MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Meyve-Sebze Kasaları Sağlığı Tehdit Ediyor!
Meyve-Sebze Kasaları Sağlığı Tehdit Ediyor!


Dünya’nın en büyük perakende tedarikçilerinden olan IFCO SYSTEMS’ın Türkiye Genel Müdürü Onur Aytekin, Türkiye’de taze meyve-sebze ürünlerinin lojistiğinde ve teşhirinde kullanılan plastik kasaların büyük bir kısmının ilgili gıda ve hijyen mevzuatlarına uymadığını, bir çoğunun gıda dışı işletmelerden toplanan, daha öncesinde temasta bulunduğu maddenin ne olduğu bilinmeyen hurda plastikten geri dönüştürülerek imal edildiğini ve bu durumun insan sağlığı için ciddi bir tehdit olarak algılanması gerektiğini söyledi.

 

 

IFCO Türkiye Genel Müdürü Onur Aytekin, operasyonlara başlama ve hizmet verme süreçleri hakkında bilgi verirken öncelikle, Türkiye’de icra edilen taze meyve sebze lojistiğinde Gıda Hijyeni Yönetmelikleri’ne uygun kasa ve lojistik sistemleri  konusundaki  eksiklikleri  dile getirdi.

 

Türkiye’de geçerli olan gıda ile ilgili yönetmeliklerin, gıda ile temas edecek ambalajların geri dönüşümlü malzemeden üretilemeyeceğini ve yeniden kullanılabilen ambalajların her bir kullanım öncesinde temizlenmesi gerektiğini açıkça belirttiğini aktaran Aytekin,   ne yazık ki ülkemizde meyve sebze ürünlerinin taşınmasında ve teşhirinde kullanılan ambalajların büyük bir bölümünün siyah tek kullanımlık plastik kasalardan oluştuğunu ve bunların genel olarak gıda ile teması uygun olmayan geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ambalajlar olduğunun altını çizdi. Bir çok Avrupa ülkesinde siyah poşetler gibi, siyah tek kullanımlık plastik kasaların meyve-sebze ürünleri için kullanımının insan sağlığına tehdidi yüzünden yasaklandığını  dile getiren Aytekin,  gerekli kontrollerin yapılmamasından ve eşit olmayan rekabet koşullarından dolayı, ülkemizde birçok üretici ve perakendeci taze meyve sebze taşımasında ve teşhirinde insan sağlığını tehdit eden  tek kullanımlık siyah plastik kasaları kullanmaya devam ediyorlar, dedi.

 

 

Ülkemizdeki taze meyve sebze lojistik uygulamalarındaki eksikliklerden bahsetmeye devam eden Aytekin,  tek kullanımlık siyah plastik kasalar haricindeki bir diğer dikkat edilmesi gereken konunun ise,  çok kullanımlık ya da yeniden kullanılabilir plastik kasa kullananan üretici ya da perakendecilerin her bir kullanım sonrasında, kasalarını temizlemesi gerektiği olduğunu aktardı. Mevcut durumla ilgili Aytekin şunları söyledi, “Ülkemizde ne yazık ki, hem üreticilerin hem de perakendecilerin birçoğu , her bir kullanım sonrasıda meyve sebze lojistiği için yeniden kullanacakları plastik kasaları yıkamıyorlar. Kullanımları satış noktalarında sona eren kasalar, satış noktalarında yer olmadığı için genel olarak dışarıda stoklanıyorlar; dışarıda açık alanda stoklanan kasalar her türlü bulaşma riskine açık. Aynı zamanda satış noktasında boşa çıkan kasaların bir bölümü perakendecinin gıda harici iade ürünlerini, mağazadan deposuna sevk etmesi için de kullanılıyor. Gıda harici ürünler için kullanılan ve açık alanda her türlü hijyenik tehdite açık  olarak stoklanan bu kasalar, herhangi bir temizleme ya da yıkama yapılmadan yeniden üreticilere tahsis ediliyor ve içerilerine çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde gelişmesi için aldığımız meyve sebzeler konarak yeniden satış noktalarına sevk ediliyor. Aldığımız meyve sebzeyi evimizde bol su ile yıkamanız içinizi ne kadar rahat ettirir ya da hiyenik olmayan ambalajdan dolayı ürüne bulaşma riski olan zararlılar ne derece dezenvekte edilebilir bilemiyorum; fakat bu uygulamanın ilgili gıda hijyeni mevzuatlarına uygun bir şekilde yapılmasının ve ilgili kontrol sistemlerinin kurulmasının gerekliliğinin altını çizmekte fayda görüyorum.”

 

 

IFCO Türkiye Genel Müdürü Onur Aytekin, “IFCO olarak Dünya’nın en büyük perakendeci ve taze gıda tedarikçilerine, taze gıda ürünlerindeki paketleme ve lojistik ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak tasarlanan, kaliteli ve verimli, yeniden kullanılabilir ambalaj ile nakliye çözümleri sunuyoruz. Türkiye’de de pazarda faaliyet gösteren taze gıda tedarikçisi ve perakendeci firmalara kaliteli lojistik çözümleri sunarak pazara yeni bir soluk getireceğiz. IFCO, Avrupa’daki gibi Türkiye’de de perakende devleriyle lojistik çözüm ortağı olmayı hedefliyor.” dedi.

 

Taze gıda lojistiğinde “Akıllı Çevrim” ile hijyenik sistem!

 

IFCO, taze gıdanın hijyenik koşullarda lojistiğinin sağlanması için her bir kullanım sonrasında yıkama merkezlerinde en hijyenik koşullarda temizlediği katlanabilir plastik kasalarını anlaşma yaptığı perakendecilerin taze gıda tedarikçilerine kiralıyor ve tedarikçi firmalar taze gıda ürünlerini hijyenik IFCO Kasaları içerisinde anlaşmalı perakendecilere sevk ediyor. Perakendecilerin satış noktalarında boşa çıkan IFCO kasaları, IFCO tarafından toplanıyor ve bir sonraki kullanıma hazırlanmak üzere IFCO Yıkama Merkezleri’ne getiriliyor.

 

IFCO’nun Akıllı Çevrim adını verdiği bu hizmet sayesinde; perakendeciler tüm taze gıda tedarik zincirleri içerisinde standart kasa kullanmanın verimliliğinden faydalanıp, ürünlerini satış noktalarında , en çekici teşhir biçimleriyle müşterilerine sunuyor. Perakendecilere taze gıda ürünü tedarik eden firmalar ise, IFCO Akıllı Çevrim sayesinde hijyenik, standart olarak yüksek kaliteli ve tek kullanımlık plastik ve karton kasalara kıyasla daha ekonomik ambalaj çözümlerinden, herhangi bir yatırım maliyetine gerek duymadan faydalanmış oluyor.

 

IFCO, kullanım ömrü içerisinde bir çok IFCO müşterisinin, hijyenik yıkama sonrasında defalarca kullanabildiği dayanıklı IFCO kasaları ile, tek kullanımlık ahşap, karton ve plastik kasalara kıyasla çok daha çevreci, daha sağlam ve daha az enerji gerektiren bir ambalaj ve lojistik çözümü sunuyor.

 

 

Yönetmelikle ilgili detaylı bilgi:

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin  “Ambalajlama ve Etiketleme – İşaretleme ” başlıklı 9. Bölümü’nün belirttiği ambalajların şartları:

1)      Gıda ambalaj materyali olarak üretilmemiş basılı ve yazılı kağıtlar, yeniden işlenmiş kağıtlar ve plastikler gıda ambalaj materyali olarak kullanılamazlar. Ancak, üretim çapakları ve kenar fireleri geri dönüşümlü plastik olarak değerlendirilmez ve işletme dışına çıkmadan, üretimin bir parçası olarak, iyi üretim uygulamaları çerçevesinde ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmak kaydıyla kullanılabilir.

2)     Gıda ambalajı olarak kullanılan plastikler bir kez kullanılabilir. Ancak plastik madde ve malzemenin yapısı ve şekli değiştirilmeksizin hijyenik koşulların tekrar sağlanarak yeniden kullanımı ile ilgili usul ve esaslar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir.

 

Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Madde ve Malzemelerin Piyasa  Gözetimi, Kontrolü ve Denetimi ile İşyeri Sorumluluklarına Dair Yönetmeliği’nin “İşyerlerinin Taşıması Gereken Özellikler” başlıklı 4.Bölümüne göre:

 

1)      Gıda maddesinin taşınmasında, muhafazasında kullanılan kaplar başka amaçlar için kullanılmamalıdır.

2)     Kirli, kırık, paslı, çatlak, lekeli, kötü kokulu, yırtık, sırrı dökülmüş ve uygun olmayan madde ve malzemelerle gıda satış ve servisi yapılmamalıdır.

3)     Ambalaj malzemeleri, bulaşma riskine maruz kalmayacak biçimde depolanmalıdır.

4)     Ambalajlama ve paketleme işlemleri gıdalara bulaşmayı önleyecek şekilde yapılmalı, ambalajlama ve paketleme malzemeleri güvenli ve temiz olmalıdır.

5)     Gıdaların taşınması için kullanılan araç ve/veya kaplar, yeterli temizlik ve dezenfeksiyona izin verecek şekilde tasarlanmalı, temiz tutulmalı, gerektiğinde bakımı yapılmalı ve iyi şartlarda muhafaza edilmelidir.

6)     Araç ve/veya konteynır içindeki kaplar, bulaşmaya sebep olabileceği için, gıda dışında başka bir maddenin taşınmasında kullanılmamalıdır.

7)     Gıdalar, araç ve/veya konteynır/kaplar içerisine bulaşma riskini en aza indirecek biçimde yerleştirilmeli ve korunmalıdır.

8)    Gıda maddesi taşınmasında kullanılan kaplar ve/veya araçlar, gıda maddesi dışında veya farklı gıda maddelerinin taşınmasında kullanılmaları durumunda, bulaşma riskinden kaçınmak için farklı yüklemeler arasında yeterince temizlenmeli ve gerektiğinde dezenfekte edilmelidir.

 

 

 

 

IFCO HAKKINDA                                                                     http://www.ifcosystems.com.tr

IFCO, 210’dan fazla lokasyonda hizmet veren uluslararası bir lojistik hizmet sağlayıcısıdır.  IFCO, Globalde temel olarak taze gıda ürünlerinin tedarikçi firmalardan lider perakendeci firmalara nakliyesi sırasında kullanılan 170 milyon adetlik bir RPC (yeniden kullanılabilir, katlanabilen plastik kasa) havuzunu yönetmektedir. IFCO bir BRAMBLES şirketidir.

WORLDWIDE RESPONSIBILITY (DÜNYA GENELİ SORUMLULUK), IFCO’nun bir sosyal sorumluluk projesidir. IFCO bu girişimiyle, diğer proje ortaklarıyla beraber, her yıl Dünya genelinde seçilmiş Gıda Bankaları’na, taze gıda ürünlerinin ihtiyaç sahiplerine IFCO kasaları ile taşınması ve ulaştırılması konusunda  finansal destek sağlar.

 

Galeri
📆 13 Ağustos 2012 Pazartesi 12:11   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

Sıra Takım O G B M A Y Av. P Eleme veya küme düşme
1 Beşiktaş 40 26 6 8 89 44 +45 84[a] 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşaması
2 Galatasaray 40 26 6 8 80 36 +44 84[a] 2021-22 UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci eleme turu
3 Fenerbahçe 40 25 7 8 72 41 +31 82 2021-22 UEFA Avrupa Ligi play-off turu
4 Trabzonspor 40 19 14 7 50 37 +13 71 2021-22 Avrupa Konferans Ligi üçüncü eleme turu
5 Sivasspor 40 16 17 7 54 43 +11 65 2021-22 Avrupa Konferans Ligi ikinci eleme turu
6 Hatayspor 40 17 10 13 62 53 +9 61
7 Alanyaspor 40 17 9 14 58 45 +13 60[b]
8 Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 +12 60[b]
9 Gaziantep 40 15 13 12 59 51 +8 58
10 Göztepe 40 13 12 15 59 59 0 51
11 Konyaspor 40 12 14 14 49 48 +1 50
12 Başakşehir 40 12 12 16 43 55 -12 48[c]
13 Çaykur Rizespor 40 12 12 16 53 69 -16 48[c]
14 Kasımpaşa 40 12 10 18 47 57 -10 46
15 Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 -4 45
16 Antalyaspor 40 9 17 14 41 55 -14 44
17 Kayserispor 40 9 14 17 35 52 -17 41
18 BB Erzurumspor 40 10 10 20 44 68 -24 40 2021-22 1. Lig
19 MKE Ankaragücü 40 10 8 22 46 65 -19 38[d]
20 Gençlerbirliği 40 10 8 22 44 76 -32 38[d]
21 Denizlispor 40 6 10 24 38 77 -39 28

BAĞLANTILAR