MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Genel, Manşet, Sağlık, Sivil Toplum, Toplum » Prof. Dr. Ersan Odacı; “Cep Telefonu İlaç Olsaydı Çoktan Yasaklanırdı”

Prof. Dr. Ersan Odacı; “Cep Telefonu İlaç Olsaydı Çoktan Yasaklanırdı”Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Odacı, uzun süreli cep telefonu kullanıcılarının hiç tahmin edemedikleri sağlık sorunlarıyla karşılaşabilecekleri uyarısında bulundu.

 

Gazetemiz yazarlarından Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Odacı’dan uzun süre cep telefonu kullananlara çok önemli uyarılar geldi. Daha önce Prof. Dr. Süleyman Kaplan, Doç. Dr. Orhan Baş ve Doç. Dr. Osman Fikret Sönmez’den oluşan çalışma ekibiyle birlikte cep telefonunun oluşturduğu elektromanyetik alan’ın (EMA) beyin üzerindeki etkilerini araştıran Dr. Odacı, son çalışmalarında EMA’nın erkek üreme sistemi üzerine olan etkilerini araştırdı.

 

Üreme sistemini etkiliyor…

 

Son yaptıkları bilimsel çalışmaların sonuçlarını ilk kez Boğaziçi Gündem Gazetesi’ne açıklayan Prof. Dr. Ersan Odacı, uzun süreli cep telefonu kullanıcılarının hiç tahmin edemedikleri sağlık sorunlarıyla karşılaşabilecekleri uyarısında bulundu. Daha önceki çalışmalarında cep telefonunun beyin üzerine olan etkilerini inceleyen ve bu sonuçları ilk kez yine Boğaziçi Gündem Gazetesi’ne paylaşan Dr. Ersan Odacı ve çalışma arkadaşları, bu kez cep telefonun oluşturduğu EMA’nın üreme sistemi üzerine olan etkilerini araştırdılar. Dr. Odacı “ne yazık ki çalışma sonuçlarımız uzun süre cep telefonu kullananları üzecek. Çünkü bir günde bir saatin üzerinde cep telefonunun oluşturduğu EMA üreme sistemini etkileyebiliyor. Şunu açıkça söylemek gerekirse eğer cep telefonu ilaç olsaydı, çoktan yasaklanmıştı” ifadelerini kullandı.

 

Anne sıçanlara uygulandı ama erkek yavrular etkilendi…

 

Yaptıkları çalışmalar ile uluslararası alanda konuyla ilgili önemli bilim insanları arasına giren Prof. Dr. Ersan Odacı ve arkadaşlarının son yaptıkları çalışmaların sonuçları hiç de iç açıcı değil. Dr. Ersan Odacı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “son yaptığımız çalışmalarda özellikle cep telefonu etkisinin erkek üreme sistemi üzerine olan etkilerini araştırdık. Günde bir saat cep telefonunun oluşturduğu EMA’na maruz bırakılan anne sıçanların erkek yavruları üzerinde yaptığımız çalışmalarda, testis dokusunun normal yapısının bozulduğunu ve biyokimyasal test sonuçlarının değiştiğini tespit ettik” dedi. Çalışma sonuçlarını bilim dünyası ile paylaşmak üzere alanın saygın dergilerinden birisine gönderdiklerini de ifade eden Dr. Odacı, ülkemizde bu konuya yeterli ilginin gösterilmediğini ve gerekli uyarılarının yapılmadığını ifade ederek sağlık bakanlığı yetkililerini göreve çağırdı.

 

Nobel ödüllü onkolog Devra Davis tarafından Amerika’ya davet edildiler…

 

Yaptıkları çalışmaları Nobel ödüllü onkolog Devra Davis tarafından da fark edilen Dr. Odacı ve arkadaşları, çalışma sonuçlarını diğer bilim insanları ile paylaşmak ve konuya dünya basının ilgisini çekmek üzere Amerika’ya davet edildiler. 12 Kasım 2012 tarihinde Amerikan Senatosu’nda gerçekleştirilen toplantıya çalışma grubundan Prof. Dr. Süleyman Kaplan’ın katıldığını ifade eden Dr. Odacı, “Dünyada bir elin parmakları kadar bilim insanının davet edildiği toplantıya çalışma grubumuzdan Prof. Dr. Süleyman Kaplan katıldı. Sayın Kaplan toplantıda, daha önce yaptığımız elektromanyetik alanın beyin dokusu üzerine etkileriyle ilgili çalışma sonuçlarımızı içeren bir sunum yaptı. Diğer bilim insanlarının yaptığımız çalışmalara büyük ilgi göstermesi üzerine bir sonraki toplantı Türkiye’de yapılacak” dedi.

 

📆 12 Nisan 2013 Cuma 17:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR