MENÜ ☰
Kartal Belediyesi Halk Oyunlari Festivali 2022
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Flaş, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Kartal’da Cami – Kadın ve Aile konulu panel düzenlendi!
Kartal’da Cami – Kadın ve Aile konulu panel düzenlendi!


Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri kapsamında Kartal İlçe Müftülüğü tarafından “ Cami – Kadın ve Aile” konulu panel düzenlendi.

 

Yaşar Zorlu Hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın moderatörlüğünü Zafer Demir’in yaptığı programda konuşmacı olarak Prof. Dr. Mustafa Yıldırım Hoca katıldı.

 

Kartal Müftüsü Ümit Çimen tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından söz alan ve konuşmasına mescit ve caminin tanımıyla başlayan Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, mescid ve caminin ilim ve hikmet yanında güncel meselelerinde konuşulduğu bir mekan olduğunu ifade etti.

prof-dr-mustafa-yildirim

 

Konuşmasını Efendimizin hayatından ve hadislerden örneklerle sürdüren Yıldırım, Peygamber Efendimiz zamanında mescidin çok fonksiyonlu olarak hizmet verdiği ve hayatın merkezinde yer aldığından bahisle, Efendimizin mescitte hanımlara sohbet ettiği ve çocuklarla buluşmasına sahne olduğu bir mekan olduğunu söyledi. Cami-kadın ve aile buluşmasının en güzel örneklerini Peygamberimizin hayatında bulacağımızı ifade ederek sözlerini tamamladı.

 

Yeryüzünün mescit kılınmasından hareketle Efendimizin hayat uygulamalarıyla çatısını bulan bir mescit tanımının yapılması gerekmektedir. İslam medeniyetinde, kurulan şehirlerde cami merkezde yer almakta ve sosyal hayat içerisinde önemli bir alanı teşkil etmektedir. Konuşmasına, hanımların camilerde adaba dikkat etmeleri, temizlik ve bidatler konusunda hassasiyet göstermeleri gerekliliği özeleştirisinde bulunan Yıldırım, camilerin cemaatleşmeden toparlayıcı vasfı olması için öncelikle insanların takva üzere birleşmeleri ve mescitlerin de takva ile kurulması hususlarına dikkat çekti.

 

Haber: Kenan Gülerci

Galeri
📆 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:10   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR