MENÜ ☰
ATOHM Fitness & Boxing
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Genel, Manşet, Politika, Sivil Toplum, Toplum » Ülkücüler, dünyaya Türkçe seslendiler!
Ülkücüler, dünyaya Türkçe seslendiler!


6 Eylül Türk Dil Bayramı münasebeti ile Kartal Ülkü Ocakları tarafından 26 Eylül.2013-Perşembe günü Uğur Mumcu Kültür Merkezinde tertiplenen ” Dünyaya Türkçe Sesleniyoruz’ isimli programa MHP Genel Bşk. Başdanışmanı Şükrü Alnıaçık konuşmacı katıldı.

Söyleşiye bilgi ve birikimlerini aktaran Şükrü Alnıaçık’ın yanısıra İstanbul Ülkü Ocakları İl başkanı Sn. Ahmet Yiğit Yıldırım, Kartal MHP İlçe Başkanı Sn. Metin Özüpek, Ülkü Ocakları üyeleri, STK temsilcileri ve partililer katıldı.

protokol-ulkuculer-

MHP Genel Bşk. Başdanışmanı Şükrü Alnıaçık, yaptığı konuşmasında, “Bir milleti millet yapan en önemli değer dil’dir diyerek sözlerine başladı.

Dil olmazsa, millet olmaz.

Dil; toplumu bir arada tutan ortak değerlerde bütünleşmeyi sağlayan unsurların başında gelir.

Dil; birlik ve beraberliğin temeli, kültürün ana unsurudur.

Dil; geçmişle gelecek arasında bir köprü işlevi gören, bir milletin ortak hafızasını, hatıralarını, duygu ve düşüncelerini, gelenek ve göreneklerini yansıtan bir aynadır.

Dil; bireyleri ortak duygularda buluşturur.

Dil; milli kimliğin temelini oluşturur.

Dil; toplumun bir arada yaşama iradesini canlı tutar ve bireyleri ortak hedeflerde buluşturur.

Dil; kuşaktan kuşağa aktararak yaşatılan kültürle bireyleri ortak amaçlarda buluşturarak, millet olma bilincini güçlendirir.

Dil; insanları tarihi ve kültürel bağlarla bir araya getiren birey ve dünya arasında bir köprüdür. Dil; bir toplumun, kültür birliğini sağlayan, millî karakter ve kimliğinin temelini oluşturur.

ulkuculer-topluca

Tarihi çok eskilere dayanan ve dünyanın en büyük dillerinden biri olan Türkçe’yi konuşan Türklerin asırlardır medeniyet dünyasına kazandırdıkları herkesin malumudur. Bizleri birbirine bağlayan kim olduğumuzu hatırlatan ve tanımlayan, mana dünyamızın temel taşıyıcısı olan Türk dilini yalın yozlaşmalardan arınmış yabancı kültürlerin kuşatmasından uzak ve saygın bir dil olarak görmek hepimizin özlemi ve isteğidir. Dil konuşmanın kendisini ifade etmek içindir. Dil ne kadar iyi telaffuz edilirse insan kendisini o kadar iyi ifade etmiş olur. Bunun için de kendi dilimizi yani Türkçenin Türkçeyi en güzel şekilde kullanmamız gerekir Türkçeye sahip çıkılmalı. Türkçe konuşup yazılmalıdır. Gelecek nesillere örnek teşkil etmek için bu gereklidir; özellikle  ülkemizin geçtiği bu zor dönemlerde  etnik   pazarın ülkemizin  geleceğini karartmak istediği  bu karışık  günler de  Türk Milleti olarak dilimize sahip  çıkmalıyız.

Hiçbir zaman önemini kaybetmemiş ve tarihte bir çok dile karşı koymuş ve bunda başarılı olmuş Türkçe bugün de yabancı dillerin hakimiyetine karşı direnecek ve Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Karamanoğlu Mehmet Bey, Yunus Emre, Ali Şir Nevai gibi bir çok Türk Dili Sevdalısının omuzlarında yeniden  yükselecek 21. Yüzyılda   dünyada konuşulan en önemli dillerin arasında yerini alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu vesile ile aziz milletimizin Dil Bayramını kutluyor  sözlerimi  Türkçenin üstadı Yunus Emre’nin  çok sevdiği Aşk ile  Şehitlerin  ölümsüzlüğünü anlattığı dizeleri ile bitirmek istiyorum .

 Aşkın pazarında canlar satılır
Satarım canımı alan bulunmaz
Yunus öldü deyu selan verirler
Ölen beden imiş, aşıklar ölmez’

Galeri
📆 09 Ekim 2013 Çarşamba 15:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR