MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Haydi, Çocuklar Bisiklet İçin Atık Yağ Toplamaya!

Haydi, Çocuklar Bisiklet İçin Atık Yağ Toplamaya!Kartal Belediyesi’nde Bisiklet Kampanyası Devam Ediyor.

 

Kartal Belediyesi atık yağ projesi kapsamında okullarda 250 litre atık yağ için bir bisiklet kampanyası devam ediyor. Mayıs ayı sonuna kadar sürecek kampanya da her 250 litre atık yağ için bir bisikletin okullara verileceği açıklandı.

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, kampanyanın evlerde 5 litre atık yağ için bir litre temiz yağ olarak devam ettiğini, okullarda ise bunun 250 litre atık yağ için bir bisiklet olarak projelendirildiğini belirterek şöyle konuştu:

 

“Kızartma amacıyla kullanılan yağlar defalarca kullanıldığında yarardan çok zarar verecek duruma gelir. O nedenle özellikle kızartmalarda birden çok kez yağları kullanmamak gerekir. Kullanılmayan yağların atık olarak lavaboya dökülmesi kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden oluyor. Kanalizasyona dökülen yağlar, atık su arıtma tesislerine zarar verdiği gibi işletme maliyetlerini de artırıyor. Çöpe dökülen atık yağlar, çöp depolama alanlarında yangın çıkmasına dahi vesile oluyor. Atık yağlar, yağmur suları ile yer altı sularına ve denizlere ulaşarak temiz su kaynaklarını kirletiyor. Kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar, evsel atık su kirliliğinin % 25’ini oluşturuyor. Tüm bu ve benzeri olumsuzluklar karşısında çevre zararının önüne geçebilmek için bitkisel ve hayvansal yağ toplama kampanyası başlattık.

 

Kardeş belediyelerimizi de kattığımız kampanyanın ülke genelinde yaygınlık kazanmasının gerekliliğine inanıyoruz. Teşvik edici olmak içinde okullarda bisiklet, evlerde ise temiz yağ değişimi sağlıyoruz. Okullarda bisiklet kampanyamız mayıs ayı sonunda ilk bisikletleri vermemize vesile olacak. Bazı okulların bu bisikletleri kimsesiz çocuklara vermek gibi farklı bir uygulamayı hedeflediklerini de öğrendim. Projenin bu yönde ayrı bir sıcaklığı var. Bu anlamda halkımızı ve özellikle gençlerimizi bilgilendirmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Alo Çevre hattı 0216 586 87 87’yi arayarak vatandaşlarımız gereken bilgiyi alabilir. Biz Kartal Belediyesi olarak çevresi, doğası, insanı ile Kartal’ımızı sahiplenmeye devam ediyoruz. Tüm ülkemizde yaygınlık kazanması gereken bu gibi konuların da önemine bir kez daha vurgu yapmak istiyorum”

 

 

📆 16 Nisan 2013 Salı 10:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR