailesi ile birlikte çeşmeye bidonlarını doldurmaya gelen vatandaşlardan biri, “Uyarı levhasında suyun kirli olduğu yazıyor, niye doldurmaya devam ediyorsunuz?” sorusuna, “Geldik artık, yapacak bir şey yok.” diyerek son noktayı koyuyor. 22 yıldır aynı çeşmeden su içtiğini dile getiren başka bir vatandaş da, “Bu zamana kadar bir şey olmadı, bundan sonra da olmaz.” diyerek bidonunu doldurmaya devam ediyor. Bir başkasının ise, “Olsun, musluktan akan su da kirli.” savunmasını yapması dikkatlerden kaçmıyor.

Bu arada, Sultanbeyli ilçesinde vatandaşların su doldurduğu yaklaşık 15 çeşme bulunuyor. Sudaki kirliliğe neden olan bakteri oranlarının içilemeyecek derecede yüksek olduğunu belirten Sultanbeyli Sağlık Grup Başkanlığı ve Sultanbeyli Kaymakamlığı yetkilileri, verileri kamuoyu ile paylaşmak istemedi.CİHAN HABER AJANSI

📆 20 Mart 2012 Salı 12:59   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR