MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sancaktepe, Sivil Toplum, Toplum » Anadolu yakasına 2. Metro temeli atıldı!

Anadolu yakasına 2. Metro temeli atıldı!Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının temel atma törenine katıldı.
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının temel atma töreni Çekmeköy Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan Bakan Binali Yıldırım, İstanbul’un geçmişte yaşadığı sorunları anlattı. Ümraniye’nin çamurunu hatırladığını kaydeden Bakan Yıldırım, “Buranın suyunu, kanalizasyonunu düşünürken şimdi tamamen yerin altından geçen metrolar yapılıyor. Hayaldi gerçek oldu. Ana muhalefet partisi lideri ‘İstanbul için düşüncelerimiz var’ diyor. İstanbul için proje lazım.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yılın sonunda Marmaray’ın devreye girmesiyle, Kartal-Kadıköy’ün devreye çıkmasıyla metroda 180 kilometre mesafe aşılacak. İstanbul’da 250 kilometre metro yapılacak deseydiniz ‘Siz kafayı mı yediniz?’ diye söylerlerdi. Bu ülkede dağ gibi sorunları dağ gibi çözümlere çeviren bir iktidar var” diye konuştu.

İstanbul’a yapılacak 7 büyük projeden söz eden Bakan Yıldırım, söz konusu projelerin toplam maliyetinin 60 katrilyon olduğunu kaydetti. Bakan Yıldırım, Şırnak’a da havalimanı yapılacağını ifade ederek, “Terör örgütü, milletin hizmete kavuşmasını hazmedemiyor. 75 milyonun kardeşliği sizi bu çıkmaz sokakta boğacaktır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, “Gelecek kuşaklar bu metro hatlarını kullanırken belki bizi hatırlamayacaklar ama biz insanlık adına verdiğimiz bu hizmetlerden dolayı gurur duyuyoruz. Dünyanın bütün gelişmelerine tanıklık ederek, oradaki gelişmeleri ülkemize taşıyalım istedik. Bugün bütün dünyanın gıpta ile baktığı İstanbul’u ortaya çıkardık” şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinden bu yana 52 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Topbaş, “Bu yatırımların 24 milyar lirası ulaşım ile ilgili. Gece gündüz demeden bu yatırımları yaptık. Buradaki metro hattı 20 kilometre mesafeyi içeriyor. 16 istasyonlu metronun temelini atıyoruz. Burada yaşayan insanların hayal dahi edemeyeceği bir işi gerçekleştiriyoruz. Kimse buraya metro geleceğini hayal edemezdi.

Bu bölgenin trafik sorunu önemli ölçüde azalacak. 25 dakikaya Üsküdar’a inebileceksiniz” diye konuştu.

Kadıköy-Kartal metro hattında olduğu gibi bu hatta da ileri teknolojiyi kullanacaklarını dile getiren Topbaş, bu hattın sisteminin de hiç kullanıcı olmadan, kendiliğinden hareket edebilecek ve kendi başına yolcu alabilecek özelliğe sahip olduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından sahnede toplanan Bakan Yıldırım ve beraberindekiler metro inşaatının temel atma törenini gerçekleştirdi. İSTANBUL (İHA)

📆 07 Haziran 2012 Perşembe 15:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR