MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Basında Kartal, Belediye, Flaş, Flaş Flaş !, Genel, Manşet, Sivil Toplum, Toplum » Belediye şirketleri “işçiye borcumuz yok” diyor, işçiler “alacaklıyız” diyor
Belediye şirketleri “işçiye borcumuz yok” diyor, işçiler “alacaklıyız” diyor


Kartal Belediyesine bağlı şirketler olan Karyapsan ve Kartursaş A.Ş. ‘ye bağlı taşeron çalışanların zincirli eylem yapacağı bildirildikten sonra eyleme saatler kala şirketlerin yetkilileri basın mensuplarına acele bir açıklamada bulunarak şirketlerimizde çalışanlara her hangi bir borcumuz yoktur. Bu eylem girişimi tamamen Belediye Başkanı Altınok Öz’ü yıpratmak amaçlı olduğunu belirttiler.

Şener, Amaç Başkan Öz’ü yıpratmak!

İşçilerin gerçekleştirdikleri eylemlerin Belediye Başkanı Altınok Öz’ü yıpratmak için siyasi amaçla yapıldığı söyleyen yönetim kurulu başkanı Şener, işçilerin alacaklarının olmadığı belirtti.

Basın toplantısı düzenleyen Kartursaş yönetim kurulu başkanı Halil Şener, sendika yetkileri ile görüştüklerini fakat karşı tarafın (sendikanın) uzlaşıdan yana olmadığı belirterek toplantıyı terk ettiklerini ifade etti.  Yapılan basın açıklamasında işçilerin her zaman yanında olduklarının altını çizen Şener, “ Sendika tarafından sms yoluyla yürüyüş çağrılarının yapıldığını, eylemelerin tamamen siyasi amaçlı olduğunu iddia etti.

Şener, İşçilerin alacağı yok
İşçilerle görüşmelerin uzun süredir devam ettiğini belirten Şener, “Toplu sözleşmeye muhatap çalışanların maaş alacakları bulunmamakta olup, imzalaman toplu sözleşmeden kazanılan sosyal haklar ve ikramiye ödemelerinde gecikme yaşanmaktadır” açıklaması yapıldı.

Şengül, Kartal Belediyesinin “işçiye borcumuz yok açıklaması” gerçek değildir

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Mahmut ŞENGÜL tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Kartal Belediyesi şirketleriyle 08.11.2011 tarihinde taraflarca imza altına alınan toplu sözleşmeden doğan haklarımızın ödenmesi için yapılan haklı eylemlerimiz Kartal Belediyesi ve şirketlerince çarpıtılmak istenmektedir.

Toplu sözleşme başlangıç tarihinden bugüne başta 1. Yıl için anlaşılan 60 TL’lik maaş farkları ve 2. Yıl için anlaşılan 65 TL’lik maaş farkları iki yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen halen ödenmemiştir. 

Bununla beraber 2012 tarihli 15 Mayıs ve 15 Ekim tarihlerinde ödenmesi gereken 20’şer günlük iki ikramiye, 2013 yılının aynı tarihlerinde ödenmek üzere 20’şer günlük iki ikramiye, toplam 4 ikramiye halen ödenmemiştir.

Ayrıca, öğrenim yardımları, doğum ve ölüm yardımları, temizlik hakkı gibi diğer sosyal hakların hiç biri bu güne kadar yaptığımız tüm girişimlere rağmen ödenmemiştir.

Dolayısıyla Kartal Belediyesinin “işçiye borcumuz yok açıklaması” gerçek değildir.

Ayrıca, haklarını aramak için eyleme katılmak isteyen, işçileri işten çıkarma tehdidiyle gözdağı vermenin, sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla ne kadar bağdaştığını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sendikanın iddia edildiği gibi, ne bir aday adayının, ne de mevcut belediye yönetiminin adamı olmadığını, bizlerin sadece çalışan emekçi üyelerimizin adamı olduğumuzun bilinmesini ve halen önümüzdeki bayramdan önce çalışanlarımızın haklarının verilmesi için müzakereye açık olduğumuzu bildiririz.

Şahsım ve yönetim kurulum üzerinden yapılmaya çalışılan karalama politikaları gerçeği yansıtmamaktadır. Bizlerin tek amacının çalışanların toplu sözleşmeden doğan haklarının verilmesi olduğunun bilinmesini istiyoruz.

4,5 yıldan beri asgari ücretle çalışan şirket çalışanlarının haklarını aramanın adına siyaset yapmak diyorlarsa, biz bunu yapmaya devam edeceğiz!

İşçinin hakkını aradığımız için işverence sarı sendikacı deniyorsa, biz sarı sendikacılığa devam edeceğiz!

Kartal halkının ve kamuoyunun bilgisine sunulur, “ dedi.

📆 10 Ekim 2013 Perşembe 20:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR