MENÜ ☰
.
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Baskını 450 Kişiyle Yaptık!

Baskını 450 Kişiyle Yaptık!Hakkari’nin Dağlıca, Hantepe, Gediktepe sınır karakollarına düzenlenen ve 27 şehit verilen 3 PKK saldırısından 21 Ekim 2007 günü 12 askerin şehit olduğu ‘Dağlıca’ eylemine katılan PKK’nın sözde Tendürek Dağı Sorumlusu Bitlis-Tatvan nüfusuna kayıtlı “Şerkeşt” kod Z.Z, güvenlik üçlerine verdiği ifadesinde Dağlıca eylemini nasıl gerçekleştirdiklerini açıkladı.

 

Ağrı Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Özel Hareket Timleri’nin  8 Aralık 2011 günü Hamur’un Yuvacık köyü Keleşkom mezrasında saklandığı öğrenilen ‘Serkeşt’ kod adlı PKK’lı Z.Z’ı düzenlenen operasyonla uyurken yakaladı. Dağlıca, Hantepe, ve  Gediktepe sınır karakollarına düzenlenen ve 27 şehit verilen 3 PKK saldırısına da katıldığı öne sürülen Tendürek sorumlusu Z.Z’ın itirafları sonucu, grubunda bulunan İ.T, M.A ile üç örgüt üyesine yardım ve yataklık eden 6 köylü tutuklandı.
ÜÇ PKK’LI ERZURUM’DA YARGILANIYOR….
Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde  yargılanan ‘Şerkeşt’ kod Z.Z, ‘Fırat’ kod İ.T,  ve M.A hakkında  ‘Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisini tasarlayarak öldürmek, nitelikli yağma, terör örgütüne silah sağlamak’ suçlarından müebbet hapis isteniyor.
GÜVENLİK GÜÇLERİNE İTİRAF ETTİ…
Örgüte 1995 yılında katılarak örgütün başta Kuzey Irak, Suriye ve İran’daki eğitim kamplarında uzun yıllar ‘ tim’ komutanı olarak görev yapan ‘Şerkeşt” kod Z.Z, güvenlik güçlerine verdiği ifadesinde 12 askerimizin şehit olduğu Dağlıca eylemini güvenlik güçlerine şu şekilde itiraf etti:
PKK’LI TERÖRİSTİN DAĞLICA
İTİRAFLARI:
“Dağlıca eyleminin keşfinin ne kadar süreli çalışma olduğunu bilmiyorum. Eyleme 350-400 gerilla ile katıldık. İlk olarak eylem öncesi yapılabilecek askeri operasyona göre savunma hattı oluşturuldu. Bu savunma hattında  200 örgüt üyesi görevlendirildi.  Savunma hatları Dağlıca Karakolu’nun batı tarafında bulunan Cilo Dağı’nın eteklerindeki zirvelere  80 kişilik gruplar yerleştirildi.

 
Dağlıca Karakolu’nun güney tarafında bulunan stratejik zirvelere ise yine savunma amaçlı 50-60 kişilik kuvvet yerleştirildi. Dağlıca Karakolu’nun Doğu tarafında ‘Çarçeledan’ Tepe  ile Karatlan bölgesine kadar savunma hattı ile önlem alındı. Bu alana da 90 kişilik gurup  konuşlandırıldı. Savunma hatları eylem birliği harekete geçirilmeden bir gün önce yukarıda belirttiğim noktalara yerleştirildi.

 
Daha sonra, eylem birliği harekete geçirildi. Eylem alanına gittiler, eylem birliğinde tepelere göre birinci tepe köyün hemen üzerindeki zirvedir. Bu tepe iki saldırı koldan oluşturuldu. Bu kolda 8 kişi vardı. ‘Zindan’ kod Yüksekovalı ve ‘Şahin’ kodu Diyarbakırlı bu tepeden sorumlu olarak tutuldu.

 
Yine birinci tepe takviye grubu oluşturuldu. Bu grupta ise dört gerilla vardı.

 
Birinci Tepe’nin savunma gurubu içinde iki adet biksi, B-7 roketatar üç kaleşnikof vardı. Buradaki gerilla sayısı 8-9 kadardı.

 
İkinci Tepe olarak bilinen bölgeye ise birinci tepenin alt kısmı olan yani batı tarafında bulunan hakim tepelere gerilla konuşlandırıldı.

 
SALDIRI ANI İTİRAFI…

 
“Ağır silahların hepsini, mühimmatları katırlarla kolların savunma yerlerine kadar getirildi.

 
Baskın öncesi toplam 400-450 gerilla vardı. Hareketliliğin fark edilmemesi için ağaç dalları ile gizli hareket edildi.

 
Çatışmanın ilk başlaması ve bütün hazırlıklar bittikten sonra, saat olarak tam hatırlayamadım ancak, geç saatti. Sızma gurubu  karakola yaklaşık 50 metre kadar yaklaştı.

 
“KARAKOLUN İÇİNE GİRDİK”
O telsiz talimatı geldikten sonra, ilk olarak tepeciler ateş açtı. Daha sonra nöbetçi askerler saldırıya ateşle karşılık verdi ve büyük çatışma başladı. Daha sonra karakolun içerisine girildi.  Karakolda vuruldu..

 
Karakola sızma yapan  grup eylemi  gerçekleştirdikten 20-25 dakika sonra ayrıldı.  Benim bildiğim yakalanan askerler tepede ki mevzide nöbet tutan askerlerdi. ”

 
“HERONLAR, HER GÜN GEZİYOR”

 
“Eylem öncesi bu bölgede Heronlar hemen hemen her gün geziyordu. Biz bunları görüyorduk. Ama eylem günü Heronları görmedim. Ancak, eylem başladıktan yaklaşık 10-12 saat sonra Heronları  Zap ve Zağros’un güney tarafında ve Avişan tarafında gördük. Uçaklar bu bölgeyi sabah vurmaya başladılar.

 
Ben bu eylem sırasında Cilo Dağı’nda oluşturulan savunma birliği içinde yer alıyordum. Bu eyleme katılmadın, her hangi bir ağır silah da kullanmadım. Benim bulunduğum nokta da çatışmalar yer yer yaşandı.

 
Eylem sırasında askerin karşılık verdiği ateşle çok sayıda örgüt elamanı öldürüldü. Benim bildiğim Dağlıca eylemine Muşlu ‘Ape-Hus’ kod K.Ç, planlayanlardan biriydi, eylem sırasında savunma hattında yer alıyordu.

 
“Çiya” kod saldırı koordinesinde yer aldı. Eylem sırasında savunma hattındaydı.

 
“Reşit” kod, “Rojin” kod, “Ağit-Civiyan” kod, ‘Herekol’ kod, “Zelal” kod, “Çimşit” kod, saldırıda yer aldı. Bu isimlerini saydıklarım  kişiler örgüt üst düzey savaşcılarıdır.

 
Benim bildiğim kadarıyla Dağlıca Karakoluna eylem baskını talimatını ‘Abbas’ kod D.K, ‘Doktor-Bahoz-Erdal’ kod  F.H, ‘Ape’ Hüseyin ‘ kod K.Ç yapmıştır.
“EYLEMİ TEPEDEN
SEYRETTİLER”
“Yukarıda ifademde belirttiğim gibi Dağlıca baskını ile ilgili olarak söylemeyi unuttuğum birkaç husus var. Bunlardan en önemlisi ‘Abbas’ Kod D.K, ‘Sabri’ kod F.Ş, “Gülistan’ kod E.T bu eylemi Avaşin’den bir zirvede eylemi seyrettiler”

 

📆 19 Kasım 2012 Pazartesi 17:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR