MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Maltepe, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » “Üç Yürek” Parkla Ölümsüzleşti!

“Üç Yürek” Parkla Ölümsüzleşti!Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin göreve geldiği günden beri dört yıl içinde Maltepe’ye kazandırdığı ellinci parka verilecek isim konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Gülensu Mahallesi Emek Caddesi’nde yapılan parkın ismi konusunda bir basın açıklaması yayınlayan Başkan Zengin açıklamasında;

 

“Değerli Maltepeliler,

 

Bugün burada Emek Caddesi üzerinde boş bir alan bularak açtığımız parkta yine birlikteyiz.

Dört yılda açtığımız 50. park bu küçük yeşil alan. Yeşile hasret ülkemizde yeşil alan yaratma çabamız devam edecek, durmayacaktır. Bu alanda çocuklarımız, fidanlarımız, sağlıklı ortamda büyüyecekler, çiçek olacaklar; barışı, sevgiyi getirecekler ülkemize.

Çocuklarımız burada bir kez daha öğrenecekler; bu parka ismi verilen ağabeylerinin kim olduklarını ve neler yaptıklarını sorgulayacaklar; doğruyu, iyiyi, kötüyü görecekler, bilecekler. Ülkemizin kuşatıldığı bir dönemde ülkesini ve halkını sevenlerin yaptıkları mücadeleyi öğrenecekler.

Parkın ismi konusunda oluşan spekülasyonlar, olayın özünü kavrayamayanların yarattığı hezeyanlardır. Parklar ve yeni açılan tesislere konacak isimler Belediye Meclisi’nin kararıyla konur, bunu herkes bilir. Bu parkı açarken böyle bir meclis kararı yoktu, henüz böyle bir karar da alınmadı. Resmi olarak bu devrimci arkadaşların isimlerinin de parka verilemeyeceğini, hukuksal açıdan olamayacağını da biliriz.

Ancak; egemen güçlerin ülkemizin üzerinde oynadıkları oyunlarına karşı 1970’li yıllarda yapılan mücadeleyi ve mücadelelerde yaşamlarını yitiren genç fidanları unutmamak gerekir.

Deniz’i, Yusuf’u ve Hüseyin’i unutabilir miyiz? Unutuyorsak eğer, Kurtuluş Savaşı’nı, Mustafa Kemal’i de unutturmak isteyenlere hak veriyoruz demektir. Üç Fidan’ı asan güçler kerhen ve şeklen yargılanıyorlar. Tüm bunları düşünürken yapılan haksızlıkları da düşünmek gerekir. Mahir, Hüseyin, Ulaş ve yol arkadaşları Üç Fidan’ın darağacına gönderilmemesi için eylem birliği yapmış ve genç yürekleriyle onlara destek olmuşlardır. Sadece bu açıdan bakıldığında Üç Fidan ve onlara yardım etmeye çalışan Yürekli Genç dostlarını görmeliyiz. Olanları gençlere unutturmamalıyız diye düşünüyoruz.

Sevgili Maltepeliler, Gençler,

Ülkemizin tam bağımsızlığı ve bütünlüğü içinde tavır sergileyen herkesin hoşgörüsüne sığınarak, bu parkın isminin “Üç Yürek” veya “On Yürek” olarak verilmesi için sizlerin yüreklerine sesleniyorum. Gelin bu isimleri verelim ve yürekli gençlerimizi bir kez daha analım.

Saygılarımla”

ifadelerini kullandı. Park açılışına belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, siyasi parti yöneticileri, Hüseyin Cevahir’in ablası, 68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, sivil toplum kuruluşları ile yerel ve ulusal basının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Sönmez Targan Belediye Başkanı Zengin’e teşekkür ederek, “Bir kez daha bizleri sadece tarih önünde değil, toplum önünde de ölümsüzleştiren Belediye Başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Parkın açılışında ressam ve heykeltıraş Güner Yener’in Mahir, Hüseyin ve Ulaş portreleri sergilendi.

 

 

📆 01 Nisan 2013 Pazartesi 12:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR