MENÜ ☰
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Manşet, Toplum » Kartal’da Çevre Haftası etkinliklerine hız kesmeden devam ediliyor
Kartal’da Çevre Haftası etkinliklerine hız kesmeden devam ediliyor


Kartal Belediyesi her yıl kutlanan Çevre Haftası etkinliklerine on iki gün sürecek programla devam ediyor. Çevre gönüllüleri, sivil toplum örgütleri, Kent Konseyi ve Çevre Komisyonu ile birlikte çevrenin korunması hakkında faaliyetler yapan belediye, çevre konusunda duyarlılık sağlayarak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmeyi hedefliyor.

 

Çevre haftası kapsamında Kartal Belediyesi yaptığı çevre eğitimi seminerleri ile Atatürk İlköğretim okulunun İstanbul’daki en çevreci okul olarak 5. Erguvan Çevre Ödülünü kazanmasını sağladı.  İlçe genelinde bulunan okullara yaklaşık 5 bin fidan dağıtımını da yapan Belediye, ayrıca kültür merkezlerinde çeşitli tiyatrolar düzenleyip, çevre yürüyüşleri yaparak, çevre bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağladı.

 

Kartal Neyzen Tevfik Heykeli önünde toplanan çevre gönüllüleri ile bir araya gelerek meydana yürüyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, meydanda kurulan platformdan halka seslendi.  Çevre bilincinin oluşması kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Öz, bu konuda Kartal Kent Konseyi üyeleri ve Belediye Çevre Komisyonu’nun da büyük katkıları olduğunu söyleyerek “İnsanoğlu olarak çevreye büyük zararlar verdik, vermeye de devam ediyoruz” dedi.

Anne ve babalara da seslenerek mesaj veren Kartal Belediye Başkanı Öz, çocuklara mutlaka çevreciliğin aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Geri dönüşüm hakkında da bilgiler aktaran Öz, kullanılan yanık yağların dökülmemesi gerektiğini ifade ederek “Yanık yağlar kanalizasyon borularının içinde donuyor ve tıkanıklara neden oluyor. Oluşan tıkanıklığı gidermek için bir milyon metreküp su kullanılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz İstanbul genelinde yapılan 5. Erguvan Çevre Ödüllerini kazanan 12 okula çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı plaket verdi. Daha sonra Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü, İSTAÇ Kıyı Şefliği ve çevreci çocuklarla birlikte sahil şeridini ve deniz kıyı kesimini temizleyen Öz, kendisine eşlik eden çocuklara hem çevre hakkında bilgiler verdi, hem de çevreyi kirletmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

 

Cevizlide Taşocakları mevkiinde bulunan ve Kartalın doğal oluşumlarından biri olan Balıklı Gölün yok olmamasını sağlamak için de çaba sarf eden Kartal Belediyesi çevre haftası etkinlikleri kapsamında gölün temizliğini de gerçekleştirdi. Gölün hayata kavuşturulması için projeler üreten Belediye Başkanı Altınok Öz, gölün bulunduğu yaklaşık 15 dönüm yeşil alanı, Kartallıların kullanabilmesi için doğal parka dönüştürmeyi amaçlıyor.

Kartal Belediyesinin çevre etkinlikleri, okullara fidan dağıtımı ve Kültür Merkezlerinde çevre için düzenlenen tiyatrolarla devam ediyor. 12 Haziranda çevre gönüllüleri ile birlikte Bisiklet Federasyonun da katılacağı “Bisiklet Şöleni” düzenleyen Kartal Belediyesi, çevre etkinliklerini “Temiz Çevre ve Temiz Enerji İçin Pedal Çevirerek” tamamlayacak.

Galeri
📆 09 Haziran 2010 Çarşamba 11:12   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır
Şeref Bey Döner

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

BAĞLANTILAR