SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Bayram Tatilinde Elektrikli Araç Şarjında Rekor

Yayınlanma:
ABONE OL

Kurban Bayramı tatili boyunca Türkiye genelinde elektrikli araç şarj süresinde 140 bin 935 saate ulaşarak yeni bir rekor kırıldı.

Türkiye, Kurban Bayramı tatili sırasında elektrikli araç şarj süresinde büyük bir artış yaşadı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerine göre, 15-23 Haziran döneminde toplam 3,6 milyon kilovatsaatlik elektrik üretimi gerçekleşti ve elektrikli araç kullanıcıları tarafından tüketildi.

ŞARJ SÜRESİNDE BÜYÜK ARTIŞ

Bayram tatili öncesi 6-14 Haziran döneminde şarj hizmetine bağlı elektrik tüketimi, 15-23 Haziran dönemine göre yaklaşık yüzde 21 arttı. Bu dönemde şarj işlemi sayısında da yüzde 6,3’lük bir artış kaydedildi.

YENİ YATIRIMLARLA ŞARJ NOKTALARI ARTIYOR

Geçtiğimiz yıl ocak ayında 3 bin 81 olan şarj noktası sayısı, haziran ayı itibarıyla 19 bin 761’e yükseldi. Türkiye genelindeki hızlı (DC) şarj noktalarının sayısı 7 bini aşarken, yavaş (AC) şarj noktalarının sayısı ise 12 bin 639 oldu.

YEŞİL ENERJİYE YÖNELİM

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin tamamını kullanan YEK-G belgeli yeşil şarj noktası sayısı da 7 bin 175’e ulaştı. Bu durum, Türkiye’nin yeşil enerjiye verdiği önemi ve bu alandaki yatırımlarını gözler önüne seriyor.

ŞARJ HİZMETLERİ MOBİL UYGULAMADA

Türkiye’de şarj hizmeti sunulan tüm istasyonların coğrafi konumları, şarj ünitesi ve soket sayıları, tipleri ve güçleri, ödeme yöntemleri, müsaitlik durumları ve şarj hizmeti fiyatları EPDK tarafından geliştirilen “Şarj@TR” mobil uygulaması üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor.

Bu rekor, Türkiye’nin elektrikli araç kullanımında ve şarj altyapısında kaydettiği ilerlemeyi açıkça gösteriyor. Elektrikli araçların daha fazla tercih edilmesiyle birlikte, bu alandaki yatırımların da artarak devam etmesi bekleniyor.

author avatar
kader gun

İlgili Haberler

Teknoloji
08 Temmuz 2024
Tam Bir Performans Canavarı! Samsung Galaxy A25 3000 TL İndirimle Satışta

Performansı ile göz dolduran Galaxy A25 cep telefonu tam 3000 TL indirime girdi. Hem kalitesi hem de fiyatı ile tam bir kullanıcı dostu olan Galaxy A25 özellikleri haberimizde… Samsung Galaxy a25 indirimli fiyatı ile satışa çıktı. Tam bir fiyat performans ürünü olan cep telefonu, 5.000 mah pil kapasitesi ile uzun kullanım ömrü sunuyor. Ön kamerası […]

Teknoloji
07 Temmuz 2024
NASA’dan Asteroid Uyarısı! Pazartesi Günü İçin Hazırlıklı Olun

NASA’dan son dakika açıklaması geldi. 8 Temmuz Pazartesi günü için hazırlıklı olun denildi. Büyük bir asteroid dünyaya yaklaşıyor. Asteroidler, Güneş’in yörüngesinde dönen küçük, kayalık nesneler olarak bilinirler. Gezegenler gibi yörüngede dönmelerine rağmen, boyut olarak çok daha küçüktürler. Dünya’ya zarar verebilecek asteroidler nadir görülse de, bilim insanları bu tür olayları dikkatle izlemektedir. NASA’DAN KRİTİK UYARI NDTV’nin […]

Basında Kartal
06 Temmuz 2024
Kartal’da Gençler İçin Bilim, Mühendislik ve Teknoloji Yaz Kampı

Kartal Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hayata geçirilen Makina Hangar-Kartal Bilim, Mühendislik ve Teknoloji Merkezi, yaz boyunca düzenlenen yaz kampı ile çocukları 21. yüzyılın yeterlilik ve yetkinlikleri ile buluşturuyor. Kartal Belediyesi, TMMOB Makine Mühendisleri İstanbul Şubesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, Veli-Der (Öğrenci Veli Derneği) ve FESTO iş birliği ile gerçekleştirilen yaz kampında […]

Teknoloji
05 Temmuz 2024
Çinli Otomotiv Devi BYD’den Türkiye’ye Dev Yatırım: 1 Milyar Dolarlık Fabrika

Çinli elektrikli araç üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık bir yatırım yaparak Manisa’da fabrika kurma kararı aldı. Türkiye’nin BYD ile yapılacak anlaşmayı pazartesi günü duyurması bekleniyor. Bloomberg’in Türk yetkililere dayandırdığı haberine göre, Türkiye ve BYD arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması sağlandı. Anlaşmanın detayları gizlilik kaydıyla Bloomberg’e açıklanırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa’da düzenlenecek törenle […]