SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

NET ZAM HESABI! SSK Ve BAĞ-KUR Emekli Kök Maaş Zammı Yüzde 38 Olacak

Yayınlanma:
ABONE OL

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi kök maaş zammı net hesap çıktı. Yüzde 38 zam ile yeni maaşlar belli oldu.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Temmuz 2024 kök maaş zammı için artık bir aydan Kısa bir süre kaldı. 5 aylık enflasyon verisi üzerinden yeni maaş hesapları belli olurken Haziran ayı enflasyon tahminleri de çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından net 6 aylık zam oranı 3 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak. Böylece SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için kesin enflasyon zammı belli olacak. Ancak sadece bu kadar değil. Çünkü emekli maaşlarına refah Payı da eklenecek. Peki emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak? SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Temmuz 2024 kök maaş zammı oranları ne olacak?

Haziran 2024 enflasyon oranları Milyonlarca kişi tarafından merakla Takip ediliyor. Çünkü Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte 6 aylık enflasyon oranı belli olacak başta emekliler olmak üzere birçok vatandaşın yeni zamlı maaşları da netlik kazanacak. Temmuz ayında emekli kök maaş zammı için hesaplamalar netleşti. Peki Emekliye ne kadar Zamlı maaş verilecek? SSK ve bağ-kur emeklisi kök maaş zammı yüzde kaç olacak?

HAZİRAN 2024 ENFLASYON ORANLARI NE OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugüne kadar 5 aylık enflasyon verisi açıklandı. Ocak Mayıs dönemini kapsayan enflasyon oranları yüzde 22.72 olarak gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise Geçtiğimiz günlerde Haziran ayı enflasyon rakamları ile ilgili piyasa beklenti anketini açıkladı. Buna göre Haziran ayında Enflasyonun %2.56 olması bekleniyor.

EMEKLİ 6 AYLIK ENFLASYON ZAMMI NE OLACAK?

Haziran 2024 enflasyon tahminlerine bakılacak olursa emekli kök maaş zammı üzerinde belirleyici olacak olan 6 aylık enflasyon oranı yüzde 25.86 olarak gerçekleşecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi de 3 Temmuz tarihinde bu oranı doğrudan maaş zammı olarak alacak. Ancak emekliler için bir sürpriz haber daha var. Çünkü emekli maaşlarına refah Payı zammı da yapılması bekleniyor.

EMEKLİYE REFAH PAYI ZAMMI VERİLECEK Mİ?

Temmuz 2024 emekli refah payı zammı ile ilgili farklı tartışmalar var. Ancak Hükümete yakın kaynaklar Temmuz ayında refah payı zammının uygulanacağını söylüyor. Uzmanlara göre bu durumda emekli maaş zammı yüzde 35 ile 38 aralığında değişecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İLE İLGİLİ 2 TAHMİN

Diğer yandan en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili de iki farklı tahmin bulunuyor. SGK uzmanları, en düşük emekli maaşı zammının ya enflasyon oranında ya da seyyanen artışı şeklinde yapılacağını düşünüyor. Enflasyon oranında artış yapılması durumunda refah payı hariciğini en düşük emekli maaşı 12.500 TL olacak. Ancak refah Payı da eklenirse en düşük emekli maaşının 13.800 TL’ye kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

3 TEMMUZ’DA KESİN RAKAMLAR BELLİ OLACAK

TÜİK tarafından Kesin ve net enflasyon oranları 3 Temmuz 2024 Salı günü açıklanacak. Haziran ayı enflasyon açıklamasının yapılması ile birlikte emekli kök maaş zammı Üzerinde büyük etken olacak olan Temmuz 6 aylık enflasyon netleşecek. Aynı gün içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da enflasyon oranları ile ilgili bir açıklama yapacağı tahmin ediliyor.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
1999 – 2019 SGK Girişlilere Erken Emeklilik! 45 Yaş ve 10 Yıl Yetiyor

SGK girişi 1999-2019 arası olanlar için erken emeklilik sürpriz. Emeklilik için 45 yaş ve 10 yıl yeterli oluyor. İşte erken emeklilik detayları… SSK ve bağ-kur’lu çalışanlar, yasaları değerlendirerek daha erken yaşta emekli olmanın hayalini kuruyor. Çalışma hayatını bir an önce tamamlamak, emekli maaşı almak isteyenler için birçok yeni düzenleme var. Bunlar arasında şu anda TBMM’de […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Emekliye Zam EK İKRAMİYE Geliyor: 10.000 – 18.000 TL Arası Ödenecek

Emekliler dikkat. Ek ikramiye müjdesi geldi. Maaş zammı sonrası yeni açıklama yapıldı. Temmuz ayının sonuna kadar 10.000 – 18.000 TL Arası ek ikramiye hesaplarda… Emeklilere zam sonrası sevindirici bir haber daha geldi. Maaş zammının yanı sıra ek ödeme zammı da yapıldı. SSK, Bağ-Kur, 4C emeklisinin tamamına IBAN numarasından ek ikramiye ödemesi zamlı olarak yapılacak. Yarın […]