MENÜ ☰
Şeref Bey Döner
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Sivil Savunma Müdürlüğü’nden Miniklere Eğitim!
Sivil Savunma Müdürlüğü’nden Miniklere Eğitim!


Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz’ün talimatları doğrultusunda okulöncesi eğitim alan öğrenciler başta olmak üzere ilköğretim okulları ve liselerde sivil savunma eğitimi vermeye başladı. Bu projeyle çocuk ve gençlerde sivil savunma bilincini arttırmayı hedefleyen Sivil Savunma Müdürlüğü, Deprem Haftası dolayısıyla Yakacık Çınar Anaokulu’nda uygulamalı eğitim etkinliği düzenledi.

Eğitim kapsamında anaokulu öğrencilerine deprem ve yangın gibi afet anlarında nasıl davranmaları ve neler yapmaları gerektiği ve kendilerini nasıl koruyacakları, sinevizyon eşliğinde detaylı şekilde anlatıldı. Daha sonra miniklere tek tek baret giydiren Kartal Belediyesi Sivil Savunma ekibi, afet anında yapılması gerekenleri ve alınması gereken önlemleri uygulamalı olarak gösterdi.

Çocuklara acil durumlarda nerelere saklanmaları, nerelerden uzak durmaları ve enkaz altında kaldıklarında nasıl bir yöntem ile çıkabilecekleri de anlatıldı. Eğitimin ardından miniklere, taktıkları baretlerin yanı sıra el feneri ve üzerinde ‘Kartal’ı Seviyorum. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ yazılı hediyeler sunuldu. Ayrıca Yakacık Çınar Anaokulu’na kayıtlı 58 öğrenci ile velileri sivil savunma gönüllüsü oldular.

sivil-savunma-ekipleri-mini

 

Okullarda sivil savunma eğitimi veren müdürlük teknisyenlerinin, okul müdür ve öğretmenlerinin rehberliğinde “çocuklara davranış” ve “pedagojik formasyon” eğitimi aldığını önemle vurgulayan Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürü Muhittin Beyaz, “eğitmen teknisyenlerimiz, çocuklarla iletişim konusunda uzmanlardan eğitim aldıkları için gereken donanıma sahiptir. Bu kapsamda bilimsel olarak özellikle okul öncesi çağı çocuklara eğitim verirken ‘Oyundayım’ yöntemini kullanıyoruz. Ekran görseli veya kostümlü karakterler yaratıp çocuklar için konuyu daha ilgi çekici hale getiriyoruz. Bu da çocuklarla yaptığımız eğitimlerde daha iyi sonuçlar almamızı sağlıyor. Örneğin Yakacık Çınar Anaokulu’nda ‘Kedi ve Kanguru’ karakterlerini kullandık. Böylece bu okulun sivil savunma eğitmeni simgesi artık ‘Kedi ve Kanguru’ olacak ve bundan sonra gideceğimiz her okulda Tavşan, ayı v.b gibi farklı iki animasyon karakter ortaya koyarak okulları ayrı ayrı simgeleyeceğiz” dedi. Anaokulu seviyesinde sivil savunma eğitimi verebilen Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğü böylece eğitim yaş aralığını 3 – 70 aralığına genişletmeyi başardı.
Kartal Belediyesi Sivil Savunma ekipleri hemen her gün bir okulda eğitim veriyor. Yakacık Çınar Anaokulu’nun ardından sırada Yakacık Okyanus Anaokulu, Hürriyet İ.H.L, Kartal Belediyesi Kreşlerinin tümü ve Yüksel Alanyalı Anadolu Lisesi gibi birçok okul bulunuyor.

 

 

Galeri
📆 11 Mart 2013 Pazartesi 12:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR