MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kartal Soğanlık’ta Lale Günleri Çoşkusu!
Kartal Soğanlık’ta Lale Günleri Çoşkusu!


Lalenin doğduğu yer olarak bilinen ve adını lale soğanından alan Kartal Soğanlık semtinde Kartal Belediyesi Lale Günleri etkinliği düzenlendi. Halk oyunları ile başlayan etkinlikte 11 bin lale soğanı halka ücretsiz dağıtıldı.

 

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün özel girişimleriyle projeye dönüşen ve geleneksel hale gelen “Kartal Lale Günleri”nin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Kartal’da Lale Günleri’nde üç yılda binlerce lale soğanı Kartal halkına hediye edildi. 1676’lı yıllarda adını lale soğanlarından alan, Çalık Ahmet tarafından kurulan Soğanlık, Osmanlı saraylarının bahçelerini süsleyen lalelerin doğal yetişme alanıydı. “Soğanlık’tan Saraylara Giden Zarafet” başlığıyla gerçekleşen ve halk oyunları gösterileri ile ilgi bulan Kartal Lale Günleri’nde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık halkı tarafından sevgiyle karşılandı.

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yaptığı konuşmada “Lale günlerinin bu yıl üçüncüsünü düzenledik. Soğanlık adı lale soğanından gelmektedir. Soğanlık halkı olarak lalenize sahip çıkın. Lalenin doğduğu yer burasıdır. Onun için buranın simgesi lale olmalıdır. Bizler laleye sahip çıkarsak, lalenin Soğanlık’tan yayıldığını anlatırsak bölgemizin adı ile bütünleşen bir iş yapmış oluruz. Dünya, lalenin anavatanını Hollanda olarak biliyor. Ancak lalenin asıl doğduğu yer Soğanlık’tır ve biz bunu dünyaya duyurmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

lale-kartal

 

Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevlilerince binlerce lale dağıtımı sırasında Başkan Öz vatandaşlarla görüştü ve gösterdikleri ilgiye teşekkür etti. Etkinliğe CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Özgür Nas, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları başkan ve yöneticileri, Kartal’da Mahalle Muhtarlarının yanı sıra Belediye Başkan yardımcıları, Başkan Danışmanları ve Meclis Üyeleri de katıldı.

 

Galeri
📆 26 Mart 2013 Salı 14:17   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR