MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Genel, Sivil Toplum, Toplum » Kartal III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Başladı!
Kartal III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Başladı!


Kartal Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu düzenlenen törenle açıldı. 7 – 28 Haziran 2013 tarihleri arasında 15 heykeltıraş, Kartal Özgürlük Parkı’nda mermer blokları yontarak Kartallılara heykel sanatının en güzel örneklerini sunacak.

Kartal Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Kartal III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’nun açılışına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz’ün yanısıra CHP İlçe Başkanı Kamer Gök, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülçin Zaza Koştu, Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri, Başkan danışmanları, birim müdürleri ve sanatseverler katıldı.

Açılıştan önce konuşma yapan Kartal III. Taş Heykel Sempozyumu Tertip Komitesi Başkanı Yüksek Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu, “Kartal Belediyesi III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyomu için yapılacak heykeller seçici kurul tarafından seçildi. Seçici kurul, toplam 334 heykeltıraşın projesi arasından 10 kişi asıl, 5 yedek olmak üzere 15 eser seçti. Kartal Belediyesi III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyomu’na çok sayıda ülkeden heykel sanatçısı katıldı. Jüriye yapılan sunumlarda sanatçıları isimleri ve ülkeleri gizli tutuldu. Bu yıl, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’le yaptığımız görüşmeler sonucunda geçen yılki sempozyumdan geriye kalan büyük taşlar da genç heykeltıraşların ellerinde hayat bulacak. Böylece onlar, bu yıl profesyonel heykeltıraşlarla aynı ortamda çalışma fırsatı bulacaklar. Bu eserlerden bir kısmı bittikten sonra yeni belediye binasında ve birçok yerde değer kazanacak. Kartal’ı heykel sanatıyla ve dünyanın her yerinden gelen sanatçılarla buluşturan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e çok teşekkür ediyoruz” dedi. Dedeoğlu daha sonra sempozyumda taşlara hayat verecek sanatçıları tek tek sempozyum alanına davet ederek Kartallılara tanıttı.

heykel-sempozyum

 

Tertip Komitesi Başkanı Niyazi Dedeoğlu’nun ardından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz söz aldı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği Fuarı’nda gördük ki sosyal demokratlar kentlerini kültür ve sanatla şekillendiriyorlar. Sosyal demokrat olmanın olmazsa olmazı kültür ve sanat faaliyetleridir. 1 ay boyunca bizlerle Kartal’da beraber olacak sanatçı arkadaşlarımıza öncelikle hoş geldiniz diyorum. Önemle belirtmek isterim ki yurtdışından izlenme oranları bir yana izlenme nedenlerine baktığımızda bu sempozyumun Kartal’ın marka değerini ve kalitesini ne kadar arttırdığı ortadadır. Sempozyumla başlayan ve 10 gün sürecek Kültür Sanat Festivalimiz Kartal’ımıza hayırlı olsun. Taş Heykel Sempozyumunda şekillenecek heykeller, Kartal’ın çeşitli bölgelerinde yerini bulacaktır. Sempozyuma katılan değerli sanatçılarımıza, özellikle Kartallı çocukları heykel sanatıyla buluşturacakları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz konuşmasının ardından sempozyum alanında heykele dönüşecek taşlardan birine ilk çekiç darbesini vurarak açılışı yaptı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz daha sonra sempozyum alanında heykeltıraşlarla birlikte standları tek tek gezerek sanatçılarla sohbet etti ve onlardan bilgi aldı.

 

Kartal III. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu, 28 Haziran’a kadar Kartal Özgürlük Parkı’nda sanat meraklılarını bekliyor.

 

ASİL ESERLER

 

Antonis Myrodias – Contacts – Yunanistan
Bora Şenol – Kükreyen Boğa – Türkiye
Dalgatov Dalgat – Hercules and the lion – Rusya
Emin Petrosyan – Wind – Ermenistan
Florin Strejac – Under the friendly tree – Romanya

 

 

 

 

 

 

 

Genti Tavanxhiu – Thunder – Arnavutluk
Irodion Gvgelesiani – Theatre – Gürcistan
Miguel Isla – Eclipse – İspanya
Sang Heon Lee – Happy Memories – Güney Kore
Woengeun Kim – Mother and son waiting father left travel far – Güney Kore

YEDEK ESERLER

 

        Adriana Badii – Reaction of the Moebius Strip – Arjantin
        Takashi Kondo – A seabird which is catching a fish into the sea – Japonya

 

        Lien Chin Hou – Heaven of my Heart – Tayvan

 

        Zhang Ce – Breakthrough – Çin
        Protas Vladimir Nikolayevich – Leda and the Swan – Ukrayna
Galeri
📆 08 Haziran 2013 Cumartesi 10:49   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR