SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kartal Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Tehlike Çanları Çalıyor! Emekli Temmuz Zammı İçin Kötü Haberler Var

Yayınlanma:
ABONE OL

Emekli Temmuz zammı için tehlike çanları çalıyor. Kötü haber az önce geldi. Emeklileri bekleyen iki büyük tehlike açıklandı.

Emekli temmuz zammı için sayılı günler kala kötü haberi Profesör Doktor Aziz çelik verdi. Temmuz ayında emeklileri bekleyen tehlikeleri açıklayan Çelik, 2 büyük tehlike konusunda uyardı. Temmuz zammı ile ilgili emekliler büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir. Peki emekliyi bekleyen sorunlar neler? Emekli için hangi kötü haberler gelecek?

Emekliler ve memurlar, Temmuz ayında yapılacak zamları merakla beklerken, Çalışma ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, bu süreçte iki önemli tehlikeye dikkat çekti. Özellikle ekonomik sıkıntılar yaşayan ve maaşlarına zam bekleyen emekliler için bu uyarılar büyük önem taşıyor.

TÜFE VERİLERİ VE ZAM ORANLARI

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanmasının ardından emekli ve memur zammı için dört aylık enflasyon oranı belirlendi. Ocak ayında yüzde 6,70, Şubat ayında yüzde 4,53 ve Mart ayında yüzde 3,16 olarak gerçekleşen TÜFE artışı, Nisan ayı ile birlikte yüzde 18,70’e yükseldi. Bu oran, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki zam oranını da belirliyor.

ZAM BEKLENTİSİ VE RAPOR HAZIRLIĞI

Milyonlarca emekli, Temmuz ayında açıklanacak raporu merakla bekliyor. Hazine, varlıklarını korumak için gereken önlemleri alıyor. Temmuz ayının sonuna doğru emekliye ayrılanların sayısı yüzde 100 arttı. Emekliler ve memurlara Temmuz ayında rutin ara zam yapılacak. İşçilere ve SGK emeklilerine son altı aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Memurlara ve memur emeklilerine ise Toplu İş Sözleşmesi (TİS) farkı düşüldükten sonra enflasyon zammı uygulanacak.

İKİ ÖNEMLİ TEHLİKE

Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, Temmuz ayında bazı emeklilerin maaşlarında artış olmayacağını belirtti. Çelik, kök aylık döneminde bu durumun neden olduğunu vurguladı.

Kök Aylık Sorunu: Çelik, “Dört ay resmi enflasyon yüzde 18,7 olarak açıklandı. 6 aylık resmi enflasyonun en az yüzde 25 olmasını bekliyoruz. Temmuz ayı emeklilerinin zam ayı olacak, ancak iki önemli tehlike var. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için kök aylık sağlama söz konusu. Yasaya uymayan, işçi ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında son 6 aylık resmi enflasyon (TÜFE) oranında zam alacaklar. Ancak bu zam, emeklilerin kök aylıklarına yapılacak. Şu anda kök aylıkları 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin maaşları 10 bin TL’ye tamamlanıyor ve aradaki fark Hazine tarafından karşılanıyor,” dedi.

Maaş Artışı Belirsizliği: Çelik, emeklilerin maaşlarının azalmadığını ancak bazı emeklilerin beklenen zam oranlarını tam olarak almayabileceğini belirtti. Özellikle kök maaşı düşük olan emekliler için yapılacak zamların yetersiz kalabileceği ve bu durumun maaş artışında beklenen etkiyi yaratmayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Migros’ta 1 alana 1 bedava kampanyası! 24 Temmuz’da bitiyor acele edin

Migros Market yeni bir alana bir bedava kampanyası ile dikkat çekiyor. Acele eden yakalar çünkü 24 Temmuz’da kampanya bitiyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarında yaşanan fahiş yükseliş vatandaşa isyan etme noktasına getirmişti. Ancak Migros Market kampanyaları ile ekonomik ve kaliteli alışveriş fırsatları sunmaya devam ediyor. Migros’ta bu hafta yeni bir alana bir bedava kampanyası başladı. Ucuz […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
Beklenmedik sürpriz! En düşük emekli maaşı 19 bin 422 TL’ye yükseliyor

Milyonlarca emekli ve memur için beklenmedik sürpriz geldi. En düşük emekli maaşı 19.422 TL’ye yükseliyor. Milyonlarca memur ve emekli vatandaş Temmuz ayında zamlı maaşlarını alıyor. Temmuz 2024 itibariyle SSK ve bağ-kur emekli maaşlarına %24.73, memur ve memur emeklisi maaşlarını ise %19.31 oranında zam gelmişti. En düşük emekli maaşı ise Geçtiğimiz günlerde alınan kararla 12.500 TL’ye […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK’dan milyonlarca kişiye ÇİFT MAAŞ müjdesi! Resmen onay çıktı

Son dakika haberi… SGK’dan onay çıktı, o kişiler için çift maaş müjdesi geldi. SSK ve bağ-kurlu çalışanlar bu fırsatı kaçırmasın. SGK’dan çift maaş müjdesi milyonlarca vatandaşı sevindirecek. SSK ve bağ-kur’lu olarak çalışanlar, başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları da taşımaları halinde çift maaş alma fırsatına sahip olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş için aranan tüm şartları […]

Ekonomi
23 Temmuz 2024
SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu Emekliye Yüzde 14 Refah Payı Zammı! Yeni Maaş Tablosu Açıklandı

SGK-SSK, BAĞ-KUR’lu emekliye yeni zam geliyor. Refah payı zammının yanı sıra Ocak 2024 maaş tablosu ortaya çıkmaya başladı Emekli ve memur maaşı alan milyonlarca vatandaş bu ay itibariyle zamlı maaşlarını cebine koymaya başladı. Bir yandan refah Payı ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da emekliler Ocak ayı maaş zamla hesaplarını şimdiden yapmaya başladı. Enflasyon tahminleri […]