SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Flaş

Kültürler Tanışıyor!

Yayınlanma:
ABONE OL

Türk-Rus Kültür Vakfı`nın ev sahipliğinde düzenlenen “Rus Kültürü Festivali“ İstanbul`da başladı

İstanbul Kongre Merkezi`nde ki festivale başta Rusya Duma Meclisi Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı Yaganurovna ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu olmak üzere, Türk-Rus Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Baltacı, Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan , Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Dağıstan Cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov, Rusya Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk-Rus Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Baltacı, “Her iki ülkenin, her iki halkın kültürel güzellikleri ortak anlayış altında methedip, iki ülkenin halkları arasında var olan, var olduğunu düşündüğümüz ön yargıları daha pozitif bir noktaya taşımak istiyoruz” dedi.

Baltacı`dan sonra kürsüye çıkan Yurt Dışındaki Ruslar Dairesi Başkanı Konstantin Kosayev, iki ülke arasındaki ilişkilerinin kültürel, diplomatik, ekonomik ve siyasi alanda gelişme gösterdiğini dile getirirken; Dağıstan Cumhurbaşkanı Ramazan Abdulatipov da festivali halkların kaynaşması adına çok yararlı bulduğunu ifade etti.

İhtiyacımız olan daha fazla tanış olmak

Ev sahibi sıfatıyla konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da konuşmasında, birlik ve dostluk vurgusu yaptı. Mutlu, “Birbirine komşu ve dost, iki kıtayı coğrafyaları arasında bulunduran bu iki ülke bugün kültürlerini de biraraya getiriyorlar.“ dedi.
Konuşmasına Yunus Emre`nin “Gelin tanış olalım işi kolay kılalım“ sözleriyle devam eden Mutlu, “Bugün ihtiyacımız olan daha fazla buluşmak ve tanış olmaktır,“ dedi.

Rus kültürünü tanımak için iyi bir fırsat

Açılış konuşmalarının ardından sahne alan Rus sanatçılar katılımcılara birbirinden güzel Rus ezgileriyle hoş anlar yaşattı.
Festivalin açılış programının ardından sahneye çıkan “İgor Moiseyev Devlet Akademik Asamblesi“ Rus halk danslarından birbirinden güzel örnekler sundu. Yaklaşık 2 saat süren gösteri sonunda dansçılar, izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Rusya Devlet Duma`sı, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Beyoğlu Belediyesi`nin destek verdiği, Türk-Rus Kültür Vakfı organizasyonuyla düzenlenen Rus Kültürü Festivali`nin 2. etabı gelecek yıl, “Türk Kültür Festivali` adı altında Moskova`da gerçekleştirilecek. Festivalin bilahare geleneksel hale getirilmesine çalışılacak.
19 Nisan`a kadar devam edecek festival süresince, Devlet Akademik Ansamblesi`nin Rus Halk Dansları Gösterisi, Kültürler Arası İletişimde Avrasya Geleneği ve Güncellik Sempozyumu, Rus El Sanatları Panayırı ve Rus Halk Müziği Enstrümanları Orkestrası Konseri gibi etkinlikler düzenlenecek. Festival 19 Nisan akşamı Cemal Reşit Rey Konser salonunda ünlü Rus ve Türk opera sanatçılarının konseriyle sona erecek.

 

 

İlgili Haberler

Basında Kartal
24 Mayıs 2024
Kartal’da Kaldırımlar Yenileniyor

Kartal Belediyesi, Mayıs ayında başlattığı kaldırım yenileme çalışmalarına havaların mevsim normaline dönmesiyle birlikte hız verdi. İlçenin 20 mahallesinde tespit edilen sorunlu kaldırımları mahalle mahalle baştan sona yenilemek için kolları sıvayan ekipler, yaya ve sürücülerin ulaşımlarını güvenli ve konforlu bir şekilde sağlayabilmeleri için yoğun bir mesai harcıyor. Modern ve yaşanabilir bir kent kimliği oluşturmak amacıyla Kartal […]

Belediye
24 Mayıs 2024
KADIKÖY’DE CADDE 10K-21K KOŞULARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Cadde 10K, Cadde 21K ve Çocuk Koşu Yarışları, 26 Mayıs Pazar günü Caddebostan Sahili’nde gerçekleştirilecek. İstanbul’un en güzel koşu parkuru olan Caddebostan Sahili ile Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilecek Cadde 10K ve Cadde 21K için geri sayım başladı. Kadıköy Belediyesi tarafından 26 Mayıs Pazar Günü gerçekleştirilecek yarışlar, Caddebostan Sahili’nden başlayacak, Bağdat Caddesi’nden devam edecek […]

Genel
24 Mayıs 2024
Emekliye müjde! Bayram ikramiyesi ödeme tarihlerini açıkladı

Emekliye müjdeli açıklama geldi. Bayram ikramiyesi ödeme tarihleri açıklandı. Bakan Işıkhan duyurdu. Milyonlarca emekli, bayram ikramiyesi ödeme tarihlerini merakla bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan da bayram ikramiyesi ödemelerine ilişkin açıklama geldi. Peki emekli kurban bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak? Haziran ayı emekli maaşı ödemeleri öne çekilecek mi? İşte emeklilerin beklediği maaş ve […]

Genel
24 Mayıs 2024
Evde bakım maaşı alanlara 2024 kurban bayramı ikramiyesi verilecek mi?

Evde bakım maaşı alanlara 2024 kurban bayramı ikramiyesi verilecek mi? Açıklama geldi. 2024 yılı itibarıyla evde bakım maaşı alan kişilere bayram ikramiyesi verilmeyeceği duyuruldu. Evde bakım maaşı, engelli veya bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere ödenen bir yardım olarak biliniyor. Ancak, bayram ikramiyesi sadece emekliler ve bazı diğer sosyal yardım alan kesimlere yönelik bir uygulama […]