MENÜ ☰
Esentepe Avrupa Konutları
Kartal Gazetesi » Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Dünya Sanat Günü Kutlamalarının Finali Adalar’da Gerçekleştirildi!

Dünya Sanat Günü Kutlamalarının Finali Adalar’da Gerçekleştirildi!Dünya Sanat Günü Kutlamaları, Adalar Belediyesi ile Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin (UPSD)  işbirliği ile Büyükada’da gerçekleştirildi.

Dünya Sanat Günü Kutlamaları’nın son gününde Büyükada Anadolu Kulüp’te gerçekleştirilen etkinlikte, Devrim Erbil, Tülin Onat, Denizhan Özer, Bedri Baykam,Orhan Aydın gibi çok sayıda sanatçı bir araya geldi.

Meksika’nın Guadalajara kentinde 2011 yılında yapılan UNESCO AIAP 17. Dünya Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden UNESCO AIAP Türkiye Milli Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin girişimiyle, ünlü İtalyan Sanatçı Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, “Dünya Sanat Günü” ilan edilmişti.

Bu yıl ikincisi kutlanan Dünya Sanat Günü”nde, ‘’Dünyayı savaşlar değil SANAT kurtaracak!’’ sözüyle, barışa vurgu yapıldı. Büyükada’da gerçekleştirilen son gün etkinliğinde konuşan Ressam Bedri Baykam, 2011’de Türkiye’nin girişimiyle kabul edilen Dünya Sanat Günü’nde, düşünce özgürlüğü ve barışı ortaya çıkaran etkinliklerde halkla buluşmanın önemine vurgu yaptı.

Ressam Devrim Erbil ise yaptığı konuşmada, barışın insanlar arasında gerçekleşmesinin bir umudu olarak sanata her zaman ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Erbil, ‘’Barış için tek umut, sanattır’’ dedi.

Ressam Tülin Onat da, ‘’Dünya Sanat Günü’nü sanatçılar için çok önemli bir yerde, Adalar’da kutluyoruz. Sanata önem vermezsek savaş baskın çıkacak’’ dedi.

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu da Dünya Sanat Günü Kutlamaları nedeniyle sanatçılarla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Farsakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü. ‘’Yerel yönetimler demokrasinin okuludur. Sanat her türlü ayrımcılığı reddeder. Sanat, insan hakları bağlamında onurdur. Sanata ve sanatçıya değer vermeyen uluslar yok olmaya mahkumdur. Yerel yönetimler olarak kültür ve sanat etkinliklerini çoğaltmaya çalışıyoruz.’’

 

📆 22 Nisan 2013 Pazartesi 12:08   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Esentepe Avrupa Konutları

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Gazetesi Ekran görseli web anasayfa

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR