SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel

EYT’siz 46, 47, 50, 51 Yaşında Emeklilik! Tek Şart Var

Yayınlanma:
ABONE OL

Erken emeklilik bekleyenler için EYT’siz 46, 47, 50, 51 yaşında emeklilik fırsatı geldi. Sadece tek bir şartla o kişiler emekli olacak.

Emeklilik, çalışma hayatının sona ermesi ve huzurlu bir dönemin başlangıcıdır. Türkiye’de emeklilik için belirli kriterler bulunur. Erkekler için sigortalılık süresi 25 yıl, kadınlar için ise 20 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca, işe giriş tarihine göre belirli bir prim ödenmesi gerekmektedir. Emeklilik hakkını kazananlar, en az 10 bin TL maaş alabiliyor. Bazı özel durumlar ise emeklilik şartlarını öne çekebiliyor.

EMEKLİLİK ŞARTLARI VE HESAPLAMA

Emeklilik hesaplama araçları, bireylerin çalışma geçmişlerini, prim ödemelerini ve yaş kriterlerini değerlendirerek emeklilik maaşı ve emeklilik tarihini hesaplamaya yardımcı olur. İşte erken emeklilik sağlayan bazı özel durumlar:

ÇOCUK BORÇLANMASI

Kadın çalışanlar, çocukları üzerinden prim kazanabilirler. Üç çocuğa kadar borçlanma ile 2.160 gün, yani 6 yıl kazanılabilir. Bu durumda, üç çocuğu olan bir anne 6 yıl erken emekli olabilir.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Erkek çalışanlar, askerlik sürelerini borçlanarak emeklilik yaşını geriye çekebilir ve prim kazanabilirler. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanma, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çeker ve erkekler en az 1 yaş erken emekli olabilir.

YURT DIŞI BORÇLANMASI

Yurt dışında yaşayan gurbetçiler, 18 yaşından sonra çalıştıkları süreleri Türkiye’de borçlanarak emekli olabilirler. Kadınlar ise yurt dışında bulundukları süreleri borçlanarak Türkiye’den emekli olma hakkına sahiptir.

KISMİ EMEKLİLİK

Kısmi emeklilik ile 15 yıl ve 3.600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabilirler. Bu hak, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerlidir. Sonrasında ise prim gün sayısı 4.500’e, yıl şartı 25’e çıkmaktadır.

ENGELLİLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK

En az yüzde 40 engelli olan çalışanlar, vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl ve 3.600 günden başlayarak emekli olabilirler.

YIPRANMA PAYI

Ağır işlerde çalışanlar, sigortalılık sürelerine ek günler kazanarak ve işe giriş tarihlerini geriye çekerek erken emekli olabilirler. Bu meslekler arasında madencilik, yeraltı işleri, cıva üretimi, radyoaktif işler, basın ve gazetecilik işleri ile kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar bulunur.

BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞU OLAN ANNELER

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan anneler, primlerine eklenen süreler ve yaş şartından düşülen sürelerle erken emeklilik hakkına sahiptir. 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine eklenir ve bu süre yaş şartından düşülür. Böylece 4 yıl çalışan bir anne, 5 yıl çalışmış gibi sayılır ve erken yaşta emekli olabilir.

author avatar
Merve Aydın

İlgili Haberler

Genel
13 Temmuz 2024
Başkan Bozali’den Uyarı! “Elektrik ihmale gelmez, bakım ve denetim şart

İzmir’in Konak ilçesi Alsancak semtinde meydana gelen elektrik akımına kapılma sonucu yaşanan trajik ölüm üzerine İstanbul Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Haluk Bozali, yetkililere önemli uyarılarda bulundu. Bozali, elektrik kazalarının çoğu zaman can kaybı ile sonuçlandığını belirterek, öngörülemeyen kazaların aslında düzenli bakım ve yeraltı sistemlerinin kameralarla kontrolü ile önlenebileceğini vurguladı. Başkan Bozali, yeraltı kablo tesisatları hakkında […]

Genel
13 Temmuz 2024
İstanbullular Hazırlıklı Olun! Tarih Verildi: 40 Dereceyi Geçecek

Türkiye’de Hava Sıcaklıkları Yükseliyor: Önümüzdeki Hafta Sıcaklar 40 Dereceyi Bulacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün raporlarına göre, Türkiye’nin birçok bölgesinde hava sıcaklıklarının önümüzdeki hafta artarak 40 dereceyi aşması bekleniyor. Özellikle İstanbul’da sıcaklıkların yüksek nemle birleşmesi nedeniyle hissedilen sıcaklıkların daha da artacağı tahmin ediliyor. Yaz aylarının sıcak yüzü, Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına almaya devam ediyor. Meteoroloji […]

Genel
13 Temmuz 2024
Sirkeli Suyla Duş Alan O Dertten Kurtuluyor! İşte Müthiş Faydaları

Sirkeli suyla duş almak her derde deva oluyor. Müthiş faydaları tek tek açıklandı. Bunu Duyanlar Sık sık banyo suyuna sirke ekleyecek. İşte sirkeli suyla duş almanın muhteşem faydaları… Birçok kişi evinde temizlik rutininde artık sirke kullanıyor. Hem doğal olması hem de müthiş bir temizlik işi çıkarması sirkeyi evlerden eksik etmiyor. Ancak bu haberi okuduktan sonra […]

Genel
13 Temmuz 2024
MGM’den O İllere Kritik Uyarı! Sel ve Su Baskını Olabilir

Meteoroloji 13 Temmuz hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Son dakika uyarısı geldi. O illerde öğleden sonra kuvvetli yağış bekleniyor. Sel ve su baskını olabilir, tedbir almakta yarar var. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 13 Temmuz 2024 hava durumu tahmin raporu yayınlandı. Bugün öğle saatlerinden itibaren Çankırı Ankara Artvin Trabzon ve Rize illerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji […]