MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Toplum » İski; Ömerli Barajı kapaklı değil, serbest akışlıdır
İski; Ömerli Barajı kapaklı değil, serbest akışlıdır


 Riva Deresinin taşması ile ilgili yer alan  haberlere yönelik İski  yetkilileri  Ömerli Barajının kapakları ile ilgili yaptıkları  açıklamada :

            ‘’3 – 4 Şubat 2010 tarihlerinde yazılı ve görsel basında Ömerli Barajı’nın kapaklarının açılması sebebiyle Riva Deresi’nde taşkınların meydana geldiği haberleri yayınlanmıştır. Bahse konu olan haberlerde “Ömerli Barajı’nın kapaklarının açıldığı” ifadeleri bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü Ömerli Barajı’nda açılacak herhangi bir kapak bulunmamaktadır. Barajda, serbest akışlı dolu savak sistemi bulunmaktadır. Barajın doluluk seviyesinin % 100’e ulaşmasının akabinde sular serbest akışla, tahliye olmaktadır.

            Son yağışlarla birlikte Ömerli Barajı’ndan taşan suyun debisi 109 m3/sn’ye kadar yükselmiştir. Bu miktar, barajın inşa edildiği 1974 yılından bugüne kadar geçen 36 yılda gerçekleşen en yüksek seviyedir. Barajın olmaması durumunda bölgeden akan suyun miktarı yaklaşık 850 m3/sn’ye ulaşacak ve bu debideki su bölgede çok büyük felaketlerin yaşanmasına sebebiyet verebilecekti. Dolayısıyla baraj yapısı Riva Deresi’ndeki su debisinin aşırı yükselmesine engel olmuştur’’ şeklinde ifade ettiler.

           

📆 04 Şubat 2010 Perşembe 16:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR