MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Eğitim, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Özyeğin Üniversitesi’nin Sosyal Medya Projesine Avrupa’dan Prestijli Ödül!

Özyeğin Üniversitesi’nin Sosyal Medya Projesine Avrupa’dan Prestijli Ödül!Özyeğin Üniversitesi’nin 2012 Tercih Dönemi’nde gerçekleştirdiği ‘Hayatının Oyunu’ adlı proje, Lizbon’da gerçekleştirilen Avrupa Yaratıcılık Festivali Eurobest’in Medya Kategorisinde “GOLD” ödüle layık görüldü. Türkiye’ye dijital alanda ilk birinciliğini getiren Hayatının Oyunu Projesi, 41? 29! Ajans tarafından hazırlanmış ve daha önce de Golden Drum Avrupa Yaratıcılık Ödüleri’nde 2 ödül, alanında en prestijli ödüllerden biri olan ‘Digital Age Yaratıcılık Ödülleri’nde ise “En Yaratıcı Platform Kullanımı” ve “En Yaratıcı Etkileşim Tasarımı” ödüllerini almıştı.

 

Özyeğin Üniversitesi’nin öğrencileriyle sürdürdüğü diyalog, her mecrada ve kanalda tüm yoğunluğuyla sürüyor. Öğrencileriyle sürekli ve her ortamda sürdürdüğü iletişim, Özyeğin Üniversitesi’ni farklılaştıran özelliklerin başında geliyor.

 

Özyeğin Üniversitesi’nin, öğrencileriyle sağlıklı bir iletişim kanalı kurmak amacıyla 2012 tercih döneminde başlattığı Hayatının Oyunu Projesi, Avrupa Yaratıcılık Festivali olan Eurobest’in Medya kategorisinde “GOLD” ödüle layık görüldü. Avrupa’da yaratıcılığı değerlendiren en önemli ödüllerden biri olarak kabul edilen ve bu yıl Türkiye’den 100’den fazla çalışmanın yarıştığı Eurobest’te, sadece Özyeğin Üniversitesi’nin projesi GOLD ödül alma başarısını gösterdi.   Hayatının Oyunu uygulaması, Türkiye’ye dijital alandaki ilk birinciliğini kazandırdı. Çeşitli kategorilerde çok sayıda Türkiye çıkışlı projenin yarıştığı festivalde, medya kategorisinde “shortlist” aşamasına Türkiye’den sadece iki, toplamda ise 10 çalışma ulaşırken, ödül alan tek proje Hayatının Oyunu oldu.

 

Öğrencilerin geleceklerini ve kariyer planlarını simüle eden uygulama

 

Özyeğin Üniversitesi, dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş olan Hayatının Oyunu adlı uygulamayla, üniversite tercih döneminde gençlerin geleceklerini planlayıp üniversite yıllarını ve sonrasını bugünden görerek daha doğru adımlar atmalarını sağlamayı amaçladı. Uygulama boyunca yapılan seçimlere göre üniversite ve sonrasındaki beş yılı kapsayan bir geleceğin yaratıldığı oyunun sonunda, gençlere kendi geleceklerini gösteren 2,5 dakikalık bir video sunuldu. Bu videoyu Facebook’ta paylaşan gençler Özyeğin Üniversitesi’nde burslu okuma olanağı için yarıştı.  5 – 21 Temmuz 2012 tarihleri arasında Facebook üzerinden gerçekleştirilen uygulama sayesinde toplam 15 öğrenci, burslu okuma şansı yakalarken, üç öğrenci iPad sahibi oldu ve 30 öğrenci yerleştikleri üniversiteye bakılmaksızın, ilgili bir kurumda maaşlı staj yapma hakkı kazandı.

 

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Hayatının Oyunu

 

Üniversite adaylarının eğitim, kariyer ve geleceklerini planlarken, doğru tercihler yapmalarına yardımcı olmayı amaçlayan Hayatının Oyunu, gençlerin gelecekte yapacakları tercihlerini ortaya çıkarıyor. Hayatının Oyunu’nda öğrenciler okuyacakları program, ders çalışmaya ve sosyal yaşama ayıracakları vakit, girecekleri kulüp, staj yapacakları sektör ve hatta Erasmus ile değişim öğrencisi olarak gidecekleri ülke gibi kararlarla yüzleşiyor.

 

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Özyeğin’in, hayatlarının her aşamasında öğrencilerinin yanında olan bir üniversite olduğuna dikkat çekerken, Hayatının Oyunu kampanyasının, bu anlayışı kurumsal kimlikleriyle özdeşleştirdiğini belirtti. Erkut, “Uygulamanın kazandığı başarının, yenilikçi ve yaratıcı üniversite kimliğimizin altını çizdiğine inanıyorum. Bizi Hayatının Oyunu ile fark ettiğini ve tercih için değerlendirme listesine aldığını gördüğümüz gençler oldu. Üniversite ile ilgili edindikleri bilgiler, sosyal medyada kurdukları cümleler ve kullandıkları sıfatlardan da bu gençlerin bizi doğru konumlandırdıklarını gördük. Uygulama ile Kampüse çektiğimiz ve burs kazanan adaylardan bir bölümü Özyeğin’i tercih ederek üniversiteye yerleşti” diye konuştu.

 

Ödüllü proje hakkında soruları yanıtlayan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, böyle bir ödüle layık görülmüş olmaktan ve bu ödülü Türkiye’ye getirmiş olmaktan gurur duyduklarını ifade etti. Erkut, “Özyeğin Üniversitesi olarak sosyal mecralarda yer almamamız düşünülemezdi. Öğrencilerimize, her 10 gençten 9’unun bulunduğu Facebook’tan ulaşmak istedik. Bunun da en etkili yollarından biri, bugüne kadar yapılmamış bir sosyal medya kampanyası hazırlamaktı. Hayatının Oyunu Projesi işte böyle ortaya çıktı” şeklinde konuştu. Özyeğin Üniversitesi’nin oldukça yaratıcı ve yenilikçi bir üniversite olduğunu ifade eden Erkut, “iletişim kampanyalarımızla farklılaşmalıydık. Hayatının Oyunu’nda hem yenilikçi bir uygulama ile bambaşka bir Özyeğin deneyimi yaşatmayı hem de doğru adayları kampüse çekmeyi hedefledik” dedi.

 

 

Global standartların ölçüsü: Eurobest GOLD Ödül

 

Özyeğin Üniversitesi’nin kariyer ve gelecek planlama uygulaması Hayatının Oyunu 41? 29! Ajans tarafından geliştirildi. Eurobest’in Avrupa’da yaratıcılığı değerlendiren en önemli ödüllerden biri sayıldığını hatırlatan 41? 29! Ajans Başkanı Alemşah Öztürk, ajans olarak Türkiye’ye böyle bir ödül kazandırmış olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

Her kategoride oldukça sınırlı sayıda çalışmaya verilen GOLD ödülünün, en beğenilen, global kalitedeki ve farklı bir yaratıcı bakış açısına sahip işlere verildiğine değinen Öztürk, Hayatının Oyunu Projesi’nin bu başarısında, internet mecrasının farklı kullanımı, üniversite gibi zor bir ürünün tanıtımına getirdiği yenilikçi yaklaşım, detaylara gösterilen özen gibi etkenlerin yanı sıra fikrin global bir değeri ve gücü olmasının da rolü olduğunu kaydetti.  Öztürk ayrıca, Hayatının Oyunu Projesi’nin başka ödüller de alacağına inancını da ifade etti.

 

Pazarlamada sosyal medyanın kullanımına ve Proje’nin yaratılmasında kullanılan “oyunlaştırma” tekniğine değinen 41? 29! Başkanı Alemşah Öztürk, “Özyeğin projesiyle üniversite reklamcılığına yeni bir bakış açısı getirdik. Bu sadece Türkiye ölçeğinde değil, global anlamda yeni bir bakış açısı. Bu nedenle dünyanın çeşitli yarışmalarında ödül alıyor, umarız almaya da devam edecek. Hedef kitlenin var olduğu yer olan sosyal medyayı merkezine alan ve bunun etrafında kreatif uygulamayı geliştiren bu proje, aslında dijital pazarlamanın artan öneminin de en büyük göstergesi” diye konuştu. Öztürk, ayrıca, projenin başarısında Özyeğin Üniversitesi’nin rolüne de dikkat çekti ve  “Bu proje, Hüsnü Özyeğin’in, Prof. Dr. Erhan Erkut’un ve tüm Özyeğin Üniversitesi’nin fikrimize inancı ve bize sonuna verdikleri destek sayesinde gerçekleşti. 41? 29! olarak, inancını, güvenini ve desteğini eksik etmeyen Özyeğin ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” diye konuştu.

 

📆 08 Aralık 2012 Cumartesi 09:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR