MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Sultanbeyli, Toplum » Başkan Keskin: “2b Meselesine Hiçbir Zaman Siyasi Yaklaşmadım”

Başkan Keskin: “2b Meselesine Hiçbir Zaman Siyasi Yaklaşmadım”Belediye Başkanı Hüseyin Keskin Sultanbeyli’de yayın yapan yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi. Keskin, ülke gündemindeki konular ve 2B arazilerinin satışına ilişkin son çalışmaları değerlendirdi ve “2B meselesine hiçbir zaman siyasi yaklaşmadım. Tek amacımız vatandaşın mağduriyetini gidermekti.” dedi.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçede görev yapan basın mensuplarıyla düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Sergi Salonu’nda gerçekleşen programda Keskin, ilçede devam eden çalışmalarla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.Konuşmasının başında ülke gündemine değinen Keskin, “Birlik ve beraberliğimizin tam olarak sağlanması düşüncesiyle yapılan kardeşlik projesi ülkemizin en önemli konusudur.Bu konuda farklı görüşler olabilir, ancak hangi kesim olursa olsun bütün herkesin bu sorununun çözülmesini istediğini biliyoruz. Kardeşlik projesinin hayata geçmesi için AK Parti tarafından başlatılan çalışmanın hayırlı neticelenmesi önemlidir.” dedi.Türkiye’nin bölgesinde umut haline geldiğini kaydeden Keskin, “Eğer süper güç olacaksak terörü bitirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

İsrail’in özür dilemesini de değerlendiren Keskin, “Tarihinde hiçbir zaman özür dilemeyen İsrail’in bunu yapması önemli bir gelişmedir. Elbette gidenler geri gelmez, ancak bu gelişmenin Filistin davasını farklı neticelendireceğini düşünüyorum.” dedi.

2b-sultanbeyli

 

400 Metrekare Büyük Avantaj

2B hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Keskin, “2B’yle ilgili ilk önce bir düzenleme yapıldı. Rayiç bedelin yüzde 70’i olarak belirlenen düzenlemenin ardından itirazlar ile tekrar bir çalışmaya gidildi. Biz bu noktada 2B’de yeri olan mahallelerde detaylı bir veri çalışması yaptık ve bir rapor hazırlayıp ilgili kurumlara sunarak vatandaşlarımızın taleplerini dile getirdik. Rapordan ve itirazlardan sonra indirimler oldu.” dedi. 400 metrekare altı için belirlenen rayiç bedelin yüzde 50’si şeklindeki fiyatların Sultanbeyli için büyük avantaj olduğunu söyleyen Keskin, “Rakamlar açıklandıktan sonra Anadolu Yakası’ndaki belediye başkanlarımız bizi aradı ve bu 400 metrekare yasasının Sultanbeyli için çıkmış gibi olduğunu söylediler. Bizler Sultanbeyli’nin sosyolojik ve ekonomik durumunu yetkililere net olarak aktarmasaydık durum çok farklı olurdu. Gayretler olmasaydı bu indirimler olmayacaktı.” şeklinde konuştu. 2B meselesine siyasi bir gözle değil, vatandaşın mağduriyetini gidermek olarak baktığını söyleyen Keskin, “Amacımız vatandaşımızın tapusuna kavuşmasıydı. Başvuru bedeli de kaldırıldı ki, vatandaş hak sahibi olmak adına bir adım atabilsin” dedi.

“102 yıllık sorunu birlikte çözeceğiz”

Sultanbeyli’nin temel sorunlarını giderek geride bıraktığını ifade eden Keskin, “Sorunlar çözülürken kimse mağdur olmasın, diye uğraşıyoruz. Vatandaşlarımız ödeyeceklerinin yanında ne kazanacağını iyi biliyor. Aileler kendi aralarında fiyatları böldüğü vakit fert başına az meblağlar düşüyor. Bu önemli bir avantaj.” dedi. İlçe genelinde 15 bin metrekare parselin 400 metrekare indiriminden yararlandığını ifade eden Keskin hisseli parsellere ilişkin meseleyle ilgili ise ”2B Türkiye’nin genelini ilgilendiren bir konu. Hisseli parsel ise sadece ilçemizin meselesidir. Bu yüzden ikisi aynı anda yürümüyor. Muhataplarımız ile hukuki süreçlerden dolayı çözüm süresi biraz uzadı. Ancak çalışmalarda son aşamaya gelindi.102 yıllık mülkiyet sorununu inşallah hep birlikte çözeceğiz.” dedi.
“Sultanbeyli’yi mahalle kültürünü devam ettirerek gelişen bir ilçe olarak hayal ediyorum”

Sultanbeyli’nin tüm bu çalışmalardan sonra hızla kalkınacağını ifade eden Keskin, “Ben Sultanbeyli’yi mahalle kültürünü devam ettirerek gelişen bir ilçe olarak hayal ediyorum” dedi. Keskin, ilçede devam eden projelerle ilgili de basın mensuplarına bilgi verdi. Gölet Projesi’nin yakında biteceğini kaydeden Keskin, “Hastane inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.Gölet Projesi bitmek üzere.Aydos Kalesi’nde restorasyon çalışmaları sürüyor.” dedi. Bu yıl kaldırım çalışmalarının hız kazanacağına dikkat çeken Keskin, “Kaldırımla ilgili ihale yapıldı. 7 bölgede çalışma yapılacak.Asfaltı yüzde 58’den yüzde 98’e çıkardık.Bugüne kadar kaldırım çalışmalarını hızlandırmak için asfaltı beklemek durumunda kalmıştık. Bu yaz bugüne kadar yapılan kaldırımın 4 katını yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Keskin konuşmasının ardında basın mensuplarının sorularını cevaplayıp ilçe hakkındaki önerilerini dinledi.

 

Galeri
📆 03 Nisan 2013 Çarşamba 10:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR