MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Duyurular, Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Genel, Manşet, Mekanlar, Toplum » Kartal Müftülüğünün, Ramazan faaliyetleri!
Kartal Müftülüğünün, Ramazan faaliyetleri!


Ramazan’ın rahmet, merhamet, af ve günahlardan arınma ayı olduğunu belirten Kartal Müftüsü Ümit Çimen, bu seneki Ramazan için tespit edilen konu başlığının ise ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’ olduğunu söyledi.

Kartal Müftüsü Ümit Çimen, müftülüğün Ramazan ayı faaliyetlerini açıkladı.

Ramazan ayının 9 Temmuz Salı günü başlayan ve 30 gün süreceğini hatırlatan Ümit Çimen,  “Bu mübarek ayın hayırlara vesile olmasını, milletimize, memleketimize, âlem-i İslam’a ve bütün dünyaya barış, huzur ve esenlik getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Ramazan rahmet, merhamet, af ve günahlardan arınma, kurtulma ayıdır. Bu ayda Allah’ın rahmeti, diğer aylara göre daha bol olur. Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır ve şeytanlar zincire vurulur. Ramazan, Müslümanların ibadete yoğunlaştıkları, hayatlarını gözden geçirdikleri bir aydır. Müslüman, hayatının her anını Allah’ın rızasına uygun olarak yaşamayı ilke edinen ve bunu taahhüt eden insandır. İslam, insanı kötüden iyiye, yanlıştan doğruya yönlendirir. Onu bu istikamette değiştirir, dönüştürür ve âdeta yeniden inşa eder. Ramazan bu değişim ve dönüşüm için Allah’ın sunduğu bir fırsattır.” diye konuştu.

kartal--muftuluk--binasi

‘RAMAZAN, ORUÇ VE KUR’AN AYIDIR’

Peygamber Efendimizin orucun bir kalkan olduğunu ifade ettiğini dile getiren Çimen, “O, nefsin gayrimeşru istekleri karşısında insana güç verir ve böylece onu ahirette mahcup ve perişan olmaktan korur.” şeklinde konuştu.

muftu-umit-cimen

Kur’an-ı Kerim’in bu ayda ve özel olarak da bu ayın içindeki, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’de inmeye başladığını belirten Kartal Müftüsü Ümit Çimen, Müslümanların bu ayda Kur’an’ı okumaya, onu anlama ve yaşama çabasına büyük önem verdiğini söyledi. Çimen, bu ayda bilhassa akşamları ve gece çokça namaz kılınması tavsiyesinde bulundu. Ramazan’ın toplumsal yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşma ayı olduğunu ifade eden Çimen ziyaretlerle de toplumsal kaynaşma ve bütünleşmenin pekiştirildiğini aktardı.

‘BU SENEKİ RAMAZANIN KONU BAŞLIĞI, HELAL KAZANÇ-HELAL LOKMA’

Kartal Müftüsü Ümit Çimen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her sene Ramazan ayı için özel konu başlığı tespit ettiğini, bu seneki Ramazan için tespit edilen konu başlığının ise ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’ olduğunu bildirdi. Oruç ve ramazanın helal-haram duyarlılığını yeniden hatırlattığını vurgulayan Çimen, “Oruçlu, aslında helal olan yeme, içme gibi davranışlardan gün boyu geçici olarak uzak dururken Allah’ın sürekli yasakları olduğunu hatırlar ve onlardan da uzak durması gerektiğinin bilincine erer.” diye konuştu.

 

Ramazan ayının Türkiye’ye, İslam alemine hayırlar getirmesini temenni eden Kartal Müftüsü Ümit Çimen, ayrıca bu konularla ilgili hazırlanan afişlerin camilere dağıtıldığını, sohbet ve vaazlarda da işleneceğini kaydetti.

 

Kartal’da Ramazan faaliyetleri!

İlçe müftülükleri tarafından çok sayıda faaliyet planlandığını dile getiren Kartal Müftüsü Ümit Çimen, Kartal’da 3 camii de İftar yemeği verilmektedir, 8 caminin itikaf ibadeti için hazır hale getirildiğini, 3 camide iftar verileceğini, 2 caminin Kadir Gecesi sabaha kadar açık olacağını,  bilgilerini paylaştı.

 

İftar Yemeği verilen camiiler, Kavaklı Ulu Camii, Kartal Merkez Camii, Ali Duranoğlu Camii

İtikafa girilecek camiiler, ( Ramazan’ın son 10 gününde ) Kavaklı Ulu Camii, Soğanlık Ulu Camii, Cevizli Çınar Camii, Ali Duranoğlu Camii, Mehmet Akif Ersoy Camii, Yakacık Ulu Camii, Esentepe Yeşil Camii, Akşemsettin Camii.

Kadir Gecesi sabaha kadar açık olacak camiiler; Kartal Merkez Camii, Esentepe Yeşil Camii,

Tüm camilerde sabah ve öğlen vakitlerinde mukabele okunmaktadır.

 

Hatimle Teravih namazı Esentepe Yunus Emre Camii de kılınmaktadır.

Galeri
📆 13 Temmuz 2013 Cumartesi 14:35   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR