MENÜ ☰
23 Ocak Uğur Mumcu'yu anma Yol Koşusu
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Sağlık, Toplum » Dr.KARAHAN: Dünya Ebeler Gününü, Anneler Gününde Kadınlarımızı Eğiterek Kutluyoruz
Dr.KARAHAN: Dünya Ebeler Gününü, Anneler Gününde Kadınlarımızı Eğiterek Kutluyoruz


Tüm dünyada ebeler, kadın sağlığının koruyucusu olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Ülkemizde ebelik deyince akla gelen normal doğumu yaptıran kişi düşüncesi, ebelik eğitiminin yükselmesi ile birlikte boyut değiştirmeye başlamış ve artık üniversite mezunu ebeler gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde anneye bakım, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini sunar hale gelmiştir.  Kendi ve ailesinin sağlığından sorumlu olan kadını güçlendirmek, aileyi ve dolayısıyla toplumu güçlendirmek anlamına gelmektedir.  Ancak sağlıklı bir kadın, ailesinin sağlığından  sorumlu olabilir. Bu noktadan bakıldığında, her geçen gün artan kadın kanserlerinden korunmak, yaşamsal önem taşıyan bir konu haline gelmiştir.  Kadın sağlığını korumak ve geliştirmeyi misyon edinen ebelerin, bu konuyla ilgilenmesi kaçınılmaz olmuştur.

Tüm dünyada her yıl Uluslararası Ebelik Konfederasyonu’nun kuruluş yıldönümü olan             5 Mayıs, Dünya Ebeler Günü olarak kutlanmakta ve ebeler meslektaşları ve kadınlar için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Ebeler Derneği olarak, bu güne kadar pek çok bilimsel aktivite ile kutladığımız ebeler gününde, bu yıl farklı bir etkinlik yapmak istedik. Bu yıl “Ebeler Günü”nü bizlere her alanda gereksinimi olan kadınlarımıza (anne ve anne adaylarına), özel bir gün olan Anneler Günü’nde bir eğitim toplantısı yaparak  kutlamaya karar verdik.  Konu olarak ise, taşıdığımız misyon gereği, kadınlardan gelen istek üzerine  yaygınlığı giderek artan kadın üreme sistemi kanserleri ve korunma yollarını seçtik.    Bu toplantının yalnızca bir eğitim toplantısı olmaması, bizi hizmet ettiğimiz kadınlarla kaynaştıran bir buluşma olması için de, çeşitli sürpriz sanatçılarla birlikte Nida Şan konseri düzenledik. Ekte programını sunduğumuz etkinliğimizin tamamı ücretsiz olup, 2.000 anne ve anne adayının katılımı ile gerçekleşecektir.

Sivil toplum örgütlerinin kadın kolları ve bazı belediyeler  tarafından  desteklenen etkinliğimiz, ulusal  basılı ve görsel medyada geniş yer bulacaktır.

Dr. Nazan KARAHAN

Türk Ebeler Derneği Başkanı

Marmara Üniv. Sağlık Bilimleri Fak. Ebelik Bölümü

 

KADIN ÜREME SİSTEMİ KANSERLERİ VE KORUNMA YOLLARI

  • Kadın üreme sistemi anatomi ve fizyolojisi
  • Kanser nedir? Kadın üreme sistemi kanserleri nelerdir?
  •  Kanser oluşumuna zemin hazırlayan durumlar  ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Üreme sistemi kanserlerinin belirtileri  ve erken teşhis yöntemleri
  • Üreme sistemi kanserlerinden korunma yolları

 

Nida Şan Konseri ve sürpriz sanatçılar

Eğitimciler: Dr. Nazan KARAHAN

                    (Ebeler Derneği Başkanı ve Marmara Üniversitesi    

                      Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Elamanı)

                     Msc. Esra DUMAN

 Yer: Ümraniye Princess Kongre Salonu

                    Mithatpaşa Caddesi Armağanevler Durağı

                    Princess Plaza No: 102 Kat: 7
 
Tarih: 09 Mayıs 2010
Saat: 13:30-  18:00

             

 

📆 30 Nisan 2010 Cuma 10:29   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR