MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Gençlik, Toplum » Kartallı sokak çocukları topluma kazandırılıyor
Kartallı sokak çocukları topluma kazandırılıyor


Kartal Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü suça eğilimli çocukları eğiterek, onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak topluma kazandırıyor.

Çoğunun mekânları sokak olan, sığınabildikleri bir köşede kıvrılıp yatan ve her türlü suça eğilimli çocuklara Kartal Kaymakamlığı ve Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Bürosu ilgilileri ilçe bazında başlattıkları örnek bir çalışmayla adeta kaderine terk edilmiş, ailesinden uzaklaşmış çocuklara sahip çıktı.

“Onları korumalıyız ve yeniden topluma kazandırmalıyız” anlayışı ile çalışma başlatan ilgililerden edindiğimiz bilgiye göre, bu kategoride olan çocukların ve gençlerin eğitilerek meslek sahibi olmaları hedefleniyor.

Meslek Öğreniyorlar

Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman, Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Coşkun Çelebi, “ Kartal Kaymakamlığı, Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu Pendik Şubesi ve Kartal Milli Eğitim Müdürlüğü aldıkları kararla eğitim verilerek topluma kazandırılması talebiyle çalışma başlatmışlar. Koruma Kurulu kararıyla bana geldiler ve velileri yanlarında olmak kaydıyla çocuk şube Müdürlüğü ilgilileri ile birlikte bir toplantı yaptık ve sunduğum 11 meslek branşında çocuklar elektrik tesisat ve fane motor branşını seçtiler.
Yaklaşık üç ay sürecek eğitim sonuncunda, çocuklarımıza Türkiye iş Kurumu tarafından sertifika verilecek. Aynı zamanda okulumuzda eğitime tabi tutulan öğrencilere 15 Tl günlük yevmiye veriliyor İş Kurumu tarafından” hatırlatması yaptı.


Emniyet Tespit Ediyor
Çelebi, şöyle devam etti: Ayrıca çocukların sağlık sigortaları da İş Kurumu tarafından yapılmaktadır. Kurs başladığında bizde tedirgindik. İşe ilk önce öğretmen arkadaşları ikna ederek başladık. Çünkü iş çok zordu. Ne var ki çocuklarla karşılaştık. Keşke bizim öğrencilerimizde böyle olsun diyorum. Çünkü çocuklar çok iyiler. Kısa süre içersinde de ilerleme kaydettiler. Meslek öğretmenleri fahri olarak çocuklara ders veriyorlar. Şefkate ve ilgiye ihtiyaçları olan ve suça eğilimli çocukları topluma kazandırmak hepimizin görevi olmalıdır.Çocuklar suça karışmış ve suça eğilimli çocuklar.Bunlar ilçe Emniyet Müdürlüğü tarafından tespit ediliyor ve İlçe Emniyet Müdürlüğü çocukların listesini bize veriyor.Eğitim istemeyen çocukları ikna ediyoruz. Buraya gelen çocukların hepsi eğitim almayı kabul ettiler” diye konuştu.. Müdür Yardımcısı Coşkun Çelebi, tek merak ettikleri konununda eğitim sonunda çocukların çalışabilecekleri bir iş bulmaları olduğunu da sözlerine ekledi.
Tedirgindim
Elektrik eğitimi veren öğretmen Abdullah Şale, “Çocuklar çok kabiliyetli merak ettikleri konuları çekinmeden soruyorlar. Ben tedirgin olarak geldim. Ne var ki çocukları yakından tanıdıktan sonra tedirginliğim ortadan kalktı. Ağabey-kardeş ortamında eğitim aldıklarını anladılar. İki saatlik eğitim programında mekanik el aletlerini nerede, nasıl kullanılır ve hangi ortamlarda iş kazası yol açabilir, iş kazasına yol açmaması için alması gereken önlemlerde öğretiliyor.”dedi.

Fethi Satıcı

Galeri
Etiketler: , , ,
📆 13 Şubat 2010 Cumartesi 09:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR