MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Sultanbeyli » Egemen Bağış Sultanbeyli’deydi
Egemen Bağış Sultanbeyli’deydi


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Sultanbeyli Belediyesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı. Bağış, iftar programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sultanbeyli Belediyesi Ramazan ayının girmesiyle birlikte her mahallede sokak iftarı düzenliyor. Sokak iftarlarının 12.’si Battal Gazi Mahallesi’nde Bakan Egemen Bağış’ın katılımıyla gerçekleşti. İftar programına Bakan Bağış’ın yanı sıra Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.
Eski Ramazanları Aratmayan Görüntüler
Sultanbeyli’de 5 bin kişinin katıldığı sokak iftarına katılan Bakan Bağış, iftar öncesi alanda bulunan çocuklara hediye dağıttı ve alanda bulunan mahalle sakinlerini Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ile birlikte selamladı. Ramazan ayının girmesiyle birçok belediyenin iftar programı düzenlediğini ifade eden Bağış, “Hamdolsun eski ramazanları aratmayan görüntüler var. Aynı sevgili Peygamberimizin iftar sofraları gibi… Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Zazası ve daha niceleriyle hep birlikte Ramazan’ı dolu dolu yaşıyoruz. Ramazan’ın hazzını bizim gibi yaşayamayanlar var. Mısır’da, Suriye’de, Arakan’da Somali’de, Filistin’de yaşayan kardeşlerimizi unutmayalım” şeklinde konuştu.
“Türkiye büyüyor, güçleniyor; oradaki kardeşlerimize umut oluyor” diyen Bakan, “Birlik ve beraberliğimiz çok önemli. Bakın Türkiye’nin büyümesinden rahatsız olanlar nasıl dört beş ağaç için ortalığı ayağa kaldırdı. Türkiye’nin bağrına ateş düşürmek isteyenler, bizim kutsallarımıza hakaret ederek milletimizi provoke etmek isteyenler var. Dünyanın neresinde olursa olsun biz kutsalımıza dokundurmayız. Kutsalımıza dokunana gereken cevabı veririz. Biz hiçbir zaman galeyana gelmeyiz. Kardeşi kardeşe düşürenlerin Mısır’ı ne hale getirdiğini herkes görüyor. Sabah namazını eda ederken insanlar katledildi. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz, birliğimize beraberliğimize sahip çıkacağız. Demokrasiye sahip çıkacağız” dedi.

“Sultanbeyli’de hizmet kervanı doruğa çıktı”
Sultanbeyli’de bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’ni de kendisinin açtığını ifade eden Bağış, “Ben her geldiğimde bu ilçenin kalkındığını görüyorum. Başbakanımızın Türkiye genelinde yürüttüğü hizmet kervanını burada Sultanbeyli’de Hüseyin Keskin kardeşim ve Ali Sevinç kardeşimle doruğa çıktığını görüyorum. Allah onlardan razı olsun” şeklinde konuştu.
New York Times’a Cevabı
İftar programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bağış, gündemde olan New York Times makalesi için şunları söyledi: “Türkiye’nin AB sürecinden koptuğunu ve Türkiye’nin artık AB ile ilgilenmediğini itham eden bir makale. Ben de ona bir cevap yazdım. Bir yandan ülkemizde olan gösterilerin aslında her demokratik ülkede yapılan gösteriler  olduğunu ve bunun sivil toplumun bir göstergesi olduğunu vurguladım. Öte yandan Avrupa Birliği sürecindeki kararlılığımızı vurguladım. Türkiye AB üyesi olmadan AB Bakanlığı kurmuş, Gümrük Birliği üyesi olmuş ve Avrupa fonlarını da oldukça yararlı bir şekilde kullanan bir ülkedir. Türkiye’de yapılan bazı gösterilerin AB sürecine endekslenmesi son derece yanlıştır. Bugün Türkiye’de yaşanan o gösteriler gerçekten Türk Polis teşkilatının çok dirayetli duruşuyla, genç polis kardeşlerimizin göğüslerini siper etmesi neticesinde çok az sıkıntısız olarak atlatılmıştır. Eğer New York’ta, yani o gazetenin yayınlandığı şehirde, böyle gösteriler olsaydı ve yüzlerce insan polise molotof kokteyli atsaydı çok daha şiddetli, çok daha acı neticeler ortaya çıkabilirdi. Bunun örneklerini, Atina’da, Paris’te, Berlin’de, Madrid’de, Londra’da gördük. Onun için Türkiye’de yaşanan bölgesel bazı olayları sanki Türkiye’nin içinde çok ciddi bir kargaşa varmış gibi gösteren batı medyasının da içine düştüğü riyakarlığı biraz yüzlerine vurmamız gerekiyor. Bakın şu anda Mısır’da çok ciddi olaylar yaşanıyor. Sadece demokrasiden yana tavır aldıkları ve darbeye karşı çıktıkları için hiçbir şekilde şiddete başvurmayan 200 kardeşimiz öldürüldü. 5000 kardeşimiz yaralandı. Sabah namazını eda ederken kardeşlerimiz katledildi. Suriye’de bir diktatör 100 binden fazla vatandaşını katletti. Bunlara duyarsız kalan batı medyasının Taksim Meydanı’ndan sekiz saat aralıksız yayın yaptığını, reklam arası dahi vermediğini hiçbir zaman unutmadık. Bu demokrasi münafıklarına da akıllarını başlarını toplamaları gerektiğini vurgulamak istiyorum. Evet Türkiye laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir. Burada gerçekten barışçıl eylem yapmak isteyenlere fırsatlar ve yerler vardır. Ama bunların kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Bunun dışında şiddete başvuranlara devlet, devlet olma gereğini yerine getirir; bundan sonra da getireceğinden kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de yaptığı konuşmasına iftar programına gelenlere hoşgeldiniz diyerek başladı. Her mahallede iftar programı düzenlediklerini kaydeden Keskin, gönül sofralarında ilçe halkıyla bir araya geldiklerini ifade etti. Ardından son zamanlarda dünyadaki acı gelişmelere değinen Keskin, Mısır’da, Arakan’da Suriye’de ve diğer zulme uğrayanlara iftar sofralarında dua edilmesini istedi. İlçede yapılan çalışmalara da kısaca değinen Keskin, metro, üçüncü köprü ve hızlı tren çalışmalarının Sultanbeyli’ye kazanımlarına değindi. “Bu projelere kısa zamanda kavuşacağız” dedi. Sultanbeyli’nin geliştiğini ve değiştiğini ifade eden Keskin, ilçede son zamanlarda birçok projenin hayata geçtiğini ifade ederek, desteklerinden dolayı Başbakan’a, ilgili bakanlara teşekkür etti.
AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç de “Değerli kardeşlerim Ramazanın sonuna doğru geliyoruz. İftar programlarımız devam ediyor. Sultanbeyli ilçemizin sorunlarını çözüme kavuşturuyoruz. İlçemiz gayretlerimiz neticesinde değişiyor ve gelişiyor” şeklinde konuştu.
Sultanbeyli’de Ramazan
15 mahallede iftar programı düzenleyecek olan Belediye, gönül sofralarında ilçe halkını buluşturuyor. Sultanbeyli Belediyesi Ramazan ayının sonuna kadar yaklaşık 100 bin ilçe sakinini aynı sofrada buluşturacak. İftar programları öncesi her mahallede çocuk şenlikleri düzenleyen Belediye, eski Ramazan görüntülerini aratmayan etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Her yıl olduğu gibi Kent Meydanı’nda Ramazan ayının ruhuna uygun çeşitli sohbetler ve konserler düzenleyerek ilçe halkının bu kutlu ayı en iyi şekilde değerlendirmesini sağlıyor.

📆 31 Temmuz 2013 Çarşamba 10:54   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR