MENÜ ☰
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Kurban Bayramınız kutlu olsun.
Pilot Garage Kartal
Kartal Gazetesi » Flaş, Toplum » Pendik’te engelli ve yaşlı vatandaşlar oy kullanmakta güçlük çekti
Pendik’te engelli ve yaşlı vatandaşlar oy kullanmakta güçlük çekti


İSTANBUL(CİHAN)- Pendik’te ilçe seçim kurulunun yeterli tedbirleri almaması nedeniyle engelli ve yaşlı vatandaşlar zor anlar yaşadı. Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşayan vatandaş ile merdiven çıkamayacak derecede yaşlı bir kadın, uzun süren bekleyişin ardından oylarını kullanabildi.

Kaynarca Şevket Sabancı Lisesi’nde meydana gelen olayda sabah saatlerinde oyunu kullanmak için okula gelen Sadi Aktaş isimli engelli vatandaş, oy kullanacağı sandığın üst katlarda bulunduğunu öğrenince durumu okuldaki yetkililere bildirdi. Ancak bir süre bekletilen Aktaş’a okuldaki yetkililer oyunu sandığın bulunduğu üst kata çıkarak kullanabileceğini başka türlü oy kullanmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Oyunu kullanmakta ısrar eden Aktaş geri dönerek Yüksek Seçim Kurulu’nun engelliler ve yaşlı vatandaşların oy kullanabilmeleri konusunda resmi gazetede yayınladığı kararı da alarak tekrar okula gitti. Okul sorumlularına elindeki kararı gösteren Aktaş, kendisine gereken kolaylığın gösterilmesi için tekrar talepte bulundu. Bu sırada oyunu kullanmak için okula eşi ile birlikte gelen 79 yaşındaki Emine Seymen de oy kullanacağı sandığın üst katta olduğunu öğrenince beklemeye başladı. Bacaklarındaki rahatsızlıktan dolayı merdiven çıkamadığını söyleyen ancak oyunu da her vatandaş gibi kullanmak istediğini belirten yaşlı kadın yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını istedi. Önce engelli ve merdiven çıkamayacak kadar yaşlı insanların sandık başına kadar gelmeleri konusunda ısrar eden bina sorumlusu, ilçe seçim kurulu başkanı ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından üst katlara çıkamayan vatandaşların da oy kullanabilmesi için harekete geçti.

Engelli vatandaş Sadi Aktaş ve merdiven çıkamayan Emine Seymen’in oy pusulalarını sandık başkanı ve diğer görevliler nezdinde alan bina sorumlusu vatandaşların giriş katta oy kullanmalarına onay verdi.

Konuyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sadi Aktaş, sabah saatlerinde oy kullanmak için okula geldiğinde oyunu kullanması gereken sandığın üst katta bulunduğunu ancak kendisinin üst kata çıkamayacağı için durumu yetkililere bildirmesine ve Yüksek Seçim Kurulu’nun ‘Engelli ve yaşlı’ vatandaşların da rahatça oy kullanabilmeleri için gereken kolaylığın gösterilmesi yönündeki kararına rağmen buna uyulmadığını söyledi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar da, çıkartılan karara rağmen gereken kolaylığın gösterilmemesine bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Uzun süren çabası sonucu oyunu kullanmaktan mutlu olduğu gözlenen Aktaş, Okul müdürü ve sandık başkanının eşliğinde oy pusulasının alt kata indirilmesi sonucu oyunu kullanabildiğini kaydetti.

📆 13 Eylül 2010 Pazartesi 09:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

KARTAL'DA HAVA

İSTANBUL

BLOG

YENİ SAYI
Kartal Haber Gazetesi sayı

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Henüz anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR