MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Vali Mutlu, Maneviyatın Merkezlerinden Eyüp’ü Gezdi!

Vali Mutlu, Maneviyatın Merkezlerinden Eyüp’ü Gezdi!İstanbul’a yapılan yatırımların son durumlarını görmek amacıyla ziyaretler gerçekleştiren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Eyüp ilçesini gezdi.

İl Özel İdaresi tarafından İstanbul’a yapılan yatırımların son durumunu yerinde denetleyerek görme fırsatı bulan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bu kapsamda Eyüp ilçesini ziyaret etti. Yatırımları inceleme gezisi boyunca Vali Mutlu’ya; Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İl Genel Meclisi 1. Başkan Vekili Hayrettin Çelik, İl Genel Meclisi üyeleri Mehmet Er ve Murat Çelik, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya eşlik etti.

Yatırımları inceleme gezisine İslambey Semt Polikliniği inşaat alanında incelemelerde bulunarak başlayan Vali Mutlu, buradan Eyüp Devlet Hastanesi’ne geçti. Çalışmaların son durumu hakkında İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu gerekli bilgilendirmelerde bulunurken, Eyüp Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Karaman da tadilatı devam eden hastane hakkında Vali Mutlu’ya son durum ile ilgili bilgiler sundu.

 

Vali Mutlu: Tarihi dokuları korumak adına sade bir restorasyon yapılmalı

Sağlık yatırımlarının ardından 1577 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan ve şu anda restore edilen Zal Mahmud Paşa Medresesi’nin restorasyon alanını gezen Vali Mutlu, yetkililerden son durumu hakkında bilgi aldı. Sade bir restorasyonun yapının orjinaline sadık kalınması adına en uygun yöntem olacağını belirten Vali Mutlu, “Tarihi yapının doğal dokusunu korumak adına sade bir restorasyon yapılması önemli. Yani bu yapıyı 1577 yıllarının tarzı ile muhafaza edelim. Bu anlamda Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi önemli bir örnek. Tarihi yapının restorasyonu sade bir şekilde yapılarak orjinaline sadık kalınmış” dedi. Vali Mutlu, ayrıca 1993 yılında medresenin avlusuna yapılan şadırvanın alan zenginliğini yok ettiğini söyledi.

“Eyüp’ün tarihi dokusuna uygun bir proje”
Eyüp Hükümet Konağı gibi ilçe için önemli çalışmalardan biri de Eyüp Belediyesi Yeni Hizmet Binası. Vali Mutlu, ilçe için büyük önem arz eden yeni hizmet binasının yapılacağı inşaat alanını da gezdi. Başkan Kavuncu, vizyon projeleri ile Eyüp’ün silüetinin değişeceğini ve tarihi doku korunarak bölgedeki turizmin canlandığını söylerken, yeni hizmet binası hakkında proje yetkilileri ile birlikte Vali Mutlu’ya kısa bir sunum yaptı.

Vali Mutlu, maneviyatın yoğun yaşandığı ilçelerden olan Eyüp’e yapılacak yeni hizmet binasının İstanbul’un en güzel yapılarından biri olacağını belirterek, hem ilçenin tarihi dokusuna hem de çağdaş mimariye uygun bir proje olduğunu söyledi.

Galeri
Etiketler: , , , , ,
📆 03 Ağustos 2012 Cuma 15:03   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR