MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Duyurular, Eğitim, Flaş, Genel, Manşet, Toplum » SGK Primlerinde uygulanan Tarımsal Kesintide süre uzatımı!
SGK Primlerinde uygulanan Tarımsal Kesintide süre uzatımı!


Pendik Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından “Tarımsal Faaliyete Bulunanların Prim Borçlarının Sattıkları Tarımsal Ürün Bedellerinden Kesinti Yapılmak Suretiyle Tahsis Edilmesine Daire Tebliğ’in uygulanmasına ilişkin Kurum Başkanlığımızın getirdiği süre uzatımı” hakkında yazılı açıklama yapıldı.

 

Pendik Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Kenan KOÇAK konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama da;

 

“Merkezimiz sorumluluğundaki Kartal ve Pendik ilçelerimizdeki yerleşik paydaşlarımızdan tarımsal kesinti işlemleri yapanların genel olarak bu süre uzatımı konusunda bilgilendirilmesi açısından önem arz etmektedir.

Tarımsal Faaliyete Bulunanların Prim Borçlarının Sattıkları Tarımsal Ürün Bedellerinden Kesinti Yapılmak Suretiyle Tahsis Edilmesine Daire Tebliğ’in uygulanmasına ilişkin Kurum Başkanlığımızın getirdiği süre uzatımını ilgililer değerlendirmelidir.

 

Bilindiği üzere, 01.03.20.13 tarihli ve 258574 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan  “Tarımsal Faaliyete Bulunanların Prim Borçlarının Sattıkları Tarımsal Ürün Bedellerinden Kesinti Yapılmak Suretiyle Tahsis Edilmesine Daire Tebliğ” 01.04.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Anılan tebliğin geçici ikinci maddesinde  “Gerçek ve tüzel kişiler belge veya bilgileri elektronik ortamda göndermekle zorunlu tutuluncaya kadar, bir ay içinde yapacakları kesintiler için örneği ek-1’de yer alan Kesinti Bildirim Listesine ekleyerek takip eden ayın son iş günü mesai bitimine kadar zirai gelir vergi kesintisi ile ilgili muhtasar beyannamelerini vermekle yükümlü oldukları vergi dairelerinin bulunduğu illerdeki sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine verirler” hükmü mevcuttur. Bu hüküm doğrultusunda yapılan değerlendirme sonucunda Kurum Başkanlık Makamının 15.02.2013 tarihli Oluru ile kesinti sorumlularının kesinti bildirim listelerini Kurumumuza intikalinde 6 ay süresince ikili bir uygulama yapılması uygun görülmüştür.

kenan-kocak-sgk

Buna göre, 01.04.2013 – 30.09.2013 tarihleri arasında isteyen kesinti sorumlularının kesinti bildirim listelerini www.sgk.gov.tr sitesinde mevcut E-Kesinti bilgisayar programı aracılığıyla, isteyen kesinti sorumlularının ise önceki uygulamada olduğu gibi kağıt ortamında Kurumumuza vermesinin uygun olduğu, 01.10.2013 tarihinden itibaren ise, yalnızca E-Kesinti bilgisayar programının kullanılmasının zorunlu olduğu bildirilmiştir.

Ancak, E-Kesinti bilgisayar programı hakkında uygulamanın pekiştirilmesi ve kesinti sorumlularının iş ve işlemler hakkında daha fazla bilgilendirilmesi amacıyla; yapılan ikili bildirim uygulamasının 3 ay daha uzatılması ve 01.01.2014 tarihinden itibaren E-Kesinti bilgisayar programının kullanımının zorunlu olacağı hususunu kamuoyuna saygılarımızla duyururuz” dedi.

Etiketler: , , , ,
📆 07 Ekim 2013 Pazartesi 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR